Kam nechodí slunce, chodí lékař, praví staré úsloví. Pro některé choroby to platí dvojnásob. V Česku žije zhruba čtvrt milionu pacientů s lupénkou (psoriázou), a přestože jim slunce nebo slaná voda mohou přinést tolik potřebnou úlevu, často se stydí svou kůži odhalit. Přitom dovolená u moře se pro ně může snadno stát nejen příležitostí k odpočinku a objevování, ale i k léčbě jejich onemocnění kůže.
Stud je dobré překonat
Ložiska lupénky se objevují nejčastěji v oblastech loktů nebo kolen, nezřídka je postižena i pokožka hlavy. I z toho důvodu se lidé s lupénkou často stydí kůži ukázat a váhají, zda se vůbec převléct do plavek nebo oblečení s krátkými rukávy a nohavicemi. Než se však celé léto obávat pohoršených pohledů kolemjdoucích, je lepší stud odhodit – vaše kůže vám za to rozhodně poděkuje.
Sluníčko léčí, ale opatrně
Projevy lupénky pomáhá léčit především ultrafialové záření (zejména UVB), i proto je pobyt na slunci žádoucí. Při vystavení slunečnímu svitu se oblasti s lupénkou hojí téměř samy a stačí přitom jen krátká doba, přibližně 30 minut denně. Nic se však nesmí přehánět, spálení kůže totiž lupénce může naopak uškodit, obzvlášť pokud máte světlejší pleť.
Chránit kůži
Přestože sluneční záření psoriatické pokožce pomáhá, je potřeba ji před škodlivými účinky chránit opalovacím krémem. Ideální je vystavovat se slunci dopoledne nebo po 15. hodině. Důležité je také chránit pokožku před vysušením.
Koupání a vlhko
Slaná mořská voda na kožní potíže pomáhá odjakživa, odstraňuje šupinatou kůži a zmírňuje příznaky lupénky. Ale pozor na vysušení pokožky! To může způsobit i voda z bazénu, která bývá obvykle chlorovaná. Nezapomeňte na omytí kůže v čisté vodě ze sprchy a důkladnou hydrataci kůže. Lupénce obecně spíše prospívá sucho – proto na dovolenou (zvlášť v teplých krajích) volte volné a prodyšné oblečení, které dobře odvádí pot.
Udržet lupénku v klidu před dovolenou
Užít si volno znamená zapomenout doma stres, proto je vhodné mít před odjezdem na dovolenou lupénku pod kontrolou. Současná medicína skýtá širokou škálu možností od lokání terapie po systémovou biosimilární či biologickou léčbu a není nic lepšího než si užít relax naplno a bez bolesti a svědění.
O lupénce (psoriáze)
Psoriáza je chronická zánětlivá dermatóza postihující 2–4 % středoevropské populace. I když přesná etiologie není známa, předpokládá se genetický podklad onemocnění. Choroba neohrožuje život pacienta přímo, avšak má nesporný vliv na fyzické, sociální a psychické aspekty jeho života. Pacienti se středně těžkou až těžkou psoriázou jsou řazeni na druhé místo v žebříčku negativního dopadu chorob na kvalitu života – ihned za depresí – a jejich postižení je srovnatelné s jinými závažnými onemocněními (revmatoidní artritida, malignity, choroby srdce). Psoriáza se může objevit v jakémkoliv věku, ale nejčastěji mezi 20.–30. rokem, tzv. I. typ, nebo mezi 50.–60. rokem, II. nebo pozdní typ. Provokačními faktory mohou být infekce, často streptokoková angína nebo infekce horních dýchacích cest, stres, nasazení nových léků a podle některých autorů i kouření.
Zdroj: helpnet.cz
Foto: Pixabay