Elektronická identita je nutným předpokladem možnosti vyřizovat „úřední“ záležitosti se státem online z pohodlí vašeho pokoje, nebo dokonce mobilního telefonu. Zatímco dosud bylo třeba elektronickou identitu zřizovat na Czech POINT nebo využívat elektronické občanky se čtečkou, nově lze uplatnit již existující identitu, kterou mnoho občanů používá denně – řeč je o elektronické identitě pro internetové bankovnictví. 

Klientům ČSSZ se stále rozšiřují možnosti přihlášení do ePortálu ČSSZ skrze NIA prostřednictvím portálu eidentita.cz. Kromě Mobilního klíče eGovernmentu, eObčanky, NIA ID (dříve jméno, heslo, SMS), zahraniční eID autority (IIG), certifikátu první certifikační autority (I.CA) nebo MojeID se nyní mohou přihlašovat také pomocí bankovní identity. Díky ní se přihlásí do ePortálu ČSSZ stejně jednoduše jako do svého internetového bankovnictví. 

V současnosti tuto možnost podporují dvě banky: Česká spořitelna a ČSOB. Testovací provoz bankovní identity zahájila Komerční banka a další banky ji pro klienty teprve chystají. 

„Rozšiřování možností, jak se přihlásit do ePortálu ČSSZ a mít téměř neomezený přístup ke všem důležitým informacím, vítám. Zejména v současné situaci se stal ePortál cenným nástrojem, který našim klientům umožňuje vše potřebné vyřídit online. Stále ePortál ČSSZ rozvíjíme a věřím, že už brzy budeme moci představit jeho novou službu z oblasti důchodového pojištění,“ říká František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ.

Proč se přihlásit do ePortálu ČSSZ?

Přihlášení přináší uživatelům mnoho výhod. Převážnou část tiskopisů lze vyplnit a následně zaslat online příslušné správě sociálního zabezpečení z pohodlí domova, bez nutnosti chodit na úřad. Služby ePortálu ČSSZ jsou navíc k dispozici 24 hodin denně, a veškeré záležitosti si tak klienti mohou vyřídit podle své potřeby. Přihlášeným uživatelům ePortál ČSSZ nabízí mnohem více možností, jako je například zjištění informací o stavu a průběhu vyřizování žádosti o dávku nemocenského pojištění, případně výpočet předběžné výše starobního důchodu prostřednictvím důchodové kalkulačky. 

Přihlášený uživatel získává výhodu v automatickém předvyplnění údajů a automatické kontrole, díky níž se předejde případným překlepům.

Co lze přes ePortál ČSSZ vyřídit?

Řešíte žádost o ošetřovné nebo se zajímáte o to, jaké doby důchodového pojištění, resp. vašeho zaměstnání ČSSZ ve své databázi eviduje, aby vám při odchodu do důchodu nechyběly doby pojištění? OSVČ mohou nahlédnout do Inventury pohledávek OSVČ za kalendářní rok, což jim pomůže s vyplněním přehledu o příjmech a výdajích za daný rok, zkontrolovat stav pohledávek nebo podat přehled o příjmech a výdajích. Zaměstnavatelé mohou například zaslat Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání) nebo Evidenční listy důchodového pojištění za své zaměstnance. 

Všechny potřebné tiskopisy a služby tak máte přehledně na jednom místě a vždy po ruce.

„Jen během ledna 2021, kdy se uživatelé ePortálu ČSSZ mohli poprvé přihlásit prostřednictvím bankovní identity, Česká správa sociálního zabezpečení evidovala 149 946 přihlášení, z toho 68 097 prostřednictvím NIA. Je to nárůst téměř o 20 procent proti prosinci minulého roku, kdy se do ePortálu ČSSZ přihlásilo 125 289 uživatelů pomocí NIA,“ dodal Boháček.

Podrobnější informace o bankovní identitě a o možnostech jejího využití získáte přímo u svého poskytovatele bankovních služeb.

Zdroj: www.cssz.cz
Foto: Pixabay

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!