Pomůžeme i běžencům s různými handicapy

Натисніть для українського перекладу статті

Je úterý, krátce po desáté hodině. Před Pavilonem A ostravského výstaviště Černá louka utišuje odhadem pětatřicetiletá Ukrajinka jemným stiskem a klidným hlasem svou malou dcerku, které se už nelíbí v kočárku. Z jejího obličeje lze vyčíst, že uplynulé dny byly perné, opravdu hodně perné. Ale to se už hlasitým pláčem hlásí o pozornost její další dcerka. Ta už sice cupitá sama, také se však snaží být co nejblíže své mamince. Situaci bleskurychle vyřeší otec rodiny, který rychle típne cigaretu a bere starší dceru do náruče.

Holčičky se po chvilce uklidňují, snad nastal ten pravý okamžik, abych rodinu, která před válkou musela prchnout ze svého domova, oslovil. 

„Nechápu to. Vůbec to nechápu. Jsme z Charkova, na ruskou hranici to máme autem patnáct minut. V samotném Charkově jsme se mezi sebou bavili normálně. Nic nenasvědčovalo tomu…,“ kroutí hlavou dvaačtyřicetiletý Igor a víc ani dodávat nemusí.

Po krátké odmlce se rozpovídá. Jeho rodina prchla krátce poté, co město začali Rusové ostřelovat. „Nebylo na co čekat, mladší dcerka má rok a půl, starší oslaví brzy třetí narozeniny. Rychle jsme sbalili věci a utekli jsme. Když jsme dům opouštěli, ještě stál. O den později z něj zbyly jen ruiny. Volal mi kamarád, který tam zůstal,“ pokračuje Igor. 

V obličeji nevidím vztek ani smutek, spíš se v něm zračí obavy z toho, co bude dál. A také únava. Ukrajinská rodina byla na cestě téměř tři dny a tři noci. „Nejprve nás odvezli do Prahy, z té jsme se pak dostali až do Ostravy. Budu se snažit co nejrychleji najít práci. Před válkou jsem byl obchodní zástupce. Paradoxně jsme měli zákazníky i v Rusku,“ dodává Igor, podá mi ruku a odchází za svou ženou. Nejen ona, ale především malé dcerky potřebují, aby byl u nich.

Obdobných příběhů by se daly nejen v ostravském centru, ale i po celé republice najít tisíce. S každým dalším dnem konfliktu běženců přibývá, a i když si to možná neuvědomujeme, naši pomoc budou potřebovat i lidé s vážnými zdravotními problémy, kteří z Ukrajiny prchli. Vozíčkáři, nevidomí, osoby neslyšící a mnoho dalších. 

Redakce magazínu Inspirante se pokusila zjistit, jestli a jak jsme schopni Ukrajincům s různými typy zdravotních handicapů pomoci. 

Revenium je odborným poradcem v oblasti zaměstnávání lidí s postižením z Ukrajiny v rámci telefonické linky Centrum pomoci, jejíž hlavním správcem je ManpowerGroup. Zároveň Revenium ve spolupráci se Spolkem výběrové kávy iniciují pod heslem „MOVE THE BEAN“ možnost propojení zaměstnavatelů z gastro průmyslu se zájemci o práci, kteří přicházejí z Ukrajiny, a to vše i díky platformě https://www.manpower.cz/centrum-pomoci/.
Hlavním cílem linky i platformy je poskytnutí informační podpory lidem přicházejícím z Ukrajiny i zaměstnavatelům, kteří chtějí těmto lidem nabídnout práci. Proto budeme moc rádi za šíření mezi zaměstnavatele nejen z řad gastro podniků a zároveň směrem k lidem, kteří do Česka z Ukrajiny budou přicházet a budou potřebovat pomoci. Revenium dokáže zodpovědět dotazy týkající se pracovního uplatnění zdravotně postižených.
Komunikace na lince je možná jak v ukrajinštině, tak v češtině.

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR svou pomoc běžencům koordinuje i s dalšími organizacemi, například se Znakovárnou. „Zprostředkováváme komunikaci ‒ tedy tlumočení, pomáháme při zařizování na úřadech, předáváme informace v ukrajinském znakovém jazyce. To vše s pomocí ukrajinských neslyšících, kteří žijí v ČR delší dobu. Pomáháme nejen v Praze, ale i na našich pobočkách a v organizacích. Například v Brně, Ostravě, Plzni, Mladé Boleslavi,“ uvedla Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR. 

Jak doplnila, od minulého týdne byla už pomoc poskytnuta zhruba dvěma stovkám neslyšících běženců z Ukrajiny. „V republice máme 55 pobočných spolků, takže naše pomoc se opravdu neomezuje jen na velká města. Především pomáháme zprostředkovávat komunikaci ‒ tlumočení ‒ a pomáháme i v sociálním poradenství, právě s už zmíněnou pomocí dalších organizací. Pro neslyšící Ukrajince se také snažíme najít pracovní uplatnění,“ poznamenala dále Prokopiusová. Ta zároveň upozornila, že český znakový jazyk je zcela jiný než znakový jazyk jiných států. Čeští tlumočníci tak spolupracují především s neslyšícími Ukrajinci, kteří v Česku žijí už nějakou dobu, a umějí tedy jak český znakový jazyk, tak ukrajinský. „Máme v současné době čtyři tlumočníky do ukrajinského znakového jazyka, bez jejich pomoci bychom to nezvládli,“ dodala prezidentka svazu.

Obecně prospěšná společnost Tyfloservis pomáhá od roku 1991 nevidomým a slabozrakým lidem získat potřebné informace a praktické dovednosti, díky nimž mohou žít samostatněji a nezávisleji na cizí pomoci. Vedoucí krajského ambulantního střediska Tyfloservisu v Ostravě Monika Morcinková informovala, že dosud se na středisko žádný z ukrajinských uprchlíků s žádostí o pomoc neobrátil. „Je to asi pochopitelné, v této fázi řeší základní věci týkající se zdravotního pojištění, ubytování a další. Máme však kapacity, abychom případným zájemcům o využití našich služeb pomohli. Ať už jde o optické pomůcky a jejich zapůjčení či proškolení, jak s nimi pracovat, tak o další služby, které nabízíme našim nevidomým a slabozrakým klientům. Moravskoslezský kraj o nás ví, takže očekáváme, že se na nás někteří z běženců brzy obrátí.“   

Bezbariérové byty hledají po celé republice

Alena Jančíková, ředitelka z CZEPA (Česká asociace paraplegiků) říká, že tato nezisková organizace začala s organizací pomoci velmi brzy poté, co k nám lidé z Ukrajiny začali přicházet. „Oslovili jsme i ministerstvo práce a sociálních věcí, aby zmapovalo možnosti ubytování pro vozíčkáře v sociálních zařízeních. V této oblasti mají lidé často mylné představy a stále musíme vysvětlovat, co všechno bezbariérové bydlení znamená. Že to není jen výtah, ale že samotný byt musí mít bezbariérové i sociální zázemí a mnoho dalších věcí. Jsme v kontaktu s Prahou 14 a pražským magistrátem. Oslovili jsem je s žádostí, jestli by pro vozíčkáře nemohli uvolnit nějaké byty. Máme zatím příslib dvou bytů na Praze 14. Je však jasné, že to zdaleka stačit nebude. Takové byty bude třeba hledat po celé republice. A dalším úkolem bude vybavit je potřebným zařízením. Lidé upoutaní na vozík potřebují polohovací postele, nemohou spát na palandách nebo na zemi na matracích,“ upřesnila Jančíková..

CZEPA se podle ní snaží pomáhat i dalšími způsoby. „Jednali jsme se dvěma neziskovkami přímo z Ukrajiny, šlo o převoz vozíčkářů. Brzy by měli dorazit do Prahy, dá se však předpokládat, že v rámci této skupiny dorazí nejen handicapovaní dospělí, ale i jejich děti a rodina, případně lidé s dalšími těžkými diagnózami. Vyhlásili jsme i humanitární sbírku na inkontinenční a kompenzační pomůcky. Je jasné, že v prvních dnech, kdy k nám začali lidé z Ukrajiny před válkou prchat, se řešily prioritně jiné věci. Teď už je však čas, abychom se připravili na uprchlíky s různými zdravotními problémy,“ upozornila Jančíková.

Na výstavišti už se neočkuje, je tu centrum pro uprchlíky

Ještě první březnový pátek sloužil Pavilon A ostravského výstaviště Černá louka jako očkovací centrum. Zdravotníci tady za rok aplikovali 380 tisíc dávek proti covidu. Trvalo jen tři dny a v prostorách výstaviště vzniklo krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny.

„Hledali jsme vhodné prostory. Věříme, že jsme vybrali dobře a výstaviště poslouží stejně dobře jako pro očkování i uprchlíkům z Ukrajiny. Vstup do budovy je bezbariérový, takže bude přístupná i osobám s pohybovým handicapem. Také naše krajské nemocnice i Fakultní nemocnice Ostrava jsou připraveny postarat se o jakéhokoliv uprchlíka. Problémy by neměly být ani s domluvou. V našich krajských nemocnicích pracuje na osm desítek lékařů, kteří pocházejí z Ukrajiny,“ odpověděl na dotaz Inspirante vedoucí odboru zdravotnictví Moravskoslezského kraje Pavel Rydrych.

Hejtman kraje Ivo Vondrák ocenil spolupráci s městem Ostrava, která se osvědčila v době covidu a nyní pokračuje. „Ostravské výstaviště je pro asistenční centrum opravdu velkou pomocí. A věřím, že uprchlíkům z Ukrajiny aspoň trochu usnadní jejich nelehkou situaci,“ uvedl moravskoslezský hejtman.

Foto: Břetislav Lapisz


Běžencům z Ukrajiny pomáhají i neziskové organizace

Běžencům z Ukrajiny se snaží pomáhat i neziskové organizace. „V tuto chvíli se na Ukrajině nezaměřujeme specificky na pomoc nemocným osobám či osobám s handicapem, byť vnímáme, že jde o velmi zranitelnou skupinu obyvatelstva. Situace je stále velmi nepřehledná. Lidé na ukrajinské straně se organizují převážně sami a k hranicím se dostávají po vlastní ose. V první vlně přicházejí zejména lidé, kteří měli možnost dostat se rychle k hranicím a mají příbuzné v okolních státech. Většina uprchlíků jsou ženy, děti a starší lidé. Přímo na místě pomáhá s evakuací osob ukrajinská pobočka ADRA Ukrajina, kterou v této činnosti podporujeme finančně z veřejné sbírky. Nedokážeme říct, kolik z těchto lidí jsou lidé se zdravotním znevýhodněním. ADRA Česká republika se v tuto chvíli zaměřuje na humanitární pomoc v oblasti Zakarpatí, kam směřují desetitisíce lidí z nebezpečnějších částí Ukrajiny. Tam směřujeme materiální pomoc. Sami evakuaci osob nezajišťujeme. Na přímé pomoci lidem, kteří již přešli hranice do České republiky se podílejí naše dobrovolnická centra, v tuto chvíli zejména ve spolupráci s Krajskými asistenčními centry pomoci. Na pomoc seniorům a seniorkám či lidem nemocným a s postižením se dobrovolnická centra specializují dlouhodobě a lze předpokládat, že náš záběr době rozšíříme i na stejné skupiny mezi nově příchozími z Ukrajiny. V tuto chvíli ještě nemůžeme být specifičtější,“ sdělila Marcela Kubrová Adamusová z obecně prospěšné společnosti ADRA.

Uprchlíkům z Ukrajiny pomáhá i Revenium, z.s., které se zapojilo do platformy Pomáhej Ukrajině. Blanka Tollarová, vedoucí výzkumu a koordinátorka této platformy, poskytla odkazy na dokumenty, které by mohly uprchlíkům ze země sužované válkou pomoci:

  1. Sbírka oblečení, drogerie, hraček, potravin, léků. Dovoz ‒ ČR, Slovensko, Polsko, Ukrajina. Kontakt: starostka@loucna-nad-desnou.cz, +420602578449
  2. Zdravotnický materiál (nanoroušky, ochranné štíty, antibakteriální/dezinfekční ubrousky, nemocniční návštěvnické pláště z netkané textilie), kompletní info na www.N4H.cz.  Lokace ‒ Bučovice, okr. Vyškov. Kontakt: martin.siler@senworld.cz, +420608939331
  3. Ubytování (cca 300 lidí), případně administrační centrum v prostorách bývalé Komerční banky v ulici Freyova na Vysočanech ‒ naproti OC Fénix. Jde o objekt s kancelářemi, sociálním zařízením, měly by být i kuchyňky na patrech. Kontakt: patrna@central-group.cz, +420702012002
  4. Návštěvy kurzů pro děti a pro rodiče s dětmi zdarmahlídání pro děti zdarma (spolupráce s MČ Praha 4), organizace materiální pomoci pro konkrétní rodiny formou sbírek, možnost podpůrné skupiny pro ukrajinské ženy s terapeutkou, případně i tlumočení. Kontakt: ŽÍT SPOLU o.p.s., Klára Tomková, tomkova@zitspolu.cz, +420606172221, +4206083235455) Zásobování UKR bezpilotními technologiemi. Iniciována veřejnou sbírku na transparentní účet: bit.ly/TRANSPARENT_DronPro. Dovoz k hranici, případně ve spolupráci s AČR a nebo s možností vyzvednutí po celé ČR. Kontakt: DronPro, alex@dronpro.cz, +420776868886
  5. Nabídka prostoru v centru města Český Těšín (uskladnění zásob, přerozdělování, sběrné místo). Kontakt: Jana Adámková, iana@email.cz, +420608601617 
  6. Dva zájezdové autobusy o kapacitě 55 osob + dva řidiči a doprovodný personál. Doprava humanitární pomoci po České republice i na hranice SK/UA a osoby zpět. Kontakt: Sbor dobrovolných hasičů Praha‑Zličín, david.christov@seznam.cz, +420604297512 
  7. Individuální terapie pro osoby zasažené situací na Ukrajině, možnost zorganizovat webináře a další vzdělávací/podpůrné aktivity. Kontakt: Terapie.cz, eva.kozakova@terapie.cz, +420702937014 
  8. Čerstvé potraviny a občerstvení pro dobrovolníky, nebo ubytované rodiny po ČR. Kontakt: Filip Kubernat, f.kubernet@lagardere-tr.cz, +420735741977
  9. Nabídka dobrovolníků. Desítky osob na několik míst v ČR. Kontakt: BPS ‒ Byznys pro společnost, z.s., kucera@byznysprospolecnost.cz, +420733356851
  10. Vaření jídel. S možností šokově zchladit a dovézt na místo výdeje. Kontakt: SAFARI GASTRO s.r.o., imasin@safarigastro.cz, +420777344433
  11. Materiální sbírka na koleji Švehlova. Možnost věci odvézt autem/odnosit jednotlivcům nebo organizacím po Praze nebo přivézt/přinést příchozím Ukrajincům. Kontakt: kolej Švehlova, UK ─ Žižkov, kolejni.rada.svehlova@gmail.com, +420770141722

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ