Naviterier: navigace pro nevidomé chodce

Jedna z věcí, která trápí nevidomé a slabozraké lidi je, že nejsou zcela svobodní při pohybu. S tím, aby mohli být v rozhodování alespoň někdy spontánní, jim pomáhají navigace. Jednou z nich je webová a mobilní aplikace Naviterier, která unikátním způsobem pomáhá chodcům.

Trasu popisuje hlasem podobně, jako by to udělal člověk. Čerstvou novinkou aplikace je tlačítko „Co je v mém okolí?”, které dává uživatelům vědět o institucích, obchodech, restauracích nebo zastávkách MHD kolem nich.

Cílem Naviteriera je vést nevidomé k samostatnému pohybu bez pomoci ostatních, dát jim svobodu a možnost jednat impulzivně, bez přípravy trasy.

Aplikace je navíc napojená na linku Navigačního centra SONS, jejíž operátoři nevidomým pomohou i v případě, že se dostanou do nesnází.

Nejlepší pěší trasa i pomoc s orientací

Navigační aplikace fungující na chytrých mobilních telefonech značky Apple využívá speciální mapy platformy Route4All, které obsahují detaily vhodné pro zrakově postižené chodce.

Oproti běžným mapám obsahují informace o významných navigačních bodech (sklony chodníků, velikosti obrubníků, výklenky budov, kulatost rohů, hluk z dopravy).

„Zatím tyto mapy existují pro centrum Prahy. Naviterier ale funguje po celém hlavním městě, kde využívá běžné silniční mapy,” říká jeden z autorů aplikace a jednatel firmy Naviterier, Zdeněk Míkovec s tím, že do budoucna chtějí pokrýt všechna města nad 90 tisíc obyvatel. A doufají, že zmapují také největší města po celé Evropě.

„Pomáháme nevidomým lidem samostatně zvládnout těžké situace, jako překonat rušnou křižovatku, najít nejlepší pěší trasu nebo se zorientovat poslepu na chodníku”, dodává Míkovec.

A upřesňuje: „Vysoké přesnosti lokalizace je dosaženo unikátním využíváním orientačních bodů a charakteristik terénu, což kompenzuje nedostatečnou přesnost satelitní navigace GPS.”

Jak Naviterier funguje?

Jako první je třeba určit výchozí a cílový bod. Ten uživatel určí buď udáním přesné adresy nebo názvu bodu zájmu (např. jméno restaurace). Poté navigace v jednotlivých úsecích poskytuje podrobné informace o okolí trasy (budovy, zeleň, sklony) a o tom jak krok za krokem postupovat po trase (dojít na roh, dojít k přechodu a podobně).

Vše začalo na ČVUT

Vývoj aplikace Naviterier i platformy Route4All staví na výzkumu z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického, kde se problematikou orientace lidí se zrakovým handicapem zabývali přes 10 let.

Historie projektu Naviterier sahá až do roku 2007. Od té doby byly provedeny desítky experimentů se stovkami zrakově postižených účastníků. Výsledky byly využity pro návrh a implementaci řady prototypů navigačních aplikací a byly také prezentovány na prestižních zahraničních konferencích a v odborných časopisech.

Setkání s uživateli navigace

Po tři červnová pondělí byly procházky s Naviterierem součástí programu Kavárny Potmě v Praze. Jedním z průvodců, který s vidícími zájemci se zavázanýma očima procházel rušným městem, byl i nevidomý Zdeněk Rybák, který navigaci také pomáhal testovat. Ten říká, že se už na cestu častěji ptá jí než kolemjdoucích.

„Odpovídá jasně a stručně, zbytečně se neptá a cestu skoro vždycky zná. A skoro vždy si díky aplikaci Naviterier udělám poměrně přesnou představu o tom, kudy mám jít, kolik přechodů mě čeká, jakými ulicemi půjdu a jak to bude daleko”, dodává.

„I přes léto se snažíme být co nejvíc v kontaktu s nevidomými chodci a předvádět navigaci naživo. Zapojili jsme se i do procházky Tyflocentra v Liberci, při které nevidomí srovnávali jednotlivé typy navigací. Po Praze se během léta s Naviterierem procházíme s každým, kdo o naši navigaci projeví zájem,” říká za firmu Lucie Porazilová a dodává:

„Ve městech, kde nemáme pokrytí, vytváříme navigaci pro předem domluvenou trasu, kterou pak na webu sdílíme a každý, kdo je v místě, si ji může projít sám”.

Co dalšího se chystá…

Brzy bude v aplikaci možné zadat start trasy pomocí GPS. Nebude tedy nutné vypisovat, kde nevidomý je, ale GPS ho přesně zaměří.

Cena

Naviterier je nyní možné používat za 250 korun měsíčně nebo zaplatit 2 750 korun na rok předem. Chystá se ale přidání nových tarifů – víkendového za 79 korun a týdenního za 179 korun.


Naviterier s.r.o.

Nabízí navigační aplikace a služby, které využívají speciální mapové podklady připravené společností Central European Data Agency, a.s.

Sídlo:

Praha

Vznik:

Počátky firmy sahají do roku 2007. Původní výzkum a vývoj datových struktur proběhl v rámci projektu ROUTE4ALL, financovaného z programu ALFA Technologické agentury ČR, který realizovala ČVUT ve spolupráci se společností Central European Data Agency, a.s.

Tým:

Všichni v Naviterierovi pracují jako dobrovolníci ve volném čase. Kromě čtyř hlavních tváří s týmem spolupracuje řada dalších lidí. Během léta bude vývojový tým rozšířen.

Kompetence:

Zdeněk Míkovec – finanční řízení, business development

Jan Balata – rozvoj produktu, architekt

Kamil Darebný a Jakub Bokšanský – vývoj navigace

Firma se hlásí k principům společensky odpovědného podnikání.

Naviterier prošel nejprve Laboratoří Nadace Vodafone, v níž se z výzkumu ČVUT stala firma s r.o. Nyní je Naviterier v akceleračním programu Edison, který realizuje Impact Hub.

Web: https://naviterier.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/naviterier/

 

Foto: archiv Naviterier

Picture of Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ