Ochrnutý muž může chodit

Osmadvacetiletému muži z Francie, uváděnému pod jménem Thibault, byla díky nejnovějším technologiím umožněna chůze. Informoval o tom server CNN.

Thibault se stal tetraplegikem (osobou ochrnutou na obě ruce i nohy) po pádu z balkonu. I když byl schopen částečně pohybovat bicepsy a levým zápěstím, chodit nedokázal.

Tým vědců z Univerzity v Grenoblu, biomedicínského výzkumného střediska Clinatec a výzkumného centra CEA implantoval muži přístroj, který rozšiřuje neokortex – část mozku, která je zodpovědná za pohyb a smysly. Pro umožnění chůze byl potřeba elektronický závěs na stropě v místnosti, kde se zkoumaný člověk pohyboval. Za dva roky experimentálního výzkumu ušel Thibault celkem 145 metrů.

„Sice nemůžu jít zítra domů v tomto exoskeletu, ale dostal jsem se do fáze, kdy dovedu chodit. Chodím, když chci, a zastavím se, kdy chci,“ sdělil muž agentuře AFP.

Podle Stephana Chabardese, neurochirurga z výzkumného týmu, by výsledky této několikaleté studie mohly výrazně pomoci tetraplegikům v pohybu. Thibault není jediným subjektem studie, účastní se jí další tři lidé. Těm se pokusí výzkumníci umožnit chůzi bez závěsu.

Na sociálních sítích vznesli postižení dotazy, zda bude tato technologie finančně dostupná, případně bude-li hrazena ze zdravotního pojištění. Další upozorňují na to, že nošení exoskeletu může být v každodenním životě nepraktické a že je pro ně pořád přijatelnější vozík a bezbariérové prostředí. „Domnívám se, že když se budeme zaměřovat na podobné technologie, nebudeme se už tolik zabývat přístupností, ale naopak budeme řešit asimilaci postižených. Nejsme to my, kdo by se měl změnit,“ napsal například uživatel Val Armstrong na facebookové stránce Disabled Feminism. Několik vozíčkářů tento vynález naopak uvítalo.

 

Foto: Pixabay

Picture of Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ