Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

„Jsem Amara La Negra. Kluci po mně pokukují. Nevím, jestli to je mými vlasy, nebo tím, jak tancuji. Rychlý rytmus, který tě bude bavit, a svým tělem ve tvaru kytary vás zhypnotizuji,“ zpívá dominikánská zpěvačka na hitu Ayy z roku 2013.

Diana Danelys De Los Santos, jak se zpěvačka jmenuje vlastním jménem, se narodila 4. října 1990 ve floridském Miami, městě, kde tvoří Latinoameričané většinu. Oba její rodiče pocházejí z Dominikánské republiky, nicméně Amara La Negra vyrůstala pouze s matkou.

I když je z chudé rodiny, matka dělala, co mohla, aby rozvíjela její talent. Už jako malá se Amara La Negra stala tanečnicí Celie Cruz, jedné z nejslavnějších kubánských zpěvaček. Na střední škole založila se spolužačkami pěveckou skupinu Amara a tehdy vznikl její pseudonym. „Nikdo si nedokázal zapamatovat moje jméno. Když se někdo po mně sháněl, ptal se: Kdo je ta černoška? Skupina se rozpadla, ale přezdívka Amara La Negra mi zůstala,“ vysvětlila umělkyně v americké show The Real.

Jako černoška skutečně hodně vyčnívala a během své kariéry se mnohokrát setkala s rasismem. V reality show Love and Hip-Hop, kde se snažila prorazit i na anglickojazyčném trhu, jí manažer sdělil, že by neměla nosit afro. Někteří lidé dokonce zpochybňovali, že je skutečná černoška a že má přirozeně tmavou kůži. Absurdní situaci zažili posluchači pořadu Breakfast Club, kde Amara La Negra vysvětlovala, že v latinskoamerickém showbyznysu dostávají přednost světlejší ženy (například Shakira nebo Jennifer Lopez), zatímco moderátor Charlamagne Tha God jí říkal: „Ale v Hollywoodu tomu tak není!“, ačkoliv tam produkce latinskoamerických filmů nesídlí.

Aby toho nebylo málo, potýkala se ještě s bulimií. „Strašně jsem nenáviděla své tělo: stehna, boky, zadek a celulitidu! Tři roky jsem byla bulimičkou a dvakrát skončila v nemocnici. Vždycky jsem chtěla být štíhlá a vysoká jako modelky z Victoria’s Secret. Dlouho mi trvalo přijmout, že toto je moje tělo! Musíš se naučit ho přijmout a milovat ho! Bůh každého z nás udělal svým způsobem dokonalým. Samozřejmě, nikdy nebudeme se sebou spokojeni, vždycky budeme chtít to, co mají druzí, ale takhle to nefunguje. Jsi krásný/krásná takový/taková, jaký/jaká jsi! Pamatuj si to!“ napsala roku 2019 na Instagram.

Pomoci se snaží, kde to jen jde. Své matce koupila luxusní dům, který by si jinak dovolit nemohla, a Dominikánské republice věnovala během pandemie 100 000 pes (v přepočtu zhruba 41 500 Kč) na potraviny pro místní obyvatelstvo. Posledním singlem, který zatím vydala, je Ándale, na kterém se podílel i producent Khao. Je to také první píseň, na které tato latinskoamerická umělkyně rapuje.

Foto: Wikimedia Commonst / Valder Beebe Show / CC BY

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!