Mladík s Downovým syndromem zvládl Ironmana

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Je mu jedenadvacet a má Downův syndrom. A teď Američan Chris Nikic jako první člověk s touto diagnózou absolvoval kompletního Ironmana. Triatlonový závod skládající se z 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů na kole a maratonského běhu zvládl v Panama City Beach na Floridě v čase 16:46:09 hodiny. Příští rok by si rád vyzkoušel slavného Ironmana na Havaji.

Nikic se musel kvůli vrozené vadě odmala vyrovnávat s náročnými překážkami. V pěti měsících mu operovali srdce, do čtyř let nedokázal sám chodit, měl potíže s příjmem potravy. Ze sportů ho nejprve zaujal basketbal, poté se věnoval i golfu a atletice. Před dvěma lety objevil kouzlo triatlonu a začal se připravovat na svůj cíl.

Trénink mu prý zabere denně čtyři až osm hodin. „Když zvládneš Ironmana, bude z tebe mistr světa,“ napsal mu jeho otec Nik motivační heslo na zeď pokoje.

S přípravou Nikicovi pomáhá Daniel Grieb, který sám absolvoval 16 Ironmanů a v tomto závodu ho také doprovázel. Při plavání a běhu byli spojeni pásem.

„Pro mě a mou ženu je nejdůležitější, že syn se takhle začlenil a za něčím si jde,“ uvedl Nik Nikic. Chrisovým snem je prý mít zaměstnání, dům, auto a za manželku sexy blondýnku. „To je spíš metafora. Chce ve svém životě někoho výjimečného,“ řekl jeho otec.

Triatlon na Floridě byl prvním závodem série Ironman, který se povedlo v tomto roce při omezeních způsobených pandemií koronaviru uspořádat. Mezi muži slavil vítězství Američan Chris Leiferman v čase 7:52:44 a v kategorii žen Britka Katrina Matthewsová za 8:40:50.

Zdroj: ČTK
Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Luděk Čermák

Luděk Čermák

Mám moc rád své dvě už dospělé dcery, cesty, jež jsou mi cílem, kavárnu, a to nejen tu pražskou, magické Led Zeppelin, Liverpool FC, s nímž mě srdce pojí bezmála 40 let a jehož hymnou je chorál Nikdy nepůjdeš sám. Editování sportovní rubriky MF DNES mě už přivedlo na olympijské hry, Premier League, NHL, Tour de France, Wimbledon i Velkou pardubickou. Pomáhám na svět také dobrým knihám nakladatelství Prostor. Po těžkých depresích mi zůstala akrální plegie, poznal jsem však Centrum Paraple, kde mě postavili na nohy. Do Inspirante jsem přibyl v srpnu 2019 a čtu, edituju, píšu, analyzuju, někdy až moc…

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!