MAYZENT

Účinná látka: Siponimod

Aplikace: potahovaná tableta perorálně

Odborná garantka: Prim. MUDr. Marta Vachová,
místopředsedkyně sekce klinické neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP

popis:

Určen pro aktivní sekundárně progresivní formu s relapsy nebo známkami zánětlivé aktivity na MRI
Před léčbou genetické testování na typ metabolizéra CYP2C9 – pacienti s typem *3*3 nemohou být tímto preparátem léčeni
Pacienti s typu 2*3 nebo 1*3 užívají udržovací dávku 1mg 1xd
Počáteční titrace z 0,25mg tbl
Nekombinovat s bradyartmizujícími léky při léčbě, možná rizika u pacientů s nekontrolovanou hypertenzí.
Otázka stanovení přechodu do SP, ukončení léčby klasickým DMD – progrese o 1 stupeň za rok 6M bez ataky

KONTRAINDIKACE

Hypersenzitivita na léčivou látku nebo na arašídy, sóju nebo na kteroukoli pomocnou látku
uvedenou v bodě 6.1.
Syndrom imunodeficience.
Progresivní multifokální leukoencefalopatie nebo kryptokoková meningitida v anamnéze.
Aktivní maligní onemocnění.
Těžká porucha funkce jater (Child-Pugh třída C).
Pacienti, kteří prodělali během předchozích 6 měsíců infarkt myokardu (IM), nestabilní anginu pectoris, iktus/tranzitorní ischemickou ataku (TIA), dekompenzované srdeční selhání (vyžadující hospitalizaci), nebo srdeční selhání třídy III/IV dle New York Heart Association (NYHA) (viz bod 4.4).
Pacienti s atrioventrikulárním (AV) blokádou druhého stupně Mobitz II, AV blokádou třetího stupně, sino-atriálním srdečním blokádou nebo sick-sinus syndromem v anamnéze, pokud nemají kardiostimulátor (viz bod 4.4).
Pacienti homozygotní pro genotyp CYP2C9*3 (CYP2C9*3*3) (slabí metabolizéři).
Během těhotenství nebo u žen, které mohou otěhotnět a nepoužívají účinnou antikoncepci (viz body 4.4 a 4.6).

Nežádoucí účinky

Souhrn bezpečnostního profilu 

Nejčastějšími nežádoucími účinky byly bolest hlavy (15 %) a hypertenze (12,6 %).

Fertilita, těhotenství a kojení

Ženy ve fertilním věku/antikoncepce u žen
Siponimod je kontraindikován u žen ve fertilním věku, které nepoužívají účinnou antikoncepci (viz bod 4.3). Proto musí být před zahájením léčby žen ve fertilním věku k dispozici negativní výsledek těhotenského testu a pacientky mají být poučeny ohledně závažných rizik pro plod. Ženy ve fertilním věku musí používat účinnou antikoncepci během léčby a po dobu nejméně deseti dnů od poslední dávky siponimodu (viz bod 4.4). Specifická opatření jsou také obsažena v Kontrolním seznamu pro lékaře. Tato opatření musí být splněna před předepsáním siponimodu pacientkám a během léčby. Při ukončování léčby siponimodem z důvodu plánovaného těhotenství je nutné mít na paměti možnost návratu aktivity onemocnění (viz bod 4.4).
Těhotenství
Nejsou k dispozici žádné nebo jen omezené údaje údaje týkající se užití siponimodu u těhotných žen. Studie na zvířatech prokázaly siponimodem indukovanou embryotoxicitu a foetotoxicitu u potkanů a králíků a teratogenitu u potkanů, včetně ztráty plodu a malformací skeletu a vnitřních orgánů při expozičních hladinách srovnatelných s expozicí u člověka při denní dávce 2 mg (viz bod 5.3). Navíc klinická zkušenost s jiným modulátorem receptoru pro sfingosin-1-fosfát naznačuje dvojnásobné zvýšení rizika závažných kongenitálních malformací při podávání během těhotenství v porovnání s podílem pozorovaným v běžné populaci. Proto je siponimod kontraindikován v těhotenství (viz bod 4.3). Podávání siponimodu musí být přerušeno nejméně 10 dní před plánovaným těhotenstvím (viz bod 4.4). Pokud žena otěhotní během léčby, musí být siponimod vysazen. Lékař má poradit ohledně rizika škodlivých účinků na plod spojených s léčbou a mají být provedena ultrasonografické vyšetření.
Kojení
Není známo, zda je siponimod nebo jeho hlavní metabolity vylučován do lidského mateřského mléka. Siponimod a jeho hlavní metabolity jsou vylučovány do mléka potkanů. Siponimod nemá být užíván během kojení.
Fertilita
Vliv siponimodu na lidskou fertilitu nebyl studován. Siponimod neovlivňoval mužské reprodukční orgány u potkanů a opic nebo fertilitní parametry u potkanů.

DALŠI INFO