Jednomyslně podpořil španělský Kongres poslanců 15. října zákaz nedobrovolných sterilizací na osobách s postižením, které jsou zároveň znesvéprávněné. Návrh tohoto zákona předložila středová politická strana Ciudadanos, a to na základě požadavků ženské a celostátní odnože Španělské komise zástupců osob s postižením (CERMI). Nyní míří do Senátu.
„Derogace (zrušení právního předpisu, pozn. red.) nucené sterilizace osob s postižením, které jsou znesvéprávněné, podporována CERMI, by ukončila jeden z nejbolestivějších příkladů porušování lidských práv na této části populace, který míval právní oporu,“ sdělil deníku El Diario Jesús Martín, zástupce CERMI.
Proti nuceným sterilizacím vystupovala v minulosti i Almudena Martín, žena s postižením intelektu a matka dospělého syna. Poté, co se rodina jejího přítele dozvěděla, že je těhotná, donutila ho, aby se s ní rozešel. „Mám postižení intelektu, ale dovedu se rozhodovat sama za sebe, vyjádřila jsem v životě s některými věcmi nesouhlas a vydělávám peníze. Proč přijít o právo a výsadu mateřství, když může žena prožít toto potěšení a dát život další zdravé bytosti?“ sdělila před dvěma lety deníku El Mundo.
Podle serveru efeminista.com je tato praktika v rozporu s Istanbulskou úmluvou, kterou Španělsko ratifikovalo v roce 2014, i s Úmluvou o právech osob se zdravotním postižením, platnou ve Španělském království od roku 2008.
V současné době žije ve Španělsku podle informací státní správy minimálně 250 000 znesvéprávněných osob. CERMI uvádí, že v roce 2016 bylo na nich provedeno 140 nedobrovolných sterilizací. Tato praxe se vyskytuje v různých zemích Evropy a v některých státech, například ve Francii, již došlo k finančnímu odškodnění takto poškozených jedinců.
Foto: Pixabay