Když vyběhli v neděli 4. listopadu fotbalisté Sparty a Slavie na trávník, aby odehráli derby, byla to pro ně běžná rutina. Svátek to ale byl pro několik nevidomých a slabozrakých fanoušků, kterým AC Sparta Praha při utkání nabídla speciální komentář.
Generali Arena na pražské Letné se tak stala prvním českým stadionem, který připravil servis i zrakově postiženým příznivcům fotbalu.
Komentování je detailnější
Způsob speciálního komentování vyvíjí Sparta společně s Českým rozhlasem – Radiožurnál.
Oproti klasickému rozhlasovému přenosu je ještě detailnější. Věnuje se nejen dění na hřišti, ale i v hledišti, popisu jednotlivých hráčů, jejich vzájemné gestikulaci a mnoha dalším detailům zápasu.
Dosud se mohli nevidomí na fotbalovém stadionu orientovat hlavně sluchem: vnímat přihrávky přes zvuk kopnutí do míče, slyšet hvizd rozhodčího, ale i povzbuzování či zpěv.
Test při utkání s Mladou Boleslaví
Systém se za účasti čtyř fotbalových fandů se zrakovým handicapem poprvé testoval před pár dny při utkání Sparty s Mladou Boleslaví.
„Snažíme se pod hlavičkou Nadačního fondu ACS nastartovat nové charitativní projekty. Při zápase s Mladou Boleslaví jsme tuto službu představili poprvé a zaměřili se i na zpětnou vazbu. Tento servis chceme nadále rozvíjet a vylepšovat,“ říká ředitel komunikace AC Sparta Praha Ondřej Kasík.
Partnerem Sparty při práci se zrakově postiženými fanoušky je i Nadační fond Českého rozhlasu Světluška, který dlouhodobě pomáhá nevidomým a slabozrakým.
Zdroj: https://svetluska.rozhlas.cz
Foto: pixabay