Celkem dvaadvacet členů čítala výprava Rosky Ostrava (pacientské sdružení osob trpících neurologickým onemocněním roztroušená skleróza), která vyrazila první zářijové úterý na výlet do Kroměříže. Cestu absolvovalo i pět vozíčkářů a hlavním bodem programu byla prohlídka tamní Květné zahrady.
Na výletě si účastníci prohlédli i historickou rotundu postavenou v 17. století. V té také bylo později instalováno Foucaultovo kyvadlo, zařízení k demonstraci zemské rotace, pořízené z iniciativy kroměřížského gymnaziálního profesora, fyzika a astronoma Františka Nábělka. „Po prohlídce byl individuální program, naši členové využili pěkného počasí k posezení na zahrádkách kaváren, někteří si prohlédli i centrum města,“ upřesnila předsedkyně Rosky Ostrava Naďa Nováková.
Zároveň doplnila, že ostravská Roska připravuje na září a říjen další akce. „Od 1. do 21. září je rekondiční pobyt v Davidově mlýně, opět s bohatým programem. Například si půjdeme prohlédnout přehradu Kružberk i její zázemí. Přijedou také zástupci firem, které nabízejí kompenzační pomůcky a představí je našim členům,“ doplnila Naďa Nováková.
Další akcí by měl být v říjnu turnaj v holandském biliáru s ostravským Klubem Parkinson. Koncem října by členové Rosky Ostrava měli vyrazit i na další rekondiční pobyt, tentokrát v prostorách hotelu Rajské boudy v Malenovicích.
Roska Ostrava je nestátní nezisková organizace, které sdružuje nejen pacienty s roztroušenou sklerózou, ale i jejich příbuzné, je regionální organizací Unie Roska ČR. Veškerá činnost je věnována lidem s roztroušenou sklerózou mozkomíšní. Mezi aktivity této organizace patří například plavání, cvičení, hipoterapie, rekondiční pobyty, výlety do přírody, ale třeba i každoroční výšlap na beskydský vrchol Prašivá, pořádání Světového dne roztroušené sklerózy v Klimkovicích a další akce.
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není dosud známá. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Na celém světě jím trpí 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc, v Moravskoslezském kraji zhruba 3 tisíce. Onemocnění přináší poruchy vidění či hybnosti, včasná léčba může podle odborníků zachránit 20 až 30 let aktivního života. Roztroušená se skleróze říká proto, že místa, kde se vytvářejí plaky (jizvy), jsou roztroušena po celém mozku a míše.
Foto: Naďa Nováková, Stanislav Novák