Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Onkologické onemocnění překvapí a je jedno, jestli u sebe nebo u blízkého. Mnohdy vyžaduje rychlé změny, které umožní léčbu. Ta vytrhne člověka na dlouhý čas z běžného fungování – v rodinách se mění role, v práci nemocný čerpá neschopenku, musí svůj čas podřídit nepředvídatelnému režimu, do vztahů se rakovina vetře jako nepříjemné téma. Náhlost a rozsah změny může člověka i jeho blízké zanechat v izolaci a bezradnosti, ale také ve finanční úzkosti nebo dalších neřešených obtížích. Co s tím? Na to dopovídá nabídka Center Amelie.

„Rakovina? Tys ji ještě neměla?“ tato otázka v rozhovoru rozhodně zaskočí. Její podstata však odkazuje na četnost výskytu onkologického onemocnění, jeho potenciální blízkost k nám osobně a také k tomu, že rakovinu vykazujeme do zóny témat, o kterých se raději mluví jen tiše. V Centrech Amelie je však možné mluvit o všem, co s rakovinou souvisí, a to bezplatně, v klidu a bezpečí. Najdeme je v Praze, Olomouci, Liberci a Rakovníku, část aktivit vychází i do dalších organizací nebo se nabízejí on-line třeba přes telefon nebo skype.

„Centra Amelie nabízejí soubor aktivit, které podporují léčbu a život s rakovinou. Je to proto, že informovaný a aktivní člověk lépe přijímá výzvy, které ho v souvislosti s rakovinou potkávají. Téměř nikdo nechce jen čekat, až jak se léčba vyvine, chceme pro sebe něco udělat – ať už to je poradenství, cvičení, arteterapie nebo třeba přednáška. Být aktivní nám nechává život v našich rukou,“ shrnuje ředitelka Amelie Michaela Čadková Svejkovská.

Amelie, z.s. v Centrech nabízí podporu odborníků, jako jsou psycholog, sociální pracovník nebo výživový poradce, ale také aktivity, které nemocné vracejí k běžnému životu. Mezi ně patří pohybové, sebezkušeností nebo vzdělávací aktivity. V Tematických měsících tak nemocní i blízcí najdou odborné informace, naučí se nové dovednosti, v Návratu do zaměstnání po nemoci získají specifické informace, napíšou životopis a naučí se správné vyhledávání, zatímco ve specifických aktivitách mohou vyrazit na společnou procházku s dalšími nemocnými, zkusit cvičení nebo trénink paměti. V nabídce nechybí ani on-line přednášky nebo workshopy.

Tato bezplatná nabídka je určená všem onkologicky nemocným a jejich blízkým, všem, na koho současná situace padá, obává se vycházet, stahuje se z kontaktů s blízkými i vzdálenějšími lidmi, neví, co dělat, nebo je prostě na situaci a svou nemoc sám. Pracovníci a dobrovolníci Amelie, z.s. nabízejí telefonický kontakt. 

Stačí se jen ozvat do Centra Amelie na telefon +420 739 004 333 a pracovníci se ozvou zpět a budou s těmi, kdo si to přejí, v průběžném kontaktu.

Nezůstávejte sami za zavřenými dveřmi, Amelie tu je pro vás a s vámi.

Společně to zvládneme a nejen v době restrikcí!

Amelie, z.s. se už od roku 2006 věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Vizí Amelie je, aby rakovina byla vnímána „jen“ jako součást života a své poslání vidí v tom, že pomáhá žít život s rakovinou. Více informací o Centrech, dobrovolnickém programu a neziskové organizaci Amelie, z.s. lze nalézt na oficiálních webových stránkách amelie-zs.cz.

Nezůstat sám

Zdroj, foto: amelie-zs.cz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!