Čeští dermatologové se připojují k Evropskému dni melanomu. Za ten byla v České republice zvolena středa 24. května. Již od 20. dubna se může veřejnost registrovat na webové stránce www.denmelanomu.cz k vyšetření znamének v ambulancích dermatologů po celé České republice.
„Na webové stránce www.denmelanomu.cz si mohou zájemci vybrat nejbližší dermatologické pracoviště i čas vyšetření, vyplní vstupní dotazník a následně jim přijde potvrzovací SMS a e-mail, kam a kdy přesně mají v květnu dorazit,“ prozradila prof. MUDr. Monika Arenbergerová, PhD., z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, koordinátorka této mezinárodní akce.
Zmíněnou aktivitou se Česká republika plnohodnotně zapojuje do této evropské aktivity a získává důležitá česká data týkající se například expozice UV záření a ochrany před ním. Partnery projektu jsou v České republice Avéne a LA ROCHE POSAY.
„Melanom patří mezi nádory, jejichž incidence, tedy počet nových případů, stále stoupá. Jde přitom o nádor, kterému se dá předcházet ochranou před UV zářením. I jeho včasná detekce a odstranění může zachránit život,“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA, FCMA, přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, který je duchovním otcem preventivní dobročinné akce Stan proti melanomu. Ta se bude letos konat 15. a 16. května v Praze, 22. května v Brně a 23. května v Ostravě již po sedmnácté.
Letošní vyšetřovací a preventivní akce probíhá pod mottem Evropský den melanomu aneb jakou ochranu používáš ty?. Protimelanomové aktivity se zaměřují na mladistvé a snaží se omezit celosvětový růst počtu případů rakoviny kůže. Podkladem ke zmapování situace u teenagerů bylo dotazníkové šetření, které potvrdilo, že většina z nich sice připouští souvislost mezi nedostatečnou ochranou proti UV záření a rozvojem rakoviny kůže, ale přitom 62 % uvádí, že se obvykle před sluncem nechrání. Pouze 22 % při pobytu na slunci vždy nosí klobouk a ochranné oblečení, 41 % vždy nebo často zůstává ve stínu, 58 % si vždy nanáší opalovací krém na obličej a tělo.
Analýza 394 681 klinických vyšetření v rámci evropských zemí zapojených do skupiny Euromelanoma ukázala, že lidé, kteří utrpěli těžké spálení sluncem (bolestivé spálení s intenzivním zarudnutím nebo puchýři, trvající dva dny nebo déle) před dosažením plnoletosti, mají vyšší pravděpodobnost, že v dospělosti mohou onemocnět zhoubným melanomem.
„Jen loni VZP hradila péči pro zhruba 16 000 klientů, kteří trpí některým z typů zhoubného melanomu. Celkové náklady výrazně přesáhly půl miliardy korun, z 90 % jsou vynaloženy na nejnákladnější biologickou léčbu. Je skvělé, že ji můžeme našim klientům zajistit, ale ani dnešní medicína není všemocná. Každoročně několik set lidí na toto onemocnění v Česku umírá, přestože mu lze dobře předcházet,“ říká Zdeněk Kabátek, ředitel VZP ČR.
Každých 10 let se v České republice počet nových případů zdvojnásobuje, ale naštěstí nerostou stejnou rychlostí počty zemřelých. Problematikou se odborná veřejnost zabývá dlouhodobě. Skupina pod garancí profesora Arenbergera připravila pro Ministerstvo zdravotnictví na konci loňského roku oficiální Klinický doporučený postup pro diagnostiku a léčbu a tým pod vedením profesorky Arenbergerové vydal letos v únoru knihu Maligní melanom – Diagnostika a léčba.
Kromě melanomu, který má veřejnost nejvíce v povědomí, jsou v České republice časté i jiné zhoubné kožní nádory a onemocnění, například aktinická keratóza (AK), bazaliom či spinaliom. Ty se v plně rozvinutém stavu nebo jako jejich předstupeň v podobě aktinické keratózy objeví v průměru už u každého třetího člověka po 65. roce věku. Proto je důležité věnovat pozornost jakémukoliv útvaru na kůži, který je nový a nezhojí se do tří měsíců. Může vypadat zprvu nenápadně jako šupina, odřenina, malý vřídek, který později po utření ručníkem zakrvácí.
Společnost Pierre Fabre a laboratoře Avéne připravují nové webové stránky s informacemi o onemocnění aktinickou keratózou, a to www.aktinickakeratoza.info. Cílem je zvýšit informovanost veřejnosti o tomto onemocnění a možnostech včasné léčby pacientů. Součástí stránek je dotazník. S webovými stránkami je spojena i informační kampaň „AK NENÍ OK!“
Stan proti melanomu, který bude mít tradičně samostatnou tiskovou konferenci v den jeho zahájení v hotelu Jalta na Václavském náměstí 15. května od 9 hodin, v uplynulých 16 letech přivítal 54 300 návštěvníků, u nichž diagnostikoval 755 melanomů.
Kdo by měl Stan proti melanomu nebo ordinaci v rámci Evropského dne melanomu i letos navštívit?
- osoby s nízkým fototypem (rusovlasí, blonďáci se světlou pletí)
- osoby s větším množstvím mateřských/pigmentových znamének
- osoby s kožní rakovinou v rodině
- lidé se znaménkem, které je nové nebo se mění
- lidé s vřídkem na kůži, který se do tří měsíců nezhojil
Více na www.denmelanomu.cz
Foto: Michal Janků