Potvrzeno. Lidé nevědí, na jaká preventivní vyšetření mají nárok

První data z unikátního dotazníkového šetření Roku prevence zveřejnila Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN). Z téměř 3 tisíc respondentů, kteří vyplnili za necelé čtyři měsíce jednoduchý online dotazník týkající se znalosti a využívání preventivních vyšetření, jsou to většinou ženy, které se snaží dbát o zdraví své i celé rodiny. Největší motivací pro návštěvu lékaře je onkologické onemocnění u rodičů či prarodičů!

V České republice každoročně přibývají desetitisíce nových případů rakoviny, řadíme se čtyři procenta nad průměr Evropské unie a jsme na 9. místě v počtu úmrtí na zhoubné choroby. Celkově na rakovinu u nás umírá o desetinu víc lidí, než je běžné v EU. V populaci stále narážíme na značnou zdravotní negramotnost, proto je nutné dál šířit povědomí o možnosti prevence a změně životního stylu.

Kouření, spotřeba alkoholu a obezita způsobují, že průměrný Čech onemocní v 61 letech a v nemoci stráví 17 let života, zatímco průměrný Švéd onemocní o 9 let později a v nemoci stráví jen 12 let. Tyto argumenty byly důvodem, proč specialisté z Všeobecné fakultní nemocnice připravili v rámci projektu Rok prevence jednoduchý online dotazník. Jeho cílem je zvýšit zájem o vlastní zdraví a preventivní péči. „Jedině včasný záchyt zhoubného bujení dává nemocným šanci na lepší prognózu průběh léčby. To platí obecně o všech diagnózách, u onkologických tím spíš, protože hrajeme skutečně o čas,“ konstatuje onkolog a ředitel VFN prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, a dodává: „Dalším bonusem preventivních programů a vyšetření jsou ekonomická hlediska. Prevence je daleko levnější než následná dlouhodobá léčba. Proto se snažíme veřejnost neustále edukovat a přesvědčovat, aby se o své zdraví zajímala a pečovala o něj. Pravidelné preventivní prohlídky hrazené z obecného zdravotního pojištění jsou tím nejjednodušším způsobem.“

„Tuto iniciativu velmi vítám. Prevence hraje v rámci zdravotního systému skutečně klíčovou roli a může zachránit mnoho životů. Je proto důležité, aby o jejích možnostech měli lidé co nejvíce informací,“ říká děkan 1. LF UK prof. MUDr. Martin Vokurka, CSc.

Nové komunikační nástroje podporují prevenci

Anonymní online dotazník obsahuje soubor 35 otázek, které se zaměřují na klíčové faktory ovlivňující vznik onkologických onemocnění, chování respondenta k vlastnímu zdraví a míru informovanosti o dané problematice. První a největší část se zaměřuje na dosavadní anamnézu. Na podobě otázek se podíleli lékaři z 12 klinik VFN. Hlavním garantem se stal přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK prof. MUDr. David Cibula, CSc.: „Informace o prevenci většinou získáváme v rámci kampaní pro jednotlivé typy nádorů a je složité se v nich vyznat. Dotazník VFN po zodpovězení jednoduchých otázek připraví zprávu, jaká vyšetření jsou doporučena pro daného respondenta, a to podle pohlaví, věku a rizikových faktorů. Tím je tento dotazník výjimečný.“

Respondenti se v něm vyjadřují ke konzumaci alkoholu, kouření, výskytu rakoviny u blízkých příbuzných či v širší rodině, chování v rámci prevence a ochrany zdraví. Další otázky směřují na dostatečnou informovanost široké veřejnosti o preventivních programech. Po vyplnění dotazníku program respondentovi vygeneruje doporučení pro preventivní vyšetření, která by měl podstoupit na základě uvedených rizikových faktorů, a kontakt na informační linku VFN, kde zájemcům o prevenci doporučí další postup, případně je nasměrují na konkrétní ambulanci. Z uvedených dat nemocnice získává i informaci o pohlaví a průměrném věku dotazovaného.

Co víme: Ženy dbají o prevenci svou i rodiny víc než muži

Z téměř 3 tisíc odpovědí bylo například zjištěno, že 78 procent respondentů absolvovalo v posledních dvou letech preventivní prohlídku u svého praktického lékaře. Kolonoskopie stále patří k tabuizovaným a odmítaným vyšetřením (78 % dotázaných vyšetření posledních deset neabsolvovalo, 23 % ano), přestože rakovina tlustého střeva a konečníku je v ČR druhou nejčastější onkologickou příčinou úmrtí. Naopak otázky týkající se vyšetření u gynekologa (víc než 70 %) a na mamografu (48%) jsou uspokojivé.

Na otázku, co vedlo lidi k vyplnění dotazníku, je na prvním místě jednoznačně výskyt rakoviny u rodičů, prarodičů a širší rodiny, tedy obavy o vlastní zdraví a snaha nemoc včas odhalit a léčit se. V pohlaví vedou ženy (2 120) proti mužům (650). Vysvětlení je jasné: snaží se pečovat o své zdraví, chtějí mít zdravou rodinu, proto sledují prevenci u svých dětí i partnera. Vědí, že rakovina prsu a děložního čípku patří k frekventovanému typu rakovin, a snaží se jim předejít. Naopak muži se o vlastní zdraví zajímají až při konkrétních příznacích a prevenci považují často za projev slabosti. Nejčastěji dotazník vyplňovaly ženy ve věku 46 až 60 let.

Informovanost stále není dostatečná

Téměř dvě třetiny dotázaných mají stále pocit, že nejsou dostatečně informovaní o preventivních prohlídkách, na které mají nárok a které by měli absolvovat. Určitá míra pasivity praktických lékařů a nepochopení důležitosti prevence u většinové populace jsou hlavní důvody, proč lidé zanedbávají primární prevenci. Informace o preventivních screeningových programech pak získávají zejména na internetu, v médiích a teprve poté u praktických lékařů. Jako nezbytná se v této souvislosti ukazuje nutnost většího zapojení ze strany praktických lékařů, kteří by s pacienty o nezbytnosti pravidelných prohlídek měli mluvit a na doporučená vyšetření je odesílat.

Dotazník najdete zde.

Foto: Pixabay

Přečtěte si také:

Včasná prevence zachraňuje životy, říká profesor Ciardiello

Každý třetí člověk onemocní rakovinou. Léčba je boj s časem

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ