Část lidí s postižením či chronickým onemocněním, kteří se neobejdou bez pomoci, nemá nyní kvůli nařízeným omezením proti šíření koronaviru dostupnou péči. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila Aliance pro individualizovanou podporu (AIP).
Téměř 90 procent respondentů uvedlo, že trpí zhoršenou dostupností péče, kterou využívali v období před zavedením karanténních opatření.
Výpadek zdravotních služeb může být pro lidi se zdravotním postižením, vzácným či chronickým onemocněním, fatální.
Kvůli nedostupnosti či omezení dostupnosti sociálních služeb jsou lidé s postižením odkázáni na pomoc a péči rodinných příslušníků. Pro ně bývá velmi obtížné či nemožné skloubit celodenní péči s výkonem zaměstnání, obstaráváním nákupů potravin a léků a náležitou péčí o zdravé členy rodiny, zejména děti a rodiče v důchodovém věku.
Přibližně 50 procent respondentů se ocitá v tíživé finanční situaci. Je otázkou času, kdy nebudou schopni uhradit základní potřeby, jako jsou potraviny, léky, zdravotní pomůcky a životně nezbytné služby.
Lidé s postižením nezvládají to, co pro ně bylo samozřejmostí. Například kvůli povinnosti nosit roušku lidé se sluchovým postižením nemohou odezírat. Povinné dvoumetrové odstupy zapříčiňují, že potřebným nikdo nenabídne pomoc na ulici nebo v obchodě.
Kvůli obavám z onemocnění, nejisté budoucnosti či osamocení uvádějí respondenti také zhoršení psychického stavu. Pečující rodinní příslušníci bývají na pokraji sil, bojí se, kdo by je v péči zastoupil.
Kritické jsou také změny v denním režimu, které u závažných postižení vedou k zhoršení stavu či agresi.
Komentáře zástupců AIP:
„Při snaze zlepšit podporu lidí s autismem se setkáváme s tím, že nedostupnost a nízká kvalita služeb tkví v systému, který dostatečně nezohledňuje individuální potřeby. Tak vznikla myšlenka propojit lidi a organizace představující různé typy postižení, které spojuje zájem, aby každý člověk dostával to, co jeho postižení vyvažuje, a jeho potřeby byly naplňovány individuálně,“ uvádí Petr Třešňák, předseda Dětí úplňku a spoluzakladatel Aliance.
„Výpadek zdravotních služeb může vést ke zhoršení zdravotního stavu, rychlejší progresi jejich onemocnění nebo ke stagnaci dříve se zlepšujícího zdravotního stavu. Řada lidí si stěžuje na bolest, kterou vinou výpadků zdravotní péče prožívají,“ vysvětluje Jitka Reineltová, předsedkyně Parent project.
„Nutnost dodržovat karanténní opatření také omezuje neformální pomoc sousedů, širší rodiny a přátel. Je nutné co nejdříve domácím pečujícím ulehčit, může se totiž stát, že bez podpory nebudou schopni dlouhodobě fungovat,“ uvádí Erik Čipera, ředitel Asistence.
„Potřebné ochranné pomůcky je skoro nemožné financovat z běžného rodinného rozpočtu zatíženého tím, že rodinní příslušníci nemohou chodit do práce, protože pečují o své blízké se zdravotním handicapem často i v režimu 24 hodin denně sedm dní v týdnu,“ uvádí David Lukeš, ředitel Centra Paraple.
„Lidé, kteří se ocitají v neřešitelných situacích, kdy na jedné straně čelí život ohrožujícím výpadkům služeb, nedostatku ochranných prostředků, nezbytných léků, strachu ze zavlečení nákazy k nejohroženějším nebo z toho, že sami onemocní a nebudou se moci postarat, a na druhé straně třeba výpadku zaměstnání, potřebují vědět, že jejich izolace je jen dočasná. Zaslouží si ze strany odpovědných institucí ujištění, že se jim dostane adekvátní podpory,“ uvádí Klára Laurenčíková, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání.
Šetření
Dotazníkového šetření zaměřeného na zabezpečování aktuálních potřeb osob se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním a osob pečujících se na přelomu března a dubna 2020 zúčastnilo několik set respondentů.
Aliance pro individualizovanou podporu (AIP)
- Zrodila se z iniciativy Dětí úplňku.
- Cílem je dlouhodobě hájit zájmy osob s vyššími nároky na podporu a péči v sociální oblasti, a to bez ohledu na diagnózu či typ zdravotního postižení.
- Zakladatelskými organizacemi jsou Asistence, ČOSIV − Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, Děti úplňku a Parent Project CZ.
- V současné chvíli Aliance sdružuje čtyřicet rodičovských, pacientských a zastřešujících organizací.
Foto: Pixabay