Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Kde hledat informace?

Informace se sbíhají zejména na webu Ministerstva zdravotnictví ČR koronavirus.mzcr.cz, kde jsou přehledně rozděleny do jednotlivých sekcí. Nově je na těchto stránkách také okénko chatu, v němž odpovídá na jednoduché dotazy virtuální sestra Anežka (robot). Dalším doporučovaným zdrojem informací jsou stránky vlády a Státního zdravotního ústavu.

Informace lze rovněž čerpat z médií, například ČT1 a ČT24 má průběžný, aktuální a často poté i graficky zjednodušený a dobře pochopitelný informační servis i web (V záložce KORONAVIR a v pravém modrém rámečku jsou interaktivně zpracovaná různá témata, včetně návodu pro děti či vysvětlení některých mýtů a několika jednoduchých rad).

Teď má svou záložku či odkaz téměř každá autorita v zemi, včetně obce, městské části či města, ve kterém žijete, a patřičné informace svým zaměstnancům, klientům, zákazníkům či uživatelům zasílají všichni, kdo mohou. Vždy s praktickým dopadem daných opatření na tu kterou oblast či problematiku.

Kde informace nehledat?

V bulvárních médiích, poplašných zprávách a příbězích, v řetězových e-mailech, podezřelých skupinách na sociálních sítích, u namistrovaných známých, co zkoušejí obejít všechna pravidla a u pavlačových drben v čele s Kelišovou.

Nechci sedět u televize nebo ležet u počítače, můžu si o informace i zavolat?

Ano, ministerstvo zdravotnictví kvůli koronaviru zřídilo bezplatnou novou informační linku 1212. Na webu je seznam dalších možných telefonních kontaktů.

Proč nejsou k dispozici rady pro jednotlivé skupiny obyvatel nebo různě postižených lidí?

Protože teď je situace velice dynamická, jde spíše o krizové řízení, a tam není úplně čas patlat se s detaily, jakkoli na ně postupně dochází a za pochodu se řeší. Nařízení či doporučení platí pro všechny stejně, zvláštní servis je připraven zejména pro osamělé seniory, a to na různých regionálních či celostátních linkách.

Aktuální linky pomoci osamělým seniorům (zejména s nákupem či s léky) najdete na příslušných obecních webech nebo v infoservisu ČT24. Pro psychickou pomoc a podporu je možné využívat celostátní seniorské linky důvěry, jaké provozuje například Elpida či Život90. Neslyšící lidé mají nově zajištěny zprávy ve znakové řeči a na speciální internetové televizi.

Proč musím nosit roušku nebo mít šátkem či šálou zakrytý nos a pusu?

Protože je to ohleduplné vůči ostatním, zajistí se tak, že se navzájem nepoprskáme. 🙂 Každá ochrana je v tuto chvíli lepší než žádná. Většina obcí a měst už žádá své obyvatele, aby do veřejných prostor (lékárny, ordinace, obchody) bez ochrany nevstupovali, nezakrytě už nelze cestovat ve většině prostředků hromadné dopravy.

Takže teď nemůžu vystrčit nos? 🙂

Správně ne. 🙂 Ale omezení volného pohybu samozřejmě neznamená, že musíte být pouze doma (pokud nejste v karanténě nebo z uzavřených obcí), jen prostě o svých cestách a procházkách přemýšlejte, setkání Hujerů a klubu přátel školy odložte na neurčito a zbytečně se neshlukujte.

Jenže na mě už je toho moc. Je to rychlé, hodně se to mění, mám z toho divný pocit.

My taky. 🙂 Nebojte se od informací a médií na čas odstřihnout, získat trochu odstup a odpočinout si. To nejdůležitější se k vám stejně vždy nějak dostane a my si nebudeme brát osobně, když Inspirante vypnete a půjdete třeba paličkovat, spát, hrát Dostihy a sázky nebo koukat místo tiskovek na Poirota.

Potřebuju nutně nějaké dobré zprávy! 🙂

Aktuální situace spustila také velkou vlnu solidarity. Lidé si navzájem nabízejí výpomoc či asistenci, hlídání dětí či vyzvedávání nákupů, dobrovolníci se hlásí například Červenému kříži a lidé hromadně šijí roušky nebo si půjčují šicí stroje. Už se také schválilo použití léčivého přípravku Remdesivir pro nejvíce nemocné. Několik nakažených pacientů se v tuzemsku i vyléčilo!

Možná se dá tato doba a jisté zpomalení tepu obcí a měst využít k dlouho odkládaným činnostem – vysmejčit, dočíst knížku, doplést svetr, konečně si na drátě popovídat s tetou z pátého kolene a najít zapomenuté pantofle, pustit si rádio nebo se na divadelní představení podívat společně on-line, nalakovat třeba poličku nebo si doma zahrát na schovku.

Fakt z toho mám zkoušet vyšťourat i něco dobrého?

Copak byste od Inspirante čekali něco jiného? 🙂 Zásobujeme vás aktualitami z oboru, osobitými články a sloupky, a ani teď – z hygienických a preventivních důvodů – nebudeme trvat na každé hnidě. 🙂 My víme, že vy víte, jak to je. Časem se z tohoto kolotoče nějak všichni poučíme, vznikne řada nových postupů a už nás to tolik nezaskočí. A slovy klasika – i tohle jednou pomine.

Děkujeme všem, kteří si za současné situace ani nevydechnou, protože dělají, co mohou. Vážíme si těch, co dodržují patřičná opatření a nevystavují sebe ani ostatní zbytečnému riziku. Přejeme všem čtenářům co nejvíce klidu, vzájemné ohleduplnosti, nových indoor nápadů a pohody. Pokud vám můžeme být nějak nápomocní, dejte nám to vědět.

I z toho správného odstupu s obličejem zakrytým jak banditi jsme rádi, že vás máme.

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Helena Tutterová

Helena Tutterová

Píše sloupky s názvem Perplex ve městě, aby cupovala život s dětskou mozkovou obrnou a jinými naschvály. Nehodlá totiž jen opatrně našlapovat a lovit Božského přeskáče či jinou ortopedickou obuv. Prahne po životě na vysoké noze obklopena přáteli, knihami a kávou. Analogie s legendárním Sexem ve městě tak není vůbec náhodná. Miluje příběhy a humor mezi řádky, i proto pracuje v interní komunikaci ČMSS a v redakci magazínu Inspirante neziskovky Revenium. Věří v sílu ticha, přírody a kofeinu, propadá kouzlu divadelních a filmových scén a dojímají ji šťastné konce. Tajně tančí a sportuje, aby ji hned tak něco neuteklo a neskolilo. Hlavně ale proto, aby měla k často rozběhaným lidem blíž.

Další příspěvky autora