Duší kávy Naturpark 12 je mělnický kavárník a hlavní pražič sociálního podniku Sabri Elogeli

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Jak už víte, koronavirová krize zbrzdila i možnost radovat se „naživo“ z toho, že Revenium naplno spustilo pražení a obchod s kávou Naturpark 12. Napraženou kávu si tak zatím můžete objednat u nás na e-shopu Revenia či na mall.cz a připravit a vychutnat si ji sami doma. Nebo v Kafe Mělník. Ale to už předbíhám.

O kávě jsme si nyní alespoň na dálku povídali s vedoucím výroby i hlavním pražičem Naturpark 12. Je jím Sabri Elogeli, který už třetím rokem ve středočeském Mělníku provozuje vlastní kavárnu Kafe Mělník.

Devětadvacetiletý barista a kávový nadšenec začal zájem o kvalitní kávu na menším městě sondovat už před šesti lety, kdy prodával filtrovanou kávu v rámci místních farmářských trhů.

I v těchto dnech nabízí neúnavně kávu v okénkovém prodeji v Mělníku a na farmářských trzích.

Od IT ke kávě

Malého Sabriho bavily od dětství počítače. Informační technologie také vystudoval, zabýval se tvorbou webu i správou sítí.  

Ale zároveň ho zajímala káva a její poznávání. Když někde ochutnal dobré kafe, pídil se, proč tak chutná, v čem je jiné. 

Hostil kamarády a poznal tak výběrovou kávu, které jsou v celosvětové produkci pouhá dvě procenta. Vzdělával se v oboru. 

Okolí mu také vnuklo nápad pomýšlet na vlastní podnik. Nějakou dobu hledal prostory, které se však musely rekonstruovat. Kafe Mělník funguje od září roku 2017.

Přes svoji kavárnu a víno se setkal s gastro odborníkem Tomášem Trejbalem, nyní manažerem sociálního podniku Naturpark 12. Spolupracovali na několika charitativních projektech v rámci Mělníka, ale ani jednomu z nich to nestačilo. 

A tak se Sabri Elogeli před Vánocemi 2018 přidal k Reveniu. A ke svým znalostem o kávě začal přidávat technologii, chemii, detaily o kávových zrnech, jejich stavbě a procesu pražení. 

A vznikla tak nová značka, výběrová jednodruhová káva: Naturpark 12

„Na přípravu espressa pražíme 100procentní jednodruhovou arabiku z Brazílie, Kolumbie a Střední Ameriky. K pražení na filtrovanou kávu zase využíváme kávu z východní Afriky, Etiopie a Keni,“ říká.

„Klademe důraz na to, aby káva měla jasný původ. Dokážeme proto vystopovat cestu každého zrna, například od konkrétního farmáře z Keni až do Čech. Pro mě je velmi podstatné znát původ kávy a mít ji v té nejvyšší kvalitě.“

Na Kokoříně jsou v současné době dvě profi pražičky – malá „zkušební“ a velká produkční.

První degustace vzorků zelené kávy je vždy široká. Šest druhů kávy, které má Naturpark 12 nyní v nabídce, vybíral Sabri z mnoha desítek druhů zrn.

A jaké jsou další plány mladého pražiče?

Chystá se na cesty k pěstitelům do destinací, které budou v nejbližší době přístupné a bezpečné.

Sabri Elogeli se těší i na plný rozjezd a také na rozšíření naší nabídky výběrových káv. V těchto dnech připravujeme mikroloty kávy z Keni a z Burundi v limitované 40kilové edici.


Sabri Elogeli (29)

Výběrová káva Naturpark 12

  • Na přípravu espressa pražíme 100procentní jednodruhovou arabiku z Brazílie, Kolumbie a Střední Ameriky. K pražení na filtrovanou kávu zase využíváme kávu z východní Afriky, Etiopie a Keni. Dodržujeme principy excelence, abychom zajistili vysokou kvalitu pražení. Důležitá je pro nás i etická stránka: férová odměna a podpora místní komunity.
  • Pražíme ve vlastní pražírně v CHKO Kokořínsko.
  • Na etiketách kávy Naturpark 12 jsou zvířata – chráněné druhy vyskytující se v CHKO Kokořínsko.
  • Na výrobě a distribuci výběrové kávy se podílejí lidé se zdravotním postižením.
  • Minimálně 51 % zisku využíváme k podpoře cílů sociálního podniku a jeho rozvoji.
  • Facebook Naturpark 12 – facebook.com/naturpark12.cz/
  • Instagram -– instagram.com/naturpark12/
  • Web – naturpark12.cz

Mikrolot

Malá a velmi pečlivě ručně přebíraná produkce kávových třešní zcela oddělená od ostatní produkce farmy, čítající zpravidla jen pár (desítek) pytlů výsledného zeleného zrna.

Foto: archiv Sabriho Elogeliho

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!