My, níže uvedení signatáři prohlášení k volbě zástupce veřejné ochránkyně práv, apelujeme na poslance Parlamentu České republiky, aby v hlasování nepodpořili kandidáta Zdeňka Koudelku. Přidejte se k nám! Stačí přidat datum a své jméno do tohoto formuláře nebo přes Facebook.
Jsme přesvědčeni, že jeho osoba v žádném případě nesplňuje vlastnosti potřebné k výkonu funkce a jeho předchozí činnost, aktivity a prohlášení ukazují, že není způsobilý zastupovat úřad ombudsmana. Jeho zvolení zástupcem ombudsmana by úřad veřejného ochránce ochromilo a znevěrohodnilo v jeho základním poslání – být pojistkou a vyvážením moci v české demokracii při ochraně práv občanů.
Vyzýváme také další občany České republiky, aby se k naší výzvě podpořili a apelovali tak na poslance ve svých krajích.
Veřejný ochránce práv má od svého vzniku velmi důležitou roli ochrany občanů proti zvůli státu a úřadů. Je jedinou relativně nezávislou institucí, která má právo a povinnost korigovat nespravedlivá a nesprávná rozhodnutí českých úřadů.
Navrhovaný kandidát na post zástupce veřejného ochránce práv Zdeněk Koudelka byl jedním ze strůjců volebního zákona z dob opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD, který měl za cíl znevýhodnit malé strany. Ústavní soud tento zákon zrušil jako odporující poměrnému systému voleb zakotvenému v Ústavě České republiky.
V únoru 2006 podpořil prezidenta Klause v jeho sporu s šéfkou Nejvyššího soudu Ivou Brožovou. Koudelka uvedl, že prezidentovo rozhodnutí o odvolání Brožové je v souladu s právem a s ústavou. Tento případ tehdy skončil opět u Ústavního soudu, který rozhodl, že prezidentův postup odporuje Ústavě. Brožová tak zůstala ve funkci předsedkyně Nejvyššího soudu.
Zdeněk Koudelka je také spoluautorem více než kontroverzní amnestie Václava Klause, na jejímž základě došlo k prominutí více než 111 tisíců trestů.
Posláním úřadu veřejného ochránce je ochrana jednotlivců před úřady a státními institucemi, pokud tito jednají v rozporu s právem či s principy demokratického právního státu. Svou činností přispívá k ochraně základních práv a svobod, stojí totiž jako opora na straně občanů při komunikaci s nerovným soupeřem, jakým státní orgány v některých situacích mohou být.
Vlastností ombudsmana a jeho zástupce, kteří stojí v čele úřadu, by tak měly být otevřenost a především vysoká míra morálního kreditu a pochopení pro práva občanů.
Tento post a post zástupce veřejného ochránce doposud v České republice zastávaly mezinárodně uznávané osobnosti a autority, které svou prací dodávaly funkci na vážnosti a respektu.
Oba posty naopak nemohou z podstaty věci zastávat lidé, kteří ve své dosavadní praxi neosvědčili zájem chránit práva občanů, nejednali spravedlivě v zájmu kohokoliv, kdo se ocitl v útlaku, nebo dokonce jednali ve prospěch utilitárních zájmů svých či omezené skupiny lidí.
Z uvedených důvodů se tímto prohlášením zásadně vymezujeme proti kroku prezidenta Miloše Zemana, který do funkce zástupce veřejného ochránce navrhl advokáta Zdeňka Koudelku.
Důrazně apelujeme na poslance České republiky, aby při volbě do této funkce vzali v úvahu uvedené skutečnosti. A z navrhovaných kandidátů vybrali mezi těmi významnými osobnostmi veřejného prostoru s vysokým morálním kreditem.
8. března 2019 Martin Šimáček, ředitel, Institut pro sociální inkluzi
8. března 2019 Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva, Revenium
8. března 2019 Martin Rozumek, ředitel, Organizace pro pomoc uprchlíkům
8. března 2019 Magda Faltová, ředitelka, Sdružení pro integraci a migraci
8. března 2019 Klára Laurenčíková, předsedkyně, České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání
Foto: Ombudsman.cz