Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Od dubnové pražské konference INSPO, na které představil Omer Elad z izraelské firmy OrCam Technologies zatím nejpokročilejší nositelné zařízení, které zprostředkovává umělé vidění pro nevidomé a slabozraké, je to v komunitě velké téma. A téma je to i pro stát. Ten nyní nové zařízení posuzuje jako možnou pomůcku.

Zařízení o velikosti palce se jmenuje OrCam MyEye 2.0. Lze jej magnetem snadno připevnit k brýlím. Přední strana je vybavená kamerkou a u ucha uživatele je malý reproduktor, který slyší jen on.

Technologie funguje „offline“.

Software lze aktualizovat po připojení k bezdrátové síti a pak opět být mimo internet. Při nepřetržitém čtení vydrží přístroj nabitý asi hodinu, jinak i déle. Pomůcku lze rychle nabít s pomocí kabelu mini USB.

Jak pracuje?

Stačí ukázat prstem na jakýkoliv tištěný text (noviny, knihy, jídelní lístky, vývěsní štíty, etikety i obrazovky počítačů či smartphonů) a zařízení ho do dvou vteřin přečte.

Pomůcka je rovněž schopna rozeznávat barvy, bankovky či snímat čárové kódy. Přístroj umí také rozpoznávat obličeje. Do jeho systému jich lze nahrát až sto.

Stačí, aby kamera nějakého člověka vyfotografovala a uživatel zařízení sdělil jméno. Při dalším setkání s ním pomůcka jméno řekne. Pokud se objeví lidé, kteří nejsou nahráni do systému, zařízení oznámí kolik jich před nevidomým či slabozrakým člověkem stojí.

Léta vývoje za miliony dolarů

Izraelská společnost OrCam začala na zařízení pracovat před osmi lety, jeho vývoj stál miliony dolarů.

Zatím přístroj používá přes 20 tisíc lidí po celém světě v 19 jazycích. Nejnověji je k dispozici i čeština. Podle jeho tvůrců se hodí i pro osoby s poruchami čtení.

V České republice se nyní jedná o míře úhrady

Zatímco v jiných zemích je tato kompenzační pomůcka, která zvyšuje nezávislost a samostatnost lidí se zrakovým handicapem, plně nebo z velké části hrazena státem, u nás dosud vládní podpora schválena nebyla.

V těchto dnech záležitost posuzuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, které poskytuje příspěvky na pomůcky pro osoby s postižením zraku až do výše 90 procent jejich ceny. Zkoumá mimo jiné, zda je novinka srovnatelná s pomůckami, které už na trhu jsou.

Zatím si krabičku v tuzemsku pořídilo šest lidí. Ostatní čekají na rozhodnutí úřadu.

Cena nové technologie je  4 500 dolarů pro USA a 4 500 euro pro Evropu. V Česku se OrCam MyEye prodává za 134 tisíc korun.

Žadatelé mohou prozatím využít alternativních metod financování, včetně příspěvku od Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška. Ten se podílí i na testování a uvádění této novinky na trh.

I další lidé z prostředí nevidomých a slabozrakých mají nyní možnost zařízení zkoušet. Expertizu chystá i oddělení Tyflokabinet ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.

Zatím se zdá, že nejvíc pomáhá lidem se zbytky zraku, kterým žádná jiná kompenzační pomůcka nepomůže. I pro zcela nevidomé ale znamená velký krok k samostatnosti. Problém s ní zatím mají uživatelé s těžším poškozením sluchu.

 

Foto: OrCam.com

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!