Češi by navzdory koronaviru pomohli zdravotně postiženým v tísni

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Většina Čechů má pochopení pro nesnáze, které zdravotnická krize způsobila zdravotně postiženým, a to zejména těm se zrakovým handicapem.

Ukázala to studie, kterou na přelomu dubna a května provedla společnost NMS Market Research. 53 % respondentů souhlasí s tím, že by lidé se zdravotním postižením měli mít prioritu při distribuci ochranných prostředků a poskytování veřejných služeb. Pouze 7 % dotázaných nepovažuje taková opatření za nezbytná.

Průzkum byl provedený jménem společnosti OrCam Technologies, což je výrobce nejmodernější nositelné asistenční technologie pro lidi se zrakovým postižením.

Průkopnické zařízení OrCam MyEye 2 řízené umělou inteligencí se magneticky připojuje na rám brýlí a pomáhá zrakově postiženým lépe vnímat vizuální stránku okolního světa.

OrCam MyEye 2, lehké zařízení o váze 22,5 gramu, je velké asi jako prst. Okamžitě umí přečíst tištěný text z jakéhokoli povrchu či z obrazovky. Dokáže si zapamatovat tváře a oznamovat jejich přiřazená jména, identifikuje bankovky, barvy a produkty na základě čárových kódů. Průkopnická technologie diskrétně sděluje vizuální informace hlasovým hands-free výstupem, bez nutnosti smartphonu nebo Wi-fi připojení, a tak zajišťuje zvukovou komunikaci v reálném čase a data zachovává v soukromí.

Podle dalších výsledků průzkumu si tři z pěti Čechů myslí, že krizi měli zrakově handicapovaní trávit ve společnosti vidoucích členů rodiny nebo přátel. Třetina si myslí, že měli zůstat doma, i když žijí sami, a 6 procent by doporučilo nevidomým pobývat ve zdravotnickém zařízení nebo v jiné skupinové izolaci.

„To, že by 88 % dotázaných pomohlo zrakově postiženým osobám i navzdory viru, je skvělá zpráva. Pouze tři procenta respondentů by pomoc rozhodně nenabídla kvůli strachu z nemoci covid-19,“ říká Irie Melzer, Director of Business Development pro střední a východní Evropu ze společnosti OrCam Technologies. „Potvrdila se velká míra solidarity, která v České republice převládá. Země má také vysoce rozvinutý systém podpory osob se zdravotním postižením.“

Osobní ukázku OrCam MyEye 2 si lze domluvit se společností Sagitta, distributorem zařízení v České republice.

Zdroj: OrCam Technologies

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!