Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Proslavila ho role Martyho McFlye v sérii Návrat do budoucnosti. V roce 1991 mu lékaři diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. Když se Michael J. Fox dozvěděl o své diagnóze, hledal útěchu v alkoholu. Posléze se ale se svou nemocí vyrovnal a dokáže se jí i smát.

Narodil se 9. června 1961 v kanadském Edmontonu jako čtvrtý z pěti dětí. Jako patnáctiletý student střední školy dostal roli v televizním seriálu Leo a já. Jeho učitel mu sice naznačoval, že kvůli menšímu vzrůstu nemůže jako herec uspět, Michael ale dál dostával role v televizi i na divadle.

Posléze účinkoval v několika seriálech, kde si ho také vyhlídl režisér Robert Zemeckis. Ten hledal ideálního představitele hlavní role pro svou sci-fi komedii Návrat do budoucnosti a našel ho právě ve Foxovi. Role studenta Martyho McFlye, který díky stroji času zažívá nejrůznější dobrodružství, z něj udělala hvězdu.

V roce 1991 ale přichází krutá rána v podobě děsivé diagnózy. Parkinsonova choroba. Prý do pár let přestane chodit. Michael se utápí v alkoholu. Nemůže to pomyšlení snést. Jeho obliba v tekutém démonovi se stále stupňuje. Jednou ho manželka najde, jak se válí na podlaze. Řekne mu, že pokud to takhle půjde dál, skončí s ním. Herec se sebere.

Ano, z přílišné obliby alkoholu se dostává. I za pomoci manželky. A co víc: projevům svojí nemoci se dokáže i smát.

„Pravda je, že většinou se dostávám do situací, kdy se nemůžu přestat smát mým vlastním symptomům. Jednoho rána jsem přišel do kuchyně. Nalil jsem kávu do šálku, už s tím byly trochu problémy. Pak jsem oběma rukama šálek chytil. Tracy mě sledovala a zeptala se: ‚Můžu ti s tím pomoct, drahý?‘ Odpověděl jsem: ‚Ne, zvládnu to!‘ Pak jsem započal svou cestu přes kuchyni. Začalo to dost blbě. A jen se to zhoršovalo. Horká káva cákala na moje ruce a na podlahu,“ popsal jednu ze situací pro magazín AARP.

U těch slov mrazí, ale Fox jde příkladem. Založil nadaci na výzkum Parkinsonovy choroby, která má výsledky. Tu a tam se objeví před kamerou. Tak doufejme, že se mu ten stroj času ještě nějakou dobu nezadře.


Michael J. Fox:

  • Narozen 9. června 1961 v kanadském Edmontonu.
  • Nejvíce se proslavil zřejmě v roli Martyho McFlye v sérii Návrat do budoucnosti.
  • V roce 1991 mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu.
  • Založil významnou nadaci na výzkum tohoto onemocnění.

 

 

Foto: Paul Hudson (original)Supernino (derivative work) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marek Blažíček

Marek Blažíček

Roztroušenou sklerózu mu sice diagnostikovali před nedávnem, ve dvaadvaceti, ale když si Marek Blažíček vzpomene na zážitky z dětství, má pocit, že si s RS tyká už déle. Bere to s humorem, (vždyť #JsemIronman), a protože studuje Tvorbu textu a scénáře na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, jeho texty najdete také na Aktivnizivot.cz

Další příspěvky autora