Ochrnutí léčí unikátní kombinací akupunktury a elektroléčby

Rehabilitační lékař Peter Olšák léčí v dětské léčebně Vesna v Janských Lázních nervová ochrnutí pomocí kombinace akupunktury a elektroléčby. Unikátní léčebný program spustil loni. Léčbu už absolvovala více než stovka dětí a u řady z nich se projevily známky zlepšení pohybu hned po první aplikaci. Není však určená pouze pro dětské pacienty.

Peter Olšák propojil tradiční akupunkturu, která se v České republice řadí mezi oficiální lékařské metody, se současnými znalostmi fyzikální léčby. „Lékař napíchne pacientovi akupunkturní jehly a poté do nich pomocí přístroje přivede elektrický proud. To pacienti vnímají jako mravenčení a při větší intenzitě dochází také k viditelným svalovým kontrakcím. Proud pomáhá dráhám v těle, které jsou poškozeny, aby lépe fungovaly,“ popisuje léčebnou metodu Olšák. Podle něj děti tyto aplikace zvládají často lépe než jiné rehabilitační procedury. „Díky týmové spolupráci se nám podařilo zvednout pacienta z vozíku po těžkém ochrnutí páteře. Jsem rád, že na léčbu dobře reagují i ti nejmenší, u nichž jsou běžné rehabilitační postupy kvůli věku dost limitované. Dobrou zprávou je to, co už víme z aplikací u dospělých pacientů, že léčba nemá prakticky žádné nežádoucí účinky,“ říká Olšák.

Ten je autorem nové metody, kterou nadále rozvíjí ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Do týmu lékařů v dětské léčebně Vesna se připojil Peter Olšák loni, aby se podílel na rehabilitaci těžkých případů dětí, například po mozkové obrně. O léčbu je velký zájem a slaví i první úspěchy.

Léčebnou v Janských lázních procházejí každý měsíc desítky pacientů s těžkou poruchou hybnosti, u některých z nich jsou potvrzené rychlé pokroky v léčbě. Podílí se na tom celá řada procedur, jež mají za cíl usnadnit malým pacientům například sed, stoj, lezení či jinou aktivitu, kterou před léčbou nedokázali zvládnout. Pozitivních výsledků si všímá odborná veřejnost v Česku i v zahraničí.

Elektroakupunkturní nervosvalová facilitace se nejprve používala při léčbě ochrnutí u dospělých pacientů. Později na popud některých rodičů ji lékař Peter Olšák začal používat také u dětských pacientů ještě na rehabilitačním oddělení v Olomouci. Na vývoji metody se stále pracuje a postupy se daří zdokonalovat a upřesňovat tak, aby bylo možné dosáhnout viditelné zlepšení v nejkratším možném čase. Loni v listopadu prošel úspěšnou obhajobou projekt Technologické agentury ČR na Univerzitě Palackého v Olomouci, v němž se podařilo vyvinout a vyzkoušet účinné vylepšení metody novou technikálií. Chystá se i další rozšíření nabídky nových léčebných procesů.

„Snažíme se budovat týmovou spolupráci mezi lékaři, fyzioterapeuty, ergoterapeuty, logopedy a dalšími lidmi, kteří usilují o zlepšení stavu našich pacientů. Máme také řadu moderních přístrojů, včetně robotiky. Naše úsilí směřuje k tomu, abychom sladili poctivou práci s moderními poznatky, a tím umožnili malým pacientům další pokroky v jejich náročné léčbě,“ vysvětluje Olšák.

JANSKÉ LÁZNĚ
Podle trutnovského kronikáře Simona Hüttla byl teplý pramen v dnešních Janských Lázních objeven Janem z Chockova, zbrojnošem rytíře Albrechta z Trautenberku, 6. června 1006. První využívání pramene bylo ryze praktické. Termální voda sloužila k pohonu vodního kola, které uvádělo v činnost hamr na železnou rudu, který byl postaven v blízkosti pramene. První zprávy o používání termální vody ke koupelím jsou až ze 14. století, kdy majitel panství Zilvar ze Silbersteinu zde nechal zřídit primitivní lázeňské zařízení pro potřeby svého rodu. Byla to dřevěná budova vystavěná nad pramenem. Roku 1485 byla u pramene postavena budova k ubytování. V roce 1495 vyhořel zmiňovaný hamr a na jeho místě byl postaven mlýn.

Zdroj & foto: krkonossky.denik.cz

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ