Odborná garantka: Prim. MUDr. Marta Vachová,
místopředsedkyně sekce klinické neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP
Kladribin jsou tablety podávané podle váhy pacienta ve dvou pulzech na začátku prvního a druhého roku léčby. Každý pulz představuje 10 dní užívání tablet, rozděleno do pěti dní v prvním a dalších pěti dní v pátém týdnu léčebného roku. Po těchto dvou pulzech většinou není potřeba užívat další tablety kladribinu až do konce čtvrtého roku od zahájení. Při nové aktivitě onemocnění je možné podat další pulz kladribinu nebo přejít na jinou léčbu. Kladribin selektivně snižuje počet některých typů bílých krvinek a zachovává schopnost obranyschopnosti proti infekcím a odpověď na očkování. Otěhotnění je vhodné plánovat od šestého měsíce po podání poslední tablety.
Působení: zbourání a znovupostavení imunitního systému
Dávkování: tbl dle váhy 5 dnů po sobě, další za měsíc, totéž za rok, stabilita 4 roky
Rizika: možné infekce, test na protilátky k pásovému oparu před nasazením, úbytek lymfocytů, infekce, plánování gravidity za 6 měsíců po poslední tabletě
Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku uvedenou v bodě 6.1.
Infekce virem lidské imunodeficience (HIV).
Aktivní chronická infekce (tuberkulóza nebo hepatitida).
Zahájení léčby kladribinem u imunokompromitovaných pacientů, včetně pacientů dostávajících v současné době imunosupresivní nebo myelosupresivní léčbu (viz bod 4.5).
Aktivní malignita.
Středně těžká nebo těžká porucha funkce ledvin (clearance kreatininu méně než 60 ml/min.) viz bod 5.2
Těhotenství a kojení (viz bod 4.6)
Souhrn bezpečnostního profilu
Klinicky nejvýznamnější nežádoucí účinky hlášené u pacientů s RS, kteří dostávali kladribin v doporučené kumulativní dávce 3,5 mg/kg během 2 let v klinických studiích, byly lymfopenie a herpes zoster. Incidence herpes zoster byla vyšší během fáze lymfopenie stupně 3 nebo 4 (˂ 500 až 200 buněk/mm³ nebo ˂ 200 buněk/mm³) v porovnání s dobou, kdy pacienti neměli lymfopenii stupně 3 nebo 4 (viz bod 4.4).
Antikoncepce u mužů a žen
Před zahájením léčby jak v roce 1, tak v roce 2 má být ženám ve fertilním věku a mužům, kteří mohou zplodit dítě, poskytnuto poradenství ohledně možnosti závažného rizika pro plod a potřebě účinné antikoncepce.
U žen ve fertilním věku musí být před zahájením léčby přípravkem MAVENCLAD v roce 1 a v roce 2 vyloučeno těhotenství a musí mu být zabráněno použitím účinné antikoncepce během léčby kladribinem a po dobu nejméně 6 měsíců po poslední dávce. Ženy, které otěhotní během léčby přípravkem MAVENCLAD, musí ukončit léčbu.
Jelikož kladribin ovlivňuje syntézu DNA, je možné očekávat nežádoucí účinky na gametogenezi u člověka (viz bod 5.3). Pacienti mužského pohlaví musí proto učinit opatření, aby zajistili, že jejich partnerky během léčby kladribinem a nejméně 6 měsíců po poslední dávce neotěhotní.
Těhotenství
Zkušenosti získané u člověka s jinými látkami inhibujícími syntézu DNA naznačují, že kladribin podávaný během těhotenství by mohl způsobit vrozené vady. Studie na zvířatech prokázaly reprodukční toxicitu (viz bod 5.3).
Přípravek MAVENCLAD je kontraindikován u těhotných žen (viz bod 4.3).
Kojení
Není známo, zda se kladribin vylučuje do lidského mateřského mléka. Vzhledem k možným závažným nežádoucím účinkům u kojených dětí je kojení během léčby přípravkem MAVENCLAD a 1 týden po poslední dávce kontraindikováno (viz bod 4.3).
Fertilita
U myší nebyly prokázány žádné účinky na fertilitu nebo reprodukční funkci potomstva. U myší a opic však byly pozorovány účinky na varlata (viz bod 5.3).
Protože kladribin ovlivňuje syntézu DNA, je možné očekávat nežádoucí účinky na gametogenezi u člověka. Pacienti mužského pohlaví musí proto během léčby kladribinem a nejméně 6 měsíců po poslední dávce učinit opatření, aby zajistili, že jejich partnerky neotěhotní (viz výše).