Medaile z parasoutěží už Natalia Partyková skoro nepočítá. Byť se Polka narodila s handicapem, který je při její sportovní disciplíně dost podstatný, už počtvrté za sebou se měří s nejlepšími stolními tenistkami na olympijských hrách.
V Japonsku příběh ženy, která dnes přímo v dějišti her v Tokiu slaví 32. narozeniny, opět ožívá. Partyková na turnaji stolních tenistek zaujala komentátory i fanoušky po celém světě.
Sportovkyně z Gdaňsku bojuje od narození s vadou na pravé ruce, kde jí chybí celé předloktí. Přesto si našla cestu ke stolnímu tenisu a už v jedenácti letech si zahrála na paralympiádě v Sydney 2000. Stala se tak nejmladší účastnicí paralympijských her v historii. A nebojí se vyzvat i „zdravé“ soupeře. Jak to, že se svým handicapem prohání hráčky širší světové špičky? „Nejtěžší je pro mě nadhodit si míček před servisem, ale při hře na handicap vůbec nemyslím,“ popisovala před lety.
Během kariéry vychytala specifický grif, a než balonek uvede do hry, dokáže si ho nadhodit z loketní jamky. „Musela jsem pracovat opravdu tvrdě, abych se vyrovnala zdravým hráčkám. Zpočátku se to zdálo nemožné, ale makala jsem den za dnem a stolní tenis ze mě udělal člověka, kterým jsem dnes,“ zmiňovala Partyková před olympijskými hrami. „Pracujte naplno a sněte ve velkém,“ radila nástupcům.
Po paralympikském debutu v Austrálii už o čtyři roky později v Aténách brala zlato a rozjela nadvládu, jež přes Peking, Londýn a Rio de Janeiro trvá dodnes. K tomu má z paralympiád kompletní medailovou sbírku v soutěžích družstev a téměř nespočet cenných kovů ze světových a evropských šampionátů pro handicapované.
Partyková proto začala hrát i proti soupeřkám, které nejsou zdravotně znevýhodněné. A daří se jí výborně. Ve světovém žebříčku se drží na 81. místě, a pokud vynecháme naturalizovanou Číňanku Li Čchien, jež hájí polské barvy, je Partyková národní ženskou jedničkou.
Ze soutěží týmů a ze čtyřhry má tři evropské medaile a v Tokiu startuje už na čtvrté olympiádě v řadě. „Mamma mia, od ní se máme opravdu co učit, co se týče sportovní i lidské úrovně,“ komentoval italský novinář Tancredi Palmeri vystoupení Partykové. „Ukázka pravého olympijského ducha. Znamená to, že můžete dokázat cokoliv, pokud se o to pokusíte,“ napsal na Twitteru jeden z příznivců.
Partyková v hale Tokyo Metropolitan Gymnasium vyřadila v prvním kole Australanku Michelle Bromleyovou suverénně 4:0 a po devíti letech od londýnského triumfu nad Dánkou Mie Skovovou podruhé v životě vyhrála utkání v olympijské dvouhře. „Všechno šlo podle mých představ,“ vyprávěla šťastná Partyková pro polská média. Ve druhém kole už nestačila na Egypťanku Dinu Mešrefovou a prohrála 2:4, ale v Tokiu se zapojila i do soutěže družstev, kde Polsko v osmifinále podlehlo Jižní Koreji 0:3 a Partyková odehrála úvodní čtyřhru.
Mimochodem pro lidi, kteří se v Česku o stolní tenis zajímají, není Polka neznámým pojmem. Dlouhá léta totiž hraje na klubové scéně za Hodonín. Při červnové porážce 3:5 od Břeclavi ve finále české extraligy získala všechny tři body hodonínských žen.
Zdroj: aktualne.cz