Cyklus koncertů „Benefice pro…“ pokračuje v Milovicích

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Pomáhat bude desetiletému Adámkovi s autismem

Pomáhat hudbou, pobavit se a spojit svět zdravých s lidmi se zdravotním postižením. Cyklus Benefice pro… s hudebním vystoupením skupiny USB band je věnovaný vždy konkrétnímu člověku a vybrané finanční prostředky pomáhají zlepšit jeho životní situaci. Tentokrát USB band zahraje v pátek 7. února 2020 od 18 hodin v atriu milovické radnice a celý výtěžek připadne desetiletému Adámkovi Lubelcovi, jehož diagnóza zní dětský autismus kombinovaný s mentálním handicapem.

Adámek se narodil spolu s dvojčetem Matějem před deseti lety. Radost ze zdravých a krásných kloučků však vydržela rodičům jen deset měsíců. Do té doby zdravé a veselé miminko Adámek začalo být apatické, přestalo reagovat na své nejbližší, na své jméno. „Adámek najednou nenavazoval oční kontakt, přestal se smát, nic ho nezajímalo,“ vzpomíná jeho maminka Miroslava Hradská.

Začal žít ve vlastním světě, do něhož dlouho nikoho nepustil. Ve dvou letech lékaři sdělili rodičům diagnózu: dětský autismus a středně těžký mentální handicap. „Život se celé naší rodině v jedné chvíli otočil o sto osmdesát stupňů,“ vypráví maminka.

Adámek špatně spal, přestal rozlišovat den a noc, přidaly se poruchy příjmu potravy. Ačkoliv se maminka snažila, Adámek nemluvil, neorientoval se časem, místem, nekomunikoval a nerozeznával ani své nejbližší. Otec dvojčat náročnou situaci nezvládl a rodinu opustil.

„Maminka začala se synem pod odborným vedením intenzivně pracovat. Během několika let se jí povedlo nastavit alternativní obrázkovou komunikaci pomocí fotografií a piktogramů. Adámka vzdělává doma. Její péče a bezpodmínečná láska posouvají Adámka kupředu. Navzdory nepříznivým diagnózám se v deseti letech začínají objevovat první náznaky rozvoje řeči,“ uvedla Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva organizace Revenium, která je hlavním pořadatelem akce.

Vše je však stále běh na dlouhou, pro maminku velmi náročnou trať.  Adámek se neobejde bez neustálého dozoru, špatně zvládá změny, lpí na přesných rituálech. Péče je fyzicky, psychicky i finančně hodně náročná. „Aby se mohla maminka svým dvěma dětem dále naplno věnovat, potřebuje pomoc. Pomoc asistentů v domácím prostředí, aby se mohla věnovat také Matějovi a alespoň trochu normálně žít,“ vysvětluje Hana Potměšilová, proč je další z cyklu koncertů „Benefice pro…“ věnována právě Adámkovi.

Pomoci Adámkovi a jeho mamince můžete právě vy v rámci benefičního koncertu v Milovicích. Uskuteční se už 7. února od 18 hodin v atriu milovické radnice na náměstí 30. června. Záštitu nad koncertem převzala místostarostka Ludmila Šimková.

Celým pátečním večerem nás provedou melodie s nádechem rocku, folku a jazzu. Písně kapely USB band jsou zpívanými příběhy, které prožívá každý z nás. Za nápadem sbližovat a pomáhat hudbou stojí právě její textař, kytarista a zpěvák Michal Svatý. Jako autor je podepsán pod písněmi například Báry Basikové, Marty Kubišové a Věry Špinarové a muzikálu Frida Kahlo.

„Idea projektu Benefice pro… vznikla spontánně. První koncert jsme měli před více než rokem a společně se všemi účastníky jsme dokázali ulehčit Báře, která trpí dětskou obrnou a anartrií. Byl to neuvěřitelný pocit nejen pro nás, ale především pro rodinu Barunky. Hraní nás baví, ale když jím můžeme pomoci, má úplně jiný rozměr,“ prozradil důvod rozhodnutí rozjet cyklus těchto koncertů Michal Svatý. Dodává, že by obdobná pomoc nebyla možná bez zájmu všech úžasných lidí, kterým není jiná lidská duše lhostejná.

Podpořit Adámka Lubelce můžete přímo na koncertě, za vaši finanční podporu dostanete od neziskové organizace Revenium potvrzení o daru. Finanční dary však můžete posílat už nyní na účet Revenium, z.s. 115-5689490267/0100. Variabilní symbol pro Adámka je datum koncertu: 07022020. Všechny finanční dary věnují organizátoři Adámkovi.

Další informace najdete na:
www.beneficepro.cz
www.usbband.cz
www.revenium.cz

 

Foto: archiv rodiny

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!