Firemní dobročinnost během nouzového stavu – flexibilita a nápady překonají vše

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Epidemie koronaviru zasáhla citelně do běžného fungování firem. Ušetřena nezůstala ani oblast dobročinnosti, zejména dobrovolnické aktivity. Skupina ČEZ však dokázala přijít s novými nápady, jak pomáhat. 

I přes to, že během pandemie bylo naším hlavním úkolem jako poskytovatele kritické infrastruktury státu zajistit hladký provoz výroby a distribuce elektřiny a tepla, cítili jsme, že to nestačí. 

Nadace ČEZ zřídila grant Krizová pomoc, který během několika dnů vyplatil více než 30 milionů korun na 651 projektů neziskových organizací, měst a obcí k realizaci opatření směřujících ke snížení následků epidemie covid-19. 

Kvůli epidemii jsme byli nuceni zrušit jarní dobrovolnické dny, které se u našich zaměstnanců těší velké oblibě. Místo toho jsme dobrovolnické dny přetransformovali na šití roušek pro pracovníky ČEZ v první linii – na elektrárnách, v distribuci či v dispečincích. Zaměstnanci se mohli přihlásit na dobrovolnický den jako obvykle, ale místo do terénu zasedli doma k šicím strojům. Materiál pro výrobu roušek jim byl doručen ve spolupráci se sociálním podnikem Pro‑Charitu, hotové roušky pak mohli odevzdat na sběrných místech na pracovištích nebo zasílat poštou. 

Je samozřejmé, že osobní kontakt s organizací, do níž přicházejí zaměstnanci jako dobrovolníci, je nenahraditelný. Pro mnoho lidí hraje právě tohle zásadní roli, když se hlásí na dobrovolnické dny, chtějí poznat nové prostředí, rozšířit si obzory, vystoupit ze své sociální bubliny. Přesto měly „rouškové dny“ úspěch. Do šití se dokonce pustili i někteří zaměstnanci, nad rámec dobrovolnických dnů. Celkem se tak počet roušek dostal na více než 15 tisících kusů. 

V prvních měsících nouzového stavu byl problém sehnat dostatečné množství dezinfekce. Světová zdravotnická asociace (WHO) proto vydala návod, jak si z běžně dostupných surovin dezinfekci připravit i doma. To inspirovalo tým zaměstnanců ČEZ, aby recepturu upravili na výrobu ve velkém a zkusili nedostatkovou položku vyrobit v chemických laboratořích, které ČEZ provozuje u vybraných elektráren. Záměr se povedl a ČEZ tak mohl pokrýt svou potřebu dezinfekce vlastními silami. Přebytky pak nasměroval do nemocnic, obcím a neziskovým organizacím. 

Zpět do normálu

Konec nouzového stavu a návrat k normálnímu životu nastartoval i možnost konání jiných dobrých skutků než jen těch v souvislosti s pandemií. 

Mohli jsme tak napříč lokalitami po celé republice zrealizovat odložený „Průvan v šatníku“. Zatímco k naplnění dobrovolnických dní dojde až po prázdninových měsících, „Průvany“ odstartovaly už v červnu a podařilo se nám vybrat více než 1,7 tuny oblečení a nejrůznějších doplňků.  

Další aktivitou, kterou chystáme, je darování multifunkčních tiskáren. Přes 160 tiskáren se dostane do škol a neziskovek po celé České republice ve třech vlnách – v červnu, v září a v říjnu. 

Ve Skupině ČEZ jsme si ověřili, že dárcovství a pomoc druhým má u nás pevné místo a že naše procesy jsou nastaveny tak, abychom dokázali rychle reagovat i v kritických situacích. 

(PR článek)
Foto: archiv ČEZ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!