Výlety bez bariér: Razantní jízda historií automobilky ŠKODA AUTO

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

V dalším díle seriálu Výlety bez bariér Vás chceme pozvat do Mladé Boleslavi, kde v roce 1895 založili Václav Laurin a Václav Klement společný podnik. ŠKODA tak patří k jedné z nejstarších automobilových značek na světě. Nachází se zde její muzeum, které bylo vybudováno na autentickém místě – v bývalých výrobních halách, ve kterých až do roku 1928 automobily vznikaly.

Jde o moderně koncipovanou výkladní skříň značky ŠKODA AUTO, která zve návštěvníky k pestré, interaktivní a multimediální procházce historií firmy. Ve ŠKODA Muzeu je historie stále v pohybu: konají se tu výstavy, přednášky, koncerty…

Fascinující cestu historií aut na více než 1800 m² výstavní plochy je možné hladce absolvovat i se zdravotními omezeními. Detaily je možné najít v odkaze Přístupnost na webových stránkách.

A co vše tu nabízejí? Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P včetně jedné osoby jako doprovod mají vstup zdarma. V recepci je možné si půjčit invalidní vozík.

Vozíčkářům  je vyhrazeno parkovací místo co nejblíže budově muzea. Hlavní vstup do něj je bezbariérový, avšak s mírným stoupavým sklonem. Proto jsou vozíčkářům doporučeny vstupní dveře v pravé boční stěně hlavního proskleného vstupního foyer. Obsluha dveří se provádí stiskem tlačítka, které je umístěno na přilehlé stěně.

Veřejnosti přístupné prostory muzea, kromě depozitáře sportovních vozů a prototypů, lávky autoregálu a výstavního sálu Hieronimus III, jsou bezbariérové.

Osoby se zrakovým znevýhodněním

Průvodci jsou vyškoleni k vedení hmatové prohlídky. Návštěvu je vhodné objednat předem na tel. +420 326 831 134, jinak není možné zaručit, že bude průvodce k dispozici.

Ke stažení (i na recepci muzea) jsou k dispozici sešity ve zvětšeném černotisku  a Braillově písmu, které obsahují krátký text o zakladatelích automobilky a popis 10 vozů – milníků v historii výroby.

V expoziční části „Evoluce“ je pak zrakově postiženým umožněno tyto vozy a busty zakladatelů vnímat hmatově.

Muzeum je z velké části osvětleno denním světlem.

ŠKODA Muzeum je i držitelem certifikátu „Přátelské místo“.

Kontakt:

ŠKODA Muzeum
tř. Václava Klementa 294
Mladá Boleslav
293 01

Recepce:

Tel.: +420 326 832 038

muzeum@skoda-auto.cz

Web:

https://muzeum.skoda-auto.cz


ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi

  • Na 1800 m² vystavuje okolo 500 exponátů, včetně 46 automobilů, řady motocyklů a jízdních kol z dlouhé historie firmy ŠKODA AUTO a jejího předchůdce Laurin & Klement.
  • ŠKODA MUZEUM prošlo kompletní rekonstrukcí v roce 2012.
  • Nyní je výstava rozdělená na tři tematické oblasti: v první s názvem „Evoluce“ jsou nejdůležitější produkty firmy ŠKODA AUTO až po designové studie, včetně prvního automobilu Voiturette z roku 1906, v sekci „Tradice“ jsou vozy z různých období, účast v motoristickém sportu, vývoj loga a osobnosti a události spojené se značkou. V části „Preciznost“ lze vidět rekonstrukci historického vozu v různých fázích vývoje na čtyřech exponátech.

Na seriálu spolupracujeme s webem Aktivní život, jehož stále aktualizované tipy na výlety a ubytování bez bariér po celé České republice doporučujeme.

Foto: archiv ŠKODA Muzeum

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!