Téměř polovina Čechů pomáhá svým stárnoucím a nemocným rodičům s domácností a dalšími denními aktivitami.
Velmi často to pak dělá každý šestý dospělý, informovala ČTK. Dvě pětiny těch, kteří se o rodiče často či občas starají, pečují zároveň i o děti.
Agentura Ipsos se na pečování ptala v dubnu na přání spolku Život 90 tisícovky dospělých.
Nejčastější pečovatel: žena v důchodu
„Pečujícími jsou u nás nejčastěji ženy, které se blíží, nebo už jsou v důchodovém věku. Senior, o kterého nejčastěji pečují, je jejich matka. Za tuto péči pak nejsou nijak ohodnoceny,“ uvedl ředitel Života 90 Jan Lorman. Péče podle něj vyplňuje volný čas pečujících, má dopad na jejich psychický i fyzický stav a také na rodinný a osobní život.
Lorman poukázal na to, že kvůli opatrování musí lidé často opustit práci. Odrazí se to v jejich nižších důchodech. „Zatímco péči o děti jsou lidé schopni harmonizovat se svým osobním a pracovním životem, s péčí o stárnoucí rodiče si často neví rady,“ doplnil. Podle něj je nutná osvěta a podpora státu i zaměstnavatelů.
Čtvrtina nepomáhá
Stárnoucím rodičům pomáhá s domácností a denními aktivitami 47 procent lidí. Velmi často to dělá 16 procent dotázaných. Dvě pětiny těch, kteří se o rodiče často či občas starají, pečují aspoň o jedno dítě. Naopak vůbec pomoc rodičům neposkytuje čtvrtina lidí.
Téměř polovina těch, kteří nyní nepomáhají, by se v případě potřeby chtěla o rodiče postarat doma s odbornou pomocí. Čtvrtina lidí by zajistila místo v domově pro seniory či v domově s pečovatelskou službou. Bez cizí pomoci by chtělo péči zvládnout 18 procent lidí. Ambulantní služby by využil každý čtrnáctý potomek.
Pečující stojí o podporu zaměstnavatele
Lidé by uvítali, kdyby jim péči o rodiče zaměstnavatel usnadnil. Dvě pětiny míní, že by firmy měly nabízet pečujícím pružnou pracovní dobu. Celkem 22 procent respondentů uvedlo, že by bylo dobré mít možnost přestat na přechodnou dobu pracovat s odpovídající náhradou.
Podle 17 procent lidí by jedním z firemních benefitů mohl být příspěvek na pečovatelskou pomoc. Částečné úvazky zmínilo 15 procent dotázaných.
Podle nedávných dat expertů z Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy dostávalo péči v rodinách na 80 000 seniorů. Většinou se o ně staraly ženy – manželky, dcery či snachy. Průměrně rodina věnovala opatrování 41 hodin týdně.
Foto: Pixabay