23. března 2019 se v Praze ve Všeobecné fakultní nemocnici konal Ženský den pro pacientky se stomií, který pořádal projekt NEJSEMTABU pod záštitou organizace Revenium, Dansac a samozřejmě samotná nemocnice. Účast byla hojná; návštěvníky akce tvořilo několik desítek lidí, převážně žen, a to různých věkových skupin. Soudě dle přízvuků také pocházely z různých koutů republiky. Na návštěvníky také čekaly různé upomínkové předměty a zdravotní pomůcky, které byly k dispozici zdarma.
Prvním přednášejícím byl gynekolog Jiří Sláma, který promluvil o stomii z lékařského hlediska. Upozornil na důležitost diskuze s pacientkou před zavedením vývodu, jelikož ne každá pacientka ho chce. Důvody, proč se vývody zavádějí, jsou čtyři: poporodní poranění, endometrióza, pánevní zánět a nádory. Pánevní zánět není jen ženský problém, je to i problém socioekonomický a etnický, jelikož přibývá pacientek z globálního Východu, které se v ambulanci s tímto problémem potýkají. Profesor Sláma taktéž upozornil na problém průniku pánevního zánětu a nadváhy či obezity. Jak podotkl, zavedením vývodu se pacientkám v průměru prodlouží život, nicméně důvody, proč některé pacientky odmítají vývod, zmíněny nebyly. Tohle by se mohlo zmínit na dalších setkáních, neboť už tak různé lékařské obory spolupracují na pomoci stomičkám a právě pohled pacientek by mohl lékaře posunout ještě dál.
Dalším přednášejícím byla psycholožka Šárka Slabá. Ta se zaměřila na stomii z duševního hlediska. Upozornila na změnu identity, kdy si pacientka musí zvyknout na to, že nyní je v sociální roli pacientky. Kvůli této změně života se u některých stomiček vyskytuje deprese, což znamená, že se do léčby musí zapojit i psychiatr (kvůli antidepresivům) a psycholog (kvůli terapii). Na druhou stranu, u některých pacientek nakonec dojde k tomu, že se přestanou trápit a zjistí, že je stomie zase tolik neomezuje. Citovala při této příležitosti Terezu Nagyovou, pořadatelku akce, která upozornila na to, že stomik musí přijmout stomii jako součást sebe. Ačkoliv se někteří psychologové zdráhají vnímat postižení jako součást identity postiženého, doktorka Slabá naopak podtrhla tuto důležitost.
Poslední přednášku dne měly na starost zdravotní sestry Tetyana Sladovnik a Veronika Toningerová. Ty popsaly činnost stomické sestry a hlavně to, jak připravují pacientky na život se zavedením vývodu. Důležité je v tomto ohledu vzdělávání žen, aby byly schopné se o svůj vývod postarat, pokud to je možné. Zároveň zmínily důležitost zapojení blízkých. V budoucnu by se dalo zaměřit i na to, že asistence příbuzných s sebou přináší složité etické otázky, které se řeší nejen v komunitě postižených (je možné střídat sociální role příbuzného a pečujícího? Je to dlouhodobě udržitelné řešení? Jak řešit konflikty, které z toho pramení?).
Závěrem se všichni účastníci podívali na video, které připravila právě Tereza Nagyová. Týkalo se strachu a jeho překonávání. Tereza Nagyová, členka redakce Inspirante, právě svými články strach ze stomie rozptyluje a její organizace celého dne byla klíčová pro odtabuizování této lékařské modifikace těla.
Letošní Ženský den byl tedy skvělou akcí a pořadatelé i přednášející si zaslouží dík za to, že spojili síly, aby se takováto akce pro pacientky se stomií uskutečnila.
Foto: pixabay