Poznat květiny všemi smysly umožní čichové pexeso

Květinami vyznáváme lásku, utěšujeme jimi smutek, zdobíme s nimi místa, kde žijeme. Květiny však nejsou jen potěchou pro oči, ale ovlivňují nás i všemi dalšími smysly. I proto připravuje Botanická zahrada Praha zvláštní programy pro osoby se speciálními potřebami.

Část z nich představí na konferenci INSPO, která se uskuteční v sobotu 30. března v pražském Kongresovém centru. INSPO nabízí novinky ze světa informačních a komunikačních technologií pro osoby se speciálními potřebami.

Představí se zde mimo jiné čichové pexeso, ve kterém si návštěvníci vyzkouší, zda dokáží správně rozpoznat vůni známých květin jako jsou jasmín či růže. Kromě toho si budou moci přivonět i k dalším květinám, z nichž mnohé možná znají, ale jejich vůně je může překvapit. Přesvědčí se tak třeba o tom, že listy různých druhů muškátů po čichu připomínají citrusové plody.

Velkou atrakcí pak jistě bude největší semeno na světě, které patří palmě Lodoicea maldivica a může vážit více než 17 kilogramů.

Neobvyklý tvar mají však i mnohé jiné přírodniny, od šišek až po masožravé květiny. „Vybíráme zajímavé rostliny či přírodniny, které mohou návštěvníkům se speciálními potřebami pomoci v poznání rostlinné bohatosti a okolního světa. Snažíme se jim zprostředkovat přímý kontakt s rostlinou, abychom se vyhnuli pouhému povídání o rostlině bez zapojení dalších vjemů,“ vysvětluje Eva Novozámská, metodička pro vzdělávání v Botanické zahradě hlavního města Prahy.

Návštěvníci konference INSPO se tak budou moci života květin doslova dotknout a pochopit, čím je každá z nich jedinečná. „Rostliny mají samozřejmě pozitivní vliv na všechny lidi. Díky našim aktivitám proto nabízíme tyto zážitky i návštěvníkům se zrakovým či jiným postižením,“ uzavírá Novozámská.


Informace Botanické zahrady pro osoby se speciálními nároky.

Botanická zahrada

  • Přístup do botanické zahrady je částečně bezbariérový. Venkovní expozice jsou členité, cesty různých povrchů a různých svažitostí. Vstup do výstavního sálu je po třech schůdcích. Skleník Fata Morgana je místy velmi svažitý, podlaha ve štole nerovná, prorůstající kořeny, některé zatáčky jsou úzké a ostré.
  • Pokladny jsou vybaveny orientačními majáčky pro nevidomé.
  • Parkování aut označených značkou pro invalidy je možné na všech parkovištích včetně oblastí se zákazem vjezdu. Osoby s vozíky mohou přijet přímo před skleník Fata Morgana.
  • Ve skleníku Fata Morgana, u pokladny venkovní expozice Areál Jih a v zázemí
    Statku v blízkosti pokladny Sever jsou bezbariérová WC.
  • U pokladny ve skleníku Fata Morgana je možné od úterý do neděle bezplatně zapůjčit invalidní vozík (ne elektrický), na ostatních pokladnách pouze v období od 21.3. do 31.10.
  • Osoby ZTP platí poloviční vstupné a ZTP/TP vč. průvodce mají vstup do všech expozic zdarma.
  • V Botanické zahradě hl. města Prahy je možné využít Diskrétní informační systém (Dinasys).

 

Foto: archiv INSPO

Picture of Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ