Hlavní město spustilo jako první kraj v České republice nový psychosociální modul v mobilní aplikaci Záchranka, který umožňuje Pražanům a návštěvníkům metropole vyhledat pomoc i v případě akutních duševních obtíží. Novinka je výsledkem spolupráce týmu aplikace Záchranka, hlavního města a jeho příspěvkové organizace Zahrada pro duši.
„Stavíme v Praze síť duševního zdraví a tento nový modul je dalším krokem k rychlé pomoci lidem, kteří se potýkají s duševními obtížemi. Aplikaci Záchranka podporujeme dlouhodobě, protože účinně pomáhá lidem v krizových situacích ohrožujících jejich život a zdraví. Teď přidáváme novou funkcionalitu, která umožní rychlý a intuitivní přístup ke krizovým linkám a zařízením,“ říká Alexandra Udženija, náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví.
Jak funguje?
Psychosociální modul je k dispozici všem uživatelům, kteří mají staženou aplikaci Záchranka ve svém telefonu a pohybují se na území Prahy.
Tento modul najdete v sekci Lokátor. Po jeho otevření se zobrazí seznam nejbližších center pomoci a zároveň ikona „Potřebuji pomoc“. Aplikace se zeptá, zda jste vy nebo někdo jiný v ohrožení života. Pokud vyberete „Ano“ nebo „Nejsem si jistý/á“, aplikace okamžitě nabídne možnost spojení s operátorem tísňové linky 155.
Pokud život bezprostředně ohrožen není, kliknete na „Ne, ale hledám pomoc“. Následně zadáte další údaje a aplikace nabídne kontakty na vhodné krizové i další specializované telefonické linky a chaty.
Osobní konzultace
Jako druhou variantu můžete zvolit osobní konzultaci v některém ze spolupracujících zařízení. Po upřesnění problému, pro který hledáte řešení (např. úzkosti, deprese, ztráta blízkého, závislost a další), se nabídnou všechny organizace v blízkém okolí, které vám mohou pomoci – řeší vybraný problém pro zadanou věkovou skupinu, mají volnou kapacitu a jsou v danou chvíli otevřeny.
Aplikace vás seznámí také s možnými varovnými znaky akutních stavů a informuje, kam se obrátit, pokud se některé z nich u vás nebo u vašich blízkých vyskytnou.
„Dosavadní zkušenosti ukazují, že včasná pomoc může zásadně ovlivnit další průběh duševních obtíží a zvyšuje šanci na kvalitní a spokojený život člověka. A nejen to. Pokud člověk vyhledá pomoc včas, často se i jeho obtíže podaří vyřešit dříve a snadněji, než kdyby vyhledání pomoci odkládal. To vede k efektivnějšímu využívání celého systému péče. Proto jsme se rozhodli do projektu přizvat i organizace schopné poskytnout krizové služby nejen zdravotní, ale i sociální a jednoduše a efektivně s nimi propojit lidi v krizových situacích. V Zahradě pro duši proto v září loňského roku vznikla expertní skupina specializovaná na koordinaci péče o duševní zdraví dětí, mladistvých i dospělých a ve spolupráci s týmem Aplikace Záchranka jsme pomohli vytvořit nový modul, který toto rychlé propojení umožňuje. Jsem ráda, že je nyní dostupný všem, kdo jej mohou potřebovat,“ uvádí Markéta Školoudová, ředitelka Zahrady pro duši.
Počet výjezdů ke krizovým psychickým stavům stoupá
Počet výjezdů pražských záchranářů k lidem v krizových psychických stavech každoročně roste. V loňském roce vyjeli k bezmála 6 000 takových případů, což je o 1 000 více než v roce 2023. Nejčastějšími důvody výjezdů jsou depresivní stavy, sebevražedné myšlenky, panické ataky a zhoršení duševního zdraví, často spojené s užíváním alkoholu nebo drog.
„V každodenní praxi záchranné služby jednoznačně vidíme, že situace, kdy jde o zdraví a často i o život, jsou zapříčiněny nejen fyzickými úrazy či nehodami, ale mnohdy také akutním zhoršením psychického stavu nebo dlouhodobým vlivem duševních onemocnění. Proto vítáme, že se velmi přínosný projekt Zahrada pro duši stává součástí mobilní aplikace Záchranka. Mimořádně důležitá péče o duševní zdraví tak bude pro veřejnost zase o něco dostupnější,“ říká Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.
„Psychosociální modul v aplikaci Záchranka je dalším krokem, jak pomocí dostupných technologií usnadnit krizovou situaci, tentokrát v oblasti duševního zdraví. Doufáme, že podobný projekt budeme moci zastřešit i v ostatních krajích České republiky, už nyní ho připravujeme pro Jihomoravský kraj,“ uvádí Klára Křížková, provozní ředitelka aplikace Záchranka.


Zdroje
Stáhněte si ZDARMA aplikaci Záchranka, Záchranka
Aplikace Záchranka nabízí Pražanům pomoc při akutních duševních obtížích, Záchranka
Pomoc na dosah ruky. Pražané mohou nově využít aplikaci Záchranka i při akutních duševních obtížích, Zdravotnická záchranná služba hl. města Prahy
Aplikace Záchranka nabídne Pražanům pomoc při akutních duševních obtížích, Portál hlavního města Prahy
Modul psychosociální pomoc, Záchranka
Aplikace Záchranka nově myslí i na duševní zdraví. Pomoci vám může i naše SOS centrum Diakonie Praha, Diakonie
Foto: FB Fokus Praha, FB Aplikace Záchranka, web Záchranka