Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Hostem online chatu na stránkách Inspirante.cz byla v pátek 25. ledna od 13 do 14 hodin Nicole Fryčová, která má na starosti sociálně-právní poradnu.

A kdo je Nicole Fryčová z Revenia?

Momentálně jsem studentkou 4. ročníku Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Právo je všude kolem nás, reguluje naše životy, setkáváme se s ním každý den a je krásné mu hlouběji porozumět, i proto bylo studium práv mojí první a jedinou volbou, kam se vydat po studiu gymnázia.

Prostřednictvím práva mohu pomoci ostatním lidem, kteří se zrovna ocitli v nějakých náhlých nesnázích nebo obtížnější etapě života. Mezi má oblíbená právní odvětví patří pracovní a občanské právo, právo sociálního zabezpečení, zdravotnické právo i ústavní a trestní právo. Velmi mě zajímá proces získávání příspěvku na kompenzační pomůcky, vyřizování příspěvku na péči a invalidní důchody.

0 0 vote
Article Rating
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
15 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Eva
Eva
1 rok před

Dobrý den, zajímal by mě Váš odborný názor na informované souhlasy podepisované pacienty v nemocnicích před operacemi a lékařskými zákroky. Pacient podpisem poskytuje souhlas s případnými riziky a komplikacemi, které při nebo po zákroku mohou nastat, v mnoha případech pro něj vážnými až fatálními. S nimi dobrovolně žádný příčetný člověk souhlasit nechce a podepisuje automaticky z obavy, že nebude ošetřen a například operace by mu mohla být odepřena. V podstatě se jedná o „dobrovolně“ vynucený souhlas. Pokud se vůči některým bodům pacient vymezí, vyloženě s nimi nesouhlasí a dokumenty nepodepíše, je lékař povinen pacienta přesto ošetřit a zákrok provést, nebo… Číst vice »

Nicole Fryčová
1 rok před
Reply to  Eva

Dobrý den, děkuji Vám za velmi zajímavý dotaz, problematika informovaných souhlasů je velmi rozsáhlá, proto odpovím stručně a přikládám link na článek, který se podrobně problematice věnuje. Informovaný souhlas znamená, že pacient byl před daným zákrokem lékařem obeznámen s postupem daného zákroku, s potřebností zákroku, s možnou alternativou, s přínosy a samozřejmě i s riziky, které může zákrok přinést, protože i při těch nejbanálnějších zdravotních zákrocích mohou u určitých osob nastat komplikace, i když je procento výskytu této komplikace mizivé, pacient o něm musí vědět. Rozhodně tedy není správně, jak se často ve zdravotnických zařízeních praktikuje, že pacient dostane formulář… Číst vice »

Ája
Ája
1 rok před

Je někde na webu mapa právních poraden, které jsou zdarma?

Nicole Fryčová
1 rok před
Reply to  Ája

Dobrý den, Ájo, kompletní seznam všech právních poraden, které jsou poskytovány zdarma, na jednom místě, v současné době k dispozici není, je potřeba navštívit více webových stránek ke konkrétní právní problematice. Bezplatné právní poradny nabízí, kromě mnoha neziskových organizací, také Exekutorská komora ČR k problematice vedení exekucí a výkonu rozhodnutí, dále Česká advokátní komora nabízí v určitých případech bezplatnou právní pomoc. Existuje velká spousta dalších projektů právních poraden. Nad rámec dotazu, v ČR neexistuje ani ucelený seznam poskytovatelů sociálních služeb. Děkuji za dotaz a přeji hezký den.

Marie
Marie
1 rok před

Právě jsem absolvovala řízení o Příspěvku na péči. Zatímco já mám na všechno lhůty maximálně dnů, úřady mají měsíce a s odvoláním může vše trvat i rok. Dají se prosím někde najít tyhle lhůty?

Nicole Fryčová
1 rok před
Reply to  Marie

Dobrý den, Marie,

ano, i úřady jsou vázány lhůtami, o žádosti o příspěvek na péči musí Úřad práce rozhodnout do 105 dnů, jednotlivé posudkové orgány však mohou požádat o prodloužení lhůty až o 30 dnů. Pokud máte pocit, že řízení ohledně Vaší žádosti trvá nepřiměřeně dlouhou dobu, obraťte se, prosím, na můj email, budu potřebovat konkrétnější informace.

Děkuji za Váš dotaz a přeji hezký den.

Ilča
Ilča
1 rok před

Dobrý den, mám trochu zapeklitý dotaz. Dá se nějak laicky a srozumitelně vysvětlit nebo dohledat, jak vlastně probíhá schvalování různých zákonů či vyhlášek? Občas totiž nestačím zírat, jaký autobus projde jako bezbariérový nebo co vlastně všechno projde. Není mi jasné, jak se jako člověk mohu do toho procesu zapojit, komu co kde říkat a podobně. Máte pro mě radu? Možná že se to obecně ví, ale mně se nechce jen si psát na sítích nebo diskutovat u piva. Děkuji, Nicole. Hezký den

Nicole Fryčová
1 rok před
Reply to  Ilča

Dobrý den, Ilčo, pokusím se ve stručnosti vysvětlit, zákonodárnou iniciativu (tedy legální možnost podat návrh zákona), má v ČR dle čl. 41 Ústavy poslanec, skupina poslanců, Senát (jako celek) a zastupitelstvo vyššího územního samosprávného celku (kraje a hl. město Praha), nikdo jiný zákonodárnou iniciativu nemá, výše zmíněné orgány však mají velkou spoustu poradních skupin, orgánů, poradců a i běžní občané mohou podat podnět výše zmíněnému orgánu, že by se měla určitá věc změnit. Na základě ustanovení zákona jsou potom ministerstvy vydávána nařízení a vyhlášky, které provádí podrobněji daný zákon. Co se Vámi zmíněných bezbariérových autobusů týče, zde je ČR zavázána… Číst vice »

Jiří
Jiří
1 rok před

Co byste doporučila právním laikům ze zákonů “přečíst” jako právní minimum?

Nicole Fryčová
1 rok před
Reply to  Jiří

Dobrý den, Jiří,

neutrální odpověď neexistuje, každý občan má znát zákon (zásada neznalost práva neomlouvá), každý by si tedy měl v prvé řadě přečíst právní předpisy, které upravují oblast, ve které se např. pohybuje profesně, tak aby dodržoval, co mu zákon přikazuje. Pro běžný život mohu doporučit přečíst si občanský zákoník, ale je velmi rozsáhlý a může být problém i s výkladem.

Přeji hezký den.

Honza
Honza
1 rok před

OZP lidé a diskriminace: Na co si dát největší pozor?

Nicole Fryčová
1 rok před
Reply to  Honza

Dobrý den, Honzo,

obecně, nenechávat se intaktní společností vyčleňovat, i člověk se zdravotním postižením má naprosto stejná práva jako ti intaktní, není tedy možné, aby Vám např. zaměstnavatel řekl, že Vás nepřijme jen proto, že jste zdravotně postižený/á.

Přeji hezký den.

Filip
Filip
1 rok před

Zdravím Vás,
zajímalo by mě, zda invalidní nebo starobní důchod zůstane vyplácen i člověku, který je v exekuci. Děkuji za odpověď.

Nicole Fryčová
1 rok před
Reply to  Filip

Dobrý den, Filipe,

ano, invalidní i starobní důchod bude osobě, která je postižena exekucí nebo výkonem rozhodnutí, nadále vyplácen, ne však v celé výši, invalidní i starobní důchod podléhá srážkám, tedy osobě postižené exekucí nebo výkonem rozhodnutí zbyde pouze nezabavitelná částka, která se vypočítáva zákonem stanoveným způsobem. Pokud by Váš dotaz byl konkrétnější, klidně se na mne obraťte prostřednictvím emailu.

Přeji Vám hezký den.

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x