Příspěvek na mobilitu dostanou i pacienti s demencí

Těžká demence, k níž dochází v důsledku některých chorob, třeba Alzheimerovy nemoci, komplikuje nemocným lidem život v mnoha směrech. Obzvláště když se k ní přidají i problémy s chůzí vedoucí až k nutnosti pohybu za pomoci vozíku.

K tomu jsou často zapotřebí i další pomůcky, například nájezdové rampy na schody. Od příštího roku získají lidé žijící s demencí nárok na příspěvek, který jim koupi těchto zařízení dovolí. Ministerstvo práce a sociálních věcí k tomu připravuje prováděcí vyhlášku.

„Naše zkušenost dlouhodobě ukazuje, že někteří lidé s demencí v těžších stadiích nemoci například vůbec nemohou opustit byt – v domě není výtah a takzvaný schodolez je pro pečujícího příliš drahý,“ konstatovala ředitelka České alzheimerovské společnosti Martina Mátlová.

Peníze však nemocní a lidé, kteří o ně pečují, potřebují v souvislosti s chorobou i na jiné věci, například na bezbariérové úpravy koupelen, bytů či na pomůcky usnadňující koupání, třeba zvedací systémy.

Schodolez i koupelna

„Je přitom jasné, že trvalý život mezi čtyřmi stěnami není dobrý pro nikoho. Pokud se shodneme na tom, že lidem s jakoukoli nemocí je nejlépe doma, pak bychom se měli snažit o zajištění komfortu nejen pro nemocného, ale také pro jeho pečujícího,“ dodala Mátlová s tím, že domácí péče je pro stát stále levnější než v instituci. A právě s tím má pomoci novela vyhlášky o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, která navazuje na příslušnou novelu zákona.

„Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku budou mít od ledna i osoby s těžkou demencí neschopné chůze a odkázané na mechanický vozík, pokud ho předepsal příslušný lékař, nebo s těžkou demencí provázenou těžkým syndromem geriatrické křehkosti a imobility,“ potvrdil Vladimír Dostálek z tiskového odboru ministerstva.

Novela vyhlášky předložená do připomínkového řízení po­dle něj předpokládá, že tito lidé dostanou příspěvek mimo jiné na pořízení nájezdových ližin, přenosných ramp, schodolezů, zvedacích plošin a systémů, dodatečné úpravy motorového vozidla či stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a toalety.

Potřeba jsou i další kroky

Martina Mátlová novelu vyhlášky vítá. Lidem s těžkou demencí a jejich rodinám, které o ně pečují, by však podle ní do budoucna pomohly i další kroky. Rodinní pečující si většinou neberou dovolenou, starají se 24 hodin denně – zastupují práci zdravotníků, pečovatelů, doprovázejí své blízké k lékařům, na úřady a do toho zajišťují standardní chod domácnosti.

„S tím souvisí, že by se stát měl snažit rozšířit finančně dostupné terénní služby, které přinesou podporu šitou na míru potřebám konkrétního člověka přímo v jeho domácnosti,“ řekla Mátlová. Může jít o odlehčovací péči, osobní asistenci a podobně. To vše samozřejmě s ohledem na specifické potřeby a projevy lidí při demenci.

Zdroj: novinky.cz
Foto: Pixabay

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ