Křest knihy Jsem jedno (moravské) ucho

Aktuální témata

Deset příběhů, deset osudů lidí se sluchovým handicapem a také deset životních cest zasazených do prostředí Moravskoslezského kraje. Tak by se dal shrnout obsah knihy Veroniky Širc Jsem jedno (moravské) ucho. Autorka knihu slavnostně pokřtila poslední zářijový pátek ve vítkovické pobočce Knihovny města Ostravy. Záštitu nad knihou převzala manželka prezidenta Eva Pavlová.

Celý projekt Jsem jedno (moravské) ucho se skládá ze dvou částí – ze stejnojmenné knihy a besed na školách. 

„S každou osobností z knihy jdeme na dvě besedy za školáky v Moravskoslezském kraji. Ze škol máme již nyní skvělé zpětné vazby. Nejen žáci, ale i učitelé jsou překvapení, jak interaktivní a poutavá může být beseda o sluchu. Celkem v roce 2024 spolek Jsem jedno ucho naplánoval dvacet besed s cílem edukovat ohledně sluchového handicapu čtyři sta žáků. Do křtu, který se uskutečnil v rámci Mezinárodního týdne neslyšících v pátek 27. září, už spolek zvládl dvanáct besed na základních a středních školách v Ostravě, Novém Jičíně, Havířově, Frýdku-Místku nebo Orlové pro celkem dvě stě šestnáct žáků,“ upřesnila Veronika Širc na dotaz Inspirante. Kniha vyšla v nákladu osm set výtisků letos v dubnu. A v květnu vyrazila autorka s neslyšícími a nedoslýchavými osobnostmi z knihy na besedy za žáky základních a středních škol. 

Slavnostního křtu knihy se zúčastnili i některé z deseti osob se sluchovým handicapem, jejichž příběhy autorka čtenářům zprostředkovala. Takže se v knize lze dočíst o Ivaně, jež kvůli tinnitu (šelest v uších, který může mít různé projevy i intenzitu) musela opustit medicínu. 

„Viktor ví, že nepatří ani mezi slyšící, ani mezi neslyšící. Ale využívá výhod obou světů. Dagmar má kvůli vzácné nemoci srdce napravo a je nedoslýchavá. Anna díky kochleárnímu implantátu slyší zvuky, které do té doby nikdy neslyšela. Třeba sousedovo tepelné čerpadlo. Robert má dědičnou sluchovou vadu. A práce v hluku mu ji ještě zhoršila,“ uvádí některé z osudů Veronika Širc. V rámci slavnostního dopoledne měla přednášku o kochleárních implantátech, nazvanou Z ticha do světa zvuků, biomedicínská technička Pavla Krejzlová. To, co na křtu knihy zaznělo, pak nedoslýchavým lidem přepisoval nevidomý přepisovatel Lukáš Hosnedl.

Jsem jedno ucho, z. s.
Píše o příbězích lidí se sluchovým handicapem, kteří přibližují život s tímto neviditelným handicapem široké veřejnosti. „Chodíme do škol na besedy za školáky, kterým ukazujeme, jak si chránit sluch. V roce 2023 jsme uspořádali v Ostravě konferenci ke Světovému dni sluchu a seznámili jsme se sluchovým handicapem a ochranou sluchu pět set šedesát tři žáků v Moravskoslezském kraji. Do roku 2026 realizujeme pro tento kraj pro žáky osmých a devátých tříd Interaktivní výukové programy Žít normálně II, spolufinancovaný Evropskou unií,“ upřesňuje Veronika Širc.

Foto: autor

Picture of Břetislav Lapisz

Břetislav Lapisz

Rodák z Českého Těšína prožil dětství v nedalekém Havířově, od konce studií v roce 1990 bydlí v Ostravě. Absolvent učitelství Pedagogické fakulty Ostrava (obor čeština – dějepis) se zajímá o novodobou historii, jeho největším koníčkem je sledování sportovních přenosů (od fotbalu přes hokej, stolní tenis až po šipky). Rád cestuje, jeho nejoblíbenější destinací je Slovensko. A v poslední době zahradničí (s poměrně mizernými výsledky). Je ženatý a má dvě dospělé děti. Roztroušená skleróza jej „provází“ od roku 1998.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ