Afroamerická angličtina bude v nabídce společnosti nabízející digitální hlasy

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Evropská společnost Acapela Group, která distribuuje software text-to-speech (software převádějící text na mluvené slovo), přichází ve spolupráci s dalšími třemi výrobci s nabídkou afroamerického anglického etnolektu (jazykové variety, kterou užívá určité etnikum). Uvedla to na svých webových stránkách.

Ve své zprávě Your voice matters: Calling for the First African American English digital voices („Na vašem hlasu záleží: hledáme první digitální hlasy v afroamerické angličtině“) uvádí společnost Acapela Group, že pracuje na syntetickém hlase v etnolektu afroamerické angličtiny. Důvodem je přizpůsobení se potřebám uživatelů alternativní a augmentativní komunikace, například nemluvícím autistům.

„Diverzita je pro nás důležitá. Tomuto tématu se neustále věnujeme a několik desetiletí pracujeme na inkluzi, abychom poskytli hlas pro VŠECHNY a každého bez ohledu na jejich postižení,“ stojí ve zprávě.

Počet mluvčích afroamerické angličtiny není znám, jelikož ne všichni Afroameričané tímto etnolektem hovoří a zároveň u mnoha dochází k tzv. přepínání kódů, což znamená, že v různých situacích používají různé variety jazyka. Jeho zařazení do rejstříku společnosti je však důležité pro jeho mluvčí, kteří mají možnost se vyjadřovat v rodné varietě jazyka.

V nabídce budou k dispozici hlasy zastupující různá pohlaví, věkové skupiny a místa původu či bydliště, aby si mohli uživatelé vybrat ten, který odpovídá jejich demografickému profilu a místnímu dialektu.

„Už jsme vyvinuli aplikace s 34 jazyky a stále je vylepšujeme přidáváním nových hlasů. Také dodáváme nové dialekty či jazyky. Kromě afroamerické angličtiny ještě přidáváme hlasy do existujících jazyků ve standardních dialektech,“ sdělil Inspirante Nawfal Tounsi, vedoucí mezinárodního prodeje v Acapela Group.

Mluvčí afroamerické angličtiny, kteří se chtějí podílet na přípravě těchto digitálních hlasů, mají zároveň účet na Facebooku a používají alternativní a augmentativní komunikaci, se mohou přihlásit do skupiny AssistiveWare African American Voices Chat na adrese facebook.com/groups/3118531774895219/, kterou spravuje partnerská organizace AssistiveWare. První hlasy by měly být k dispozici veřejnosti zhruba za rok.

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!