Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Přestali jsme komunikovat sami se sebou, tvrdí Jitka Juliet Navrátilová, autorka knihy Myslet srdcem.

Její prvotina má podtitul Psychedelická cesta Latinskou Amerikou. Jde o nevšední cestopis, vyprávějící o mnoha zemích Jižní i Střední Ameriky a o cestě mladé nemocné ženy za poznáním.

Dnes osmatřicetiletá rodačka z Přerova odešla v devatenácti letech do zahraničí. Nejprve žila dva roky v Berlíně, sedmnáct let je v Londýně.

Naučila se jazyk a studovala. Nyní se živí jako profesionální průvodkyně, ale dělala i leccos jiného od uklízečky přes au pair, recepční v hotelech, cestovní i realitní kanceláři, pracovala i ve vězení.

Hektický život ve velkoměstě, perfekcionismus i problémy ve vztahu vedly ke zdravotním problémům.

Juliet onemocněla revmatoidní artritidou a přidal se i lupus erythematodes – autoimunitní onemocnění, při němž tělo napadá své vlastní tkáně a orgány jako kůžikloubyledviny nebcévy.

Jeden z hlavních symptomů nemoci je chronická únava.

„Byla jsem tak nemocná a vyčerpaná, že jen dýchání se zdálo být dřina. V běžném životě jsem s obrovským úsilím působila docela normálně, ale uvnitř jsem trpěla a chtěla jsem umřít,“ popisuje autorka na svém blogu.

I když se Jitka Juliet Navrátilová o meditace, osobní rozvoj i šamanismus zajímala od osmnácti let a za sebou má i Svatojakubskou cestu do Santiaga de Compostela, odpovědi, díky nimž nastoupila cestu ke zdravému životu, našla až na americkém kontinentu – v amazonském pralese, Andách, poušti, Mexiku i na dalších místech.

Ačkoli jako mladá nevykouřila kvůli obavám ze ztráty sebekontroly ani marihuanovou cigaretu, na cestě za vnitřními světy a hlubinami duše zkusila mnoho z prastaré místní medicíny.

Jiné reality a vrstvy vědomí, hranice i své bloky poznává na několika rituálech prostřednictvím silného tabáku i kaktusu San Pedro.

Zkouší i ayahuascu – to  je entheogen připravovaný z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin.

V knize k této zkušenosti říká: „Rozhodně bych ayahuascu nedoporučila všem. Samotná medicína není nebezpečná, ale jsou to naši démoni nebo stíny těch, kteří se v prostoru nacházejí, kdo nám může uškodit. Tato rostlina tu je, aby nám pomohla. Je to neutrální nástroj jako třeba nůž. Nůž může zabít, ale i zachránit. A proto bych doporučovala naučit se meditovat, pracovat s dechem a ovládat svou mysl dlouho předtím, než člověk nasedne do dopravního prostředku psychedelické medicíny. Aby se pak mohl v ceremoniích lépe orientovat a použít nůž jako chirurg během operace. Ne se jím omylem podříznout.“

Kromě léčení Juliet zažívá i běžný cestovatelský život. Dozvíme se, jaké to je cestovat sama, jak bydlí a jak se dopravuje, i historky, například fandění na Rallye Dakar. Se závodníky nakonec strávila dva dny.


Jitka Juliet Navrátilová (38)

  • žije od mládí v Londýně, kde pracuje jako profesionální průvodkyně
  • studuje antropologii
  • cestuje
  • vypráví příběhy, svou knihou chce inspirovat
  • praktikuje šamanismus, zabývá se duchovním růstem
  • má web cestakesvetlu.cz

 

Foto: obal knihy, nakladatelství Práh

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Marie Zemanová

Marie Zemanová

V redakci magazínu Inspirante pracuje od června 2018. Poslední dva roky působila v časopise Zora, předtím pracovala například v České televizi, iDNES a v Economii. Od srpna 2019 píše sloupek #za-zrak. Ve facebookovém profilu Za-Zrak informuje o životě bez zraku v souvislostech. Je součástí týmu Návštěvy POTMĚ, ve kterém se nevidomí setkávají se seniory. Kromě toho aktivně naslouchá ve vlastním projektu 1 Velké ucho.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!