Pomáhat hudbou, pobavit se a spojit svět zdravých s lidmi se zdravotním postižením. Cyklus Benefice pro… s hudebním vystoupením skupiny USB band je věnovaný vždy konkrétnímu člověku a vybrané finanční prostředky pomáhají zlepšit jeho životní situaci.
Tentokrát USB band zahraje v úterý 22. září 2020 v klubu Scapino, Městském divadle v Kolíně a celý výtěžek připadne dvanáctileté Lucince Peterové, jejíž diagnóza zní kombinovaná forma dětské mozkové obrny.
Je veselá a ráda se směje. Je také velmi chytrá. Nemůže ovšem mluvit a jejím jediným komunikačním nástrojem je počítač. Ten však neovládá rukama, ale očima. Proč?
„Lucinka prodělala dětskou mozkovou obrnu a její tělo trpí mimovolnými pohyby, které jí neumožňují psát nebo používat myš. Bez pomoci druhých a bez moderních technologií se Lucinka prostě neobejde,“ říká Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva organizace Revenium, která je hlavním pořadatelem akce.
Čtyřicet minut ovlivnilo celý život
Lucie se narodila před dvanácti lety jako zdravé miminko. Ale ještě v porodnici nabral její život rychlé obrátky. Její maminka usnula a během té doby Lucinka přestala dýchat tak, jak by měla. Dvě hodiny po porodu ji našla zdravotní sestra promodralou a podle odhadů lékařů byla zhruba 40 minut bez spontánního dechu. To změnilo její život od základů. Ze zdravého dítěte se stalo dítě s kombinovanou formou dětské mozkové obrny. Co to pro Lucku znamená?
„Je na vozíku, trpí mimovolnými pohyby těla, rukou i obličeje. To jsou pohyby, které nedokáže ovládat a kvůli nimž je zcela odkázaná na pomoc svého okolí. Hůř vidí, nemůže mluvit. K tomu všemu se v sedmi letech přidala epilepsie, se kterou úspěšně bojuje,“ líčí její příběh Hana Potměšilová.
Pomoci můžete i vy, když Lucince přispějete na hipoterapii
Lucinka dlouhodobě žije s babičkou a dědou. Otec o ni nejeví zájem a s mámou se vídá jednou až dvakrát měsíčně. Bez pravidelných rehabilitací, cvičení a lázní, kam jezdí dvakrát ročně, by se její život neobešel. Jejím průvodcem je většinou dědeček. Lucinka navštěvuje speciální školu v Kolíně, protože na její typ handicapu běžná škola není připravena. Nyní je ve čtvrté třídě, je chytrá, škola ji baví a chodí do ní ráda.
Lucka má každý den nějakou aktivitu. Třikrát ročně jezdí na hipoterapii, koně miluje. Dvakrát ročně cvičí terasuit, který je u ní zaměřený na ruce a nohy. V létě absolvuje dva tábory.
Finanční dary z koncertu budou využity na další lekce hipoterapie, které Lucii moc pomáhají a prospívají, na roční hipoterapii potřebuje 60 tisíc korun. Podpořit Lucinku můžete přímo na koncertě, za vaši finanční podporu dostanete od neziskové organizace Revenium potvrzení o daru. Finanční dary však můžete posílat už nyní na účet Revenium, z.s. 115-5689490267/0100. Variabilní symbol je datum koncertu: 220920. Všechny finanční dary věnují organizátoři Lucince.
Celým úterním večerem nás provedou melodie s nádechem rocku, folku a jazzu. Písně kapely USB band jsou zpívanými příběhy, které prožívá každý z nás. Za nápadem sbližovat a pomáhat hudbou stojí právě její textař, kytarista a zpěvák Michal Svatý. Jako autor je podepsán například pod písněmi Báry Basikové, Marty Kubišové a Věry Špinarové a muzikálu Frida Kahlo.
„Idea projektu Benefice pro… vznikla spontánně. První koncert jsme měli před dvěma lety a společně se všemi účastníky jsme dokázali ulehčit Báře, která trpí dětskou obrnou a anartrií. Byl to neuvěřitelný pocit nejen pro nás, ale především pro rodinu Barunky. Hraní nás baví, ale když jím můžeme pomoci, má úplně jiný rozměr,“ prozradil důvod rozhodnutí rozjet cyklus těchto koncertů Michal Svatý. Dodává, že by obdobná pomoc nebyla možná bez zájmu všech úžasných lidí, kterým není jiná lidská duše lhostejná.
Další informace najdete na:
www.beneficepro.cz
www.usbband.cz
www.revenium.cz
Potřebujete další informace?
Kontaktujte Natálii Kavuličovou: natalie.kavulicova@revenium.cz
Foto: archiv rodiny