Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Pokud nevíte, co s načatým víkendem, máme pro vás tip. V Opavě, Jeseníku, Olomouci a v pondělí v Karviné, rozbalí díky tour Kinematograf 100 svou filmovou maringotku Kinematograf Pavla Čadíka, který na své poslední celorepublikové tour podporuje neziskovou organizaci Revenium. A za to děkujeme!

Poslední celorepubliková tour legendární filmové maringotky Pavla Čadíka se symbolicky rozloučí s historicky nejvýznamnějším obdobím filmové distribuce na klasických 35milimetrových filmových pásech.

V současné době se tato promítací technika prakticky již neobjevuje, dokonce i tradiční populární venkovní projekce probíhají z digitálních filmových nosičů. Tour tak chce symbolicky vzdát hold všem rytířům filmového pásu – promítačům, kinařům, organizátorům festivalů, zakladatelům filmových klubů, tvůrcům. A především nostalgicky vzpomínajícím divákům na magické a nezapomenutelné projekce z klasického filmu, které jsou pochopitelně promítané na nejlepších promítacích přístrojích světa od české firmy Meopta.

Tyto promítačky byly nejen ve všech českých stálých kinech, ale také v maringotkách bratří Čadíků, které pak nabízely projekce pod širým nebem na náměstích mnoha měst, městeček i vesnic. Nostalgii a magii těchto venkovních projekcí chce Pavel Čadík připomenout symbolicky poslední “opravdovou” filmovou projekcí a pomocí filmové maringotky Lady a legendárních přístrojů značky Meopta.

Každá projekce v každém místě bude originální a připomene i slavné filmové osobnosti, které budou mít v roce 2019 svá výročí a navíc jsou spjaty s místem konání.

Tour zároveň oslavuje 100 let českého optického průmyslu, 130 let vynálezu projektoru na 35 milimetrů a 90 let první české zvukové projekce.

V roce 1919 byla v Praze založena malá firma Štys a Srb, která se zabývala výrobou a opravou optických přístrojů. Byl tak položen základní kámen světově známého českého optického průmyslu, který v dalších letech prezentovala firma Meopta.

Pro filmový průmysl byla zásadní výroba promítacích přístrojů, které pak v roce 1958 a i v roce 1967 získaly na světových výstavách cenu za nejlepší promítací přístroje na světě. Tyto přístroje pak znal každý český i slovenský promítač a díky nim se do filmu zamilovalo několik milionů diváků.

Nástup digitalizace v roce 2009 znamenal pozvolný, ale bohužel definitivní konec oblíbených 35mm projekcí. Projekt tak symbolicky a definitivně – a snad i velkolepě – uzavře toto patrně nejkrásnější filmové období. Navíc je to i výročí slavného Edisonova vynálezu – 35mm filmového pásu, kamery i promítačky na 35mm film – v roce 1889 … 130 let.

Posledním příběhem spojeným s filmovou technikou je nedávný objev – první projekce zvukového filmu v Československu se odehrála před zraky diváků ústeckého kina Alhambra před 90 lety, tedy 26. dubna 1929. Událost dnes připomíná pamětní deska, která je na budově Činoherního studia na Střekově a současně výstava v městském muzeu.

Program promítání o tomto víkendu najdete na: https://kinematograf-100.webnode.cz/

 

Foto: archiv Kinematograf 100

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!