Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Ve Fakultní nemocnici v Motole se 12. září konala tradiční mezinárodní konference pro zdravotnické pracovníky Cesta k modernímu ošetřovatelství, která předává nové poznatky a zkušenosti mezi odborníky z ošetřovatelské teorie a praxe. V letošním 21. ročníku zaznělo ve dvou hlavních blocích a v šesti workshopech více než 60 zajímavých a inspirujících příspěvků.

Jedním z nich byl v přednáškovém bloku příkladů dobré praxe příspěvek Mgr. Gabriely Doleželové, DiS. Psoriáza nezabíjí, ale ničí životy aneb nejčastější problémy pacientů s lupénkou. Gabriela je jednou ze Sester v akci, které v rámci projektu vzniklého pod záštitou spolku Revenium pomáhají pacientům s roztroušenou sklerózou, nespecifickými střevními záněty a psoriázou. Právě tuto poradnu má na starosti a po telefonu pomáhá psoriatikům a jejich blízkým řešit situace, jež nastaly v souvislosti s jejich onemocněním. Volající s ní mohou řešit například možnost léčby, nárok na lázeňskou péči, diskriminaci v okolí a s tím související omezení v pracovním zařazení.

Pro pacienty s lupénkou není jednoduché ani partnerské soužití a někdy se prostě potřebují se svým trápením jen někomu svěřit. A právě tuto problematiku autorka přibližovala kolegům. Snažila se poukázat na to, že žít s lupénkou není opravdu jednoduché a pacienti se potýkají s různými překážkami, jež jim někdy i nevědomky klade okolí do cesty. Všudypřítomné šupinky z kůže odpadávají samovolně, ale i po škrábání, jelikož lupénka svědí. Jsou vidět na všem, obzvlášť na tmavém oblečení, nábytku a kobercích. Někteří pacienti proto neradi někde přespávají nebo chodí na návštěvy. Najít vhodné oblečení, které by snesla citlivá kůže, nebyly na něm vidět šupinky a zároveň stopy po  drobném krvácení, jež vzniká v důsledku škrábání, je někdy opravdu oříšek. Nemůžeme se proto divit, že návštěva společenských akcí se pro některé stává noční můrou, stejně jako návštěva bazénů, koupališť a rekreace u moře. S touto situací se potýká nejen pacient, ale celá jeho rodina, která ho při těchto aktivitách doprovází.

Sport není psoriatikům samozřejmě zakázán, ale i zde platí určitá pravidla, která jsou pacienti nuceni dodržovat, aby svoji kůži chránili před zraněním a před agresivními účinky potu. Je proto vhodný takový sport, který není kontaktní, a tím pádem je menší riziko zranění, a takové oblečení, jež efektivně odvádí pot. Velice citlivou oblastí jsou partnerské vztahy a s nimi související sex. Je potřeba, aby psoriatikův partner bral na svůj protějšek ohledy a vyhověl například přání milovat se potmě. Zároveň je vhodné vyhýbat se praktikám, u nichž by mohlo dojít ke zranění. Může se zdát, že lupénka postihuje pouze kůži, ale opak je pravdou, jde o autoimunitní onemocnění, které napadá i nehty a klouby.

Chtěli byste se o tomto neinfekčním, léčitelném, ale nevyléčitelném onemocnění dozvědět více? Zvedněte telefon a zavolejte Sestru v akci.

 

Foto: archiv Gabriely Doležalové

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!