Norská Univerzita v Agderu (UiA) ve spolupráci s obcemi Grimstad, Risør a Arendal obdržela od Výzkumné rady Norska 16 milionů norských korun na vývoj nových řešení pro systém zdravotní péče, konkrétně na projekt „Obslužní roboti jako podpora práce v komunálních zdravotnických a pečovatelských službách“ (SAKO).

Cílem projektu SAKO je vyvinout a vyzkoušet roboty, kteří mohou ulevit zdravotnickému personálu při manipulaci s těžkými a rutinními úkoly, jako je například přeprava špinavého prádla nebo odpadu. Projekt vede profesorka Mariann Fossum z Centra pro elektronické zdravotnictví a katedry zdravotnictví a ošetřovatelství na Univerzitě v Agderu.

Projekt se zaměřuje na některé z nejpalčivějších problémů v oblasti zdravotní péče a péče o seniory: stárnutí populace, nedostatek zdravotnických pracovníků a rostoucí požadavky na efektivitu. Díky uvolnění času od běžných úkolů se mohou zdravotničtí pracovníci zaměřit na péči o pacienty a tím zlepšit kvalitu služeb a pracovní prostředí pro zaměstnance.

Projekt SAKO využívá systematický přístup mapování potřeb pečovatelských domů v úzké spolupráci se zaměstnanci a managementem. Tři různí roboti budou testováni v laboratoři I4Heatlh v kampusu Grimstad, než budou nasazeni v pečovatelských domech v Grimstadu, Risøru a Arendalu.

Roboti převezmou od personálu fyzicky náročné úkoly. Nejsou to roboti, kteří mluví nebo komunikují, ale spíše plní úkoly, které pomáhají snižovat pracovní zátěž zdravotnického personálu,” vysvětluje Mariann Fossum.

Zavedením kolaborativních robotů (cobotů) a autonomních mobilních robotů pro rutinní úkony umožňuje iniciativa pečovatelům soustředit se na léčbu pacientů a zvýšit tak efektivitu i kvalitu, dodává profesor Filippo Sanfilippo z katedry technických věd na UiA.

Prostřednictvím pilotních studií a kvazi-experimentálního přístupu bude projekt měřit vliv robotů na efektivitu, pracovní prostředí a kvalitu služeb. Tím je zajištěno důkladné vyhodnocení přínosů a úskalí spojených s používáním obslužných robotů.

Projekt je výsledkem úzké spolupráce mezi UiA, obcemi a mezinárodními partnery, jako je Lappeenranta-Lahti University of Technology (LUT) ve Finsku. Zakládá se na odborných znalostech UiA v oblasti e-zdravotnictví i technologií, využívá interdisciplinární metody, které kombinují robotiku, zdravotnický výzkum a implementaci orientovanou na praxi.

Podle profesora Sanfilippa je projekt také důležitým příspěvkem k rozvoji HRT (Human-Robot Teaming/Týmování člověka a robota). Tento přístup zaměřený na člověka zajišťuje, že roboti pracují společně s personálem, aby jejich činnosti podporovali, ne je nahrazovali. Technologie má zlepšit péči o pacienty a zlepšit každodenní život zdravotnického personálu, vysvětluje profesor Sanfilipo.

Projekt také podporuje cenné synergie s akademickými programy UiA, jako je biomechatronika, a nabízí studentům jedinečné příležitosti k získání praktických zkušeností, a tím přispět k pokroku v budoucí robotice ve zdravotnictví. Navíc mohou být pro ty, kteří se chtějí ponořit hlouběji do tohoto inovativního oboru, k dispozici bakalářské a magisterské projekty.

Projekt je úzce spjat s rozvojem plánovaného univerzitního pečovatelského domu v Grimstadu, jehož dokončení je naplánováno na roky 2029 až 2031. Zařízení bude sloužit jako příklad, jak mohou technologie zlepšit služby i pracovní podmínky v péči o seniory.

Financování projektu SAKO přispěje také k rozvoji služeb plánovaných pro univerzitní pečovatelský dům. V integraci robotiky do každodenního provozu vidíme velký potenciál, říká Silje Bjerkås, projektový manažer univerzitního pečovatelského domu. Roboti jsou navrženi tak, aby řešili specifické potřeby, jako je například přeprava prádla na velké vzdálenosti.

S rostoucím tlakem na zdravotnické služby je projekt SAKO významným krokem k udržitelným řešením. Tento projekt má potenciál sloužit jako vzor pro další obce v Norsku i v mezinárodním měřítku. Cílem je nejen zlepšit služby, ale také přispět k udržitelnějšímu a efektivnějšímu systému zdravotní péče, uzavírá profesorka Fossum.

O projektu

Vedoucí: Mariann Fossum, UiA

Koordinátor: Centrum pro elektronické zdravotnictví, UiA

Financování: 16 milionů NOK od Výzkumné rady Norska

Doba trvání: 2025–2029

Partneři: Obce Arendal, Risør a Grimstad; LUT University, Finsko

Zdroj: Univerzita v Agderu

Foto: generováno AI

Picture of Vít Kettner

Vít Kettner

Vít působí od konce 2020 v Reveniu jako projektový manažer a v současnosti má na starosti také IT podporu, podílí se na správě webů spolku včetně magazínu Inspirante. Vystudoval Fakultu sociálních věd UK, kde také působil krátce jako vedoucí IT oddělení. Předtím pracoval přes 14 let v Evropském sociálním fondu na MPSV. Vítek se s úžasem z rozmanitosti světa stále něco nového učí. Naposledy se pustil do studia oboru řízení IT technologií, což však mj. ze zdravotních důvodů nedokončil. Svému zdravotnímu omezení dlouho vzdoroval a odmítal si jej připustit. Nakonec se však po opakovaných hospitalizacích se svou diagnózou s pokorou smířil a těší se na každý nový den. Je ženatý s manželkou Vendulou, má syna Vojtu a jednoho kocoura Vincka.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ