Nepanikař je první česká aplikace, která poskytne zdarma rychlou psychologickou pomoc. Vyvinuli ji tři studenti Vysokého učení technického v Brně. Zatím funguje na telefonech s operačním systémem Android, chystá se ale i pro uživatele iOS.
Jde o nápad Veroniky Kamenské, Aleše Řezáče a Tomáše Chlubny.
Má pomoci zejména mladým lidem, kteří trpí depresí, při úzkostných stavech a panických atakách. Tématem je i sebepoškozování.
Veronika Kamenská uvedla: „Aplikaci jsme vyvíjeli s podporou psychologů, psychiatrů a studentů psychologie. Aplikaci nám pomáhali pilotovat i lidé s duševním onemocněním. Od všech máme velmi pozitivní zpětnou vazbu.“
Nepanikař má pět základních modulů: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu a kontakty na odbornou pomoc. V každém uživatel najde různé tipy a osvědčené postupy pro danou situaci.
Modul DEPRESE zahrnuje funkci „CO MI MŮŽE POMOCI“, „PLÁNOVÁNÍ AKTIVIT“ a „CO MĚ POTĚŠILO“.
Modul ÚZKOST/PANIKA má za úkol pomoci uživateli rychle překonat pocity úzkosti nebo panickou ataku. Nabízí dva druhy „DECHOVÝCH CVIČENÍ“, „POČÍTÁNÍ“ a další tipy, „CO DĚLAT PŘI ÚZKOSTI“.
Modul CHCI SI UBLÍŽIT se snaží odvést pozornost psyč od myšlenek na sebepoškozování. Nabízí „DECHOVÁ CVIČENÍ“ a v části „CO MI MŮŽE POMOCI“ jsou k dispozici osvědčené rady, kterými se lze inspirovat.
V modulu MYŠLENKY NA SEBEVRAŽDU jsou k dispozici činnosti, které by mohly myšlenkám na sebevraždu pomoci předejít nebo přinejmenším alespoň přesvědčit uživatele o hodnotě jeho života. Jedná se o „ZÁCHRANNÝ PLÁN“, který si uživatel sám vytvoří.
V posledním modulu KONTAKTY NA POMOC najde uživatel telefonní čísla s možností přímého telefonování na záchrannou službu, tísňové volání, linku bezpečí a krizová centra. Je tu i síť krizových center po celé České republice. Pro případ, že by člověk raději upřednostnil kontakt bez mluvení, může si v aplikaci otevřít seznam internetových stránek na chat krizových center.
Duševní onemocnění potká někdy během života každého čtvrtého z nás. Úzkosti a deprese patří mezi nejčastější psychiatrické diagnózy. Každý rok si v České republice vezme život zhruba 1500 lidí.
https://play.google.com/store/apps/details?id=org.dontpanic
Zdroj: https://www.svetandroida.cz/nejnovejsi-aplikace-chytry-tichy-rezim/
Foto: Pixabay