Španělský kongres schválil zákaz nedobrovolných sterilizací znesvéprávněných

Jednomyslně podpořil španělský Kongres poslanců 15. října zákaz nedobrovolných sterilizací na osobách s postižením, které jsou zároveň znesvéprávněné. Návrh tohoto zákona předložila středová politická strana Ciudadanos, a to na základě požadavků ženské a celostátní odnože Španělské komise zástupců osob s postižením (CERMI). Nyní míří do Senátu.

„Derogace (zrušení právního předpisu, pozn. red.) nucené sterilizace osob s postižením, které jsou znesvéprávněné, podporována CERMI, by ukončila jeden z nejbolestivějších příkladů porušování lidských práv na této části populace, který míval právní oporu,“ sdělil deníku El Diario Jesús Martín, zástupce CERMI.

Proti nuceným sterilizacím vystupovala v minulosti i Almudena Martín, žena s postižením intelektu a matka dospělého syna. Poté, co se rodina jejího přítele dozvěděla, že je těhotná, donutila ho, aby se s ní rozešel. „Mám postižení intelektu, ale dovedu se rozhodovat sama za sebe, vyjádřila jsem v životě s některými věcmi nesouhlas a vydělávám peníze. Proč přijít o právo a výsadu mateřství, když může žena prožít toto potěšení a dát život další zdravé bytosti?“ sdělila před dvěma lety deníku El Mundo.

Podle serveru efeminista.com je tato praktika v rozporu s Istanbulskou úmluvou, kterou Španělsko ratifikovalo v roce 2014, i s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, platnou ve Španělském království od roku 2008.

V současné době žije ve Španělsku podle informací státní správy minimálně 250 000 znesvéprávněných osob. CERMI uvádí, že v roce 2016 bylo na nich provedeno 140 nedobrovolných sterilizací. Tato praxe se vyskytuje v různých zemích Evropy a v některých státech, například ve Francii, již došlo k finančnímu odškodnění takto poškozených jedinců.

Foto: Pixabay

Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!