Ve čtvrtek 27. května bude v 16.00 živým přenosem zahájena plenární sekce jarní Agory 2021, tedy unikátní vzdělávací akce zaměřené na využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením.
Na plenární sekci navážou v následujících dnech a týdnech další online aktivity – připravují se tutoriály, online workshopy a diskusní setkání. Informace budou postupně zveřejňovány na webu Agory, Poslepu.cz, Pélionu a sociálních sítích. Zájemci na Agoru přicházejí seznámit se s novinkami v oblasti speciální výpočetní techniky, vyměnit si zkušenosti a prakticky se procvičit v dovednostech v práci s informačními a komunikačními technologiemi pomocí odečítacího nebo zvětšovacího programu, jež jim mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.
Pořadatelem akce je od roku 2015 Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás z Masarykovy univerzity v Brně za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů. Program dvouhodinové plenární sekce bude vypadat následovně:
- Karthik Kannan, Envision: Poslechni si to, co chceš vidět – s aplikací a brýlemi Envision
- Tomáš Hrdinka, Spektra, v.d.n.: Pokročilá práce se ZoomTextem
- Michal Jelínek: Jak číst knihy efektivně – práce v programu WinMenu 2 Beletrik pro mladší a pokročilé
- Markéta Outratová, Transkript online, s.r.o.: Psaní Hravě – online aplikace pro výuku psaní na klávesnici přístupná žákům se zrakovým postižením
- Petr Dušek: Vzdělávací nejen hmatové sady s pomocí 3D tisku
- Gabriela Drastichová, Nadační fond Českého rozhlasu: Půjčovna kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení
- Roman Kabelka, Josef Konečný: Eureka A4 – fenomén své doby
Živý přenos v češtině lze sledovat na facebookové stránce Střediska Teiresiás, simultánně tlumočenou verzi do angličtiny pak na YouTube kanálu Střediska Teiresiás.
Zdroj: poslepu.cz
Foto: Pixabay
Světový den přístupnosti
Agora je už posedmé součástí série akcí kolem Světového dne přístupnosti. Jeho smyslem je motivovat veřejnost k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se něco o přístupnosti webu, software či mobilních aplikací a potřebách uživatelů s nejrůznějším postižením.