Evropská kosmická agentura bude přijímat i astronauty s postižením

Evropská kosmická agentura (ESA) v rámci diverzifikace posádek letů do vesmíru rozhodla, že nově se budou na pozice astronautů přijímat i uchazeči s některými druhy postižení. Vybraní kandidáti by měli být známi v druhé polovině roku 2022.

„Míříme na Měsíc… a na Mars. Na budoucí lety budeme potřebovat opravdu vynikající astronauty. Abychom se dostali dál než v minulosti, musíme hledat mezi více uchazeči než dosud,“ sdělil serveru euronews.com generální ředitel Evropské kosmické agentury Jan Wörner.

Nová strategie se nebude týkat jen postižených osob, ale i žen. Ty jsou v současné době mezi astronauty podreprezentovány; například v nejbližší době vyrazí k Mezinárodní vesmírné stanici sedmičlenná posádka, kterou bude tvořit šest mužů a jedna žena.

Výběrové řízení potrvá rok a půl a ESA bude při něm spolupracovat i s Mezinárodním paralympijským výborem. Cílem je vybrat kvalitní kandidáty, kteří tuto náročnou misi zvládnou.

Z tohoto důvodu zavedla ESA celkem tři kategorie pro uchazeče s postižením: červenou (postižení nekompatibilní s misí), oranžovou (postižení, kvůli kterým bude potřeba zavést během letu modifikace) a zelenou (postižení kompatibilní s misí bez podpůrných opatření).

Evropská kosmická agentura nevidí v uchazečích s postižením problém.

„Co se týče cestování do kosmu, jsme všichni postižení,“ řekla pro deník New York Times Samantha Cristoforetti, italská astronautka, která se už předtím stejné mise zúčastnila.

Mezi požadavky na kandidáty jsou například vysokoškolské magisterské vzdělání v přírodních nebo technických vědách. Budoucí astronauti také budou muset ovládat alespoň dva jazyky, z nichž jeden musí být angličtina.

Evropská kosmická agentura byla založena roku 1975. V současnosti čítá 22 členských zemí, přičemž jednou z nich je i Česká republika.

Foto: Pixabay

Picture of Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ