Selhání ledvin brání jen včasné odhalení nemoci

Lidé vynechávají preventivní prohlídky u praktického lékaře z mnoha důvodů – nemají zdravotní obtíže, z časových důvodů, v poslední době i kvůli obavám z nákazy koronavirem ve zdravotnickém zařízení. „Součástí preventivních prohlídek je i vyšetření stavu ledvin. Vyšetření krevního tlaku, laboratorní rozbor moči a případně krve může odhalit abnormální hodnoty signalizující ledvinné onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Silvie Rajnochová Bloudíčková, Ph.D., vedoucí Nefrologické a Transplantační ambulance IKEM.

Proto bude veřejnosti k dispozici bezplatné testovací místo IKEM ve dnech 16. a 17. září 2021 v prostranství před obchodním centrem Arkády Pankrác v Praze. „Není potřeba s sebou nic nosit, pro laboratorní vyšetření poslouží kapka krve získaná drobným píchnutím do prstu. Rád bych tedy pozval každého, kdo chce vědět o zdraví svých ledvin, nebo jen bude mít cestu kolem,“ vzkazuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Transplantcentra a Kliniky nefrologie a vedoucí Transplantační laboratoře IKEM. Akce je součástí projektu Zdravé ledviny, který se věnuje dlouhodobému vzdělávání veřejnosti o prevenci.

Příčiny? Vedou hypertenze a diabetes 

V mnoha případech je onemocnění ledvin zachyceno až v pokročilých stadiích, vedoucích k nutnosti dialýzy a transplantace. Na vině je fakt, že nemocné ledviny mnohdy nevykazují příznaky, které by pacienty dovedly k lékaři. Často jde o důsledky civilizačních onemocnění – až ve dvou třetinách případů je na vině vysoký krevní tlak (hypertenze) a diabetes (cukrovka). Právě z důvodu neléčené hypertenze došlo k selhání ledvin u Lenky (69 let). Vysokým tlakem trpěla od roku 2014 a její kondice se rapidně zhoršila v roce 2018 – začala se cítit velmi unavená a ospalá, přidaly se stavy dušnosti. Zachránila ji transplantace ledviny, kterou jí darovala kamarádka. „Cítím se nádherně, po roce a půl od transplantace už dokážu ujít i deset kilometrů,“ popisuje Lenka.   

Onemocnění ledvin může vzniknout i v důsledku nezdravého životního stylu, jako je obezita, kouření, onemocnění srdce a cév, opakované a nedostatečně léčené infekce močového ústrojí i nadužívání léků jako antibiotika a volně prodejné přípravky pro tišení bolesti.

Nebezpečné infekce

Méně časté rizikové faktory, ale nebezpečné vzhledem k rychlému průběhu, představují epizody akutního poškození ledvin. K tomu může dojít vlivem otrav toxickými látkami, šokovými stavy a infekcemi, včetně těžkého průběhu nemoci covid-19. Tyto situace mohou potkat i aktivní jedince, kteří dbají na zdravý styl života. Své o tom ví Tereza (29 let), jež zcela nečekaně onemocněla meningokokovou meningitidou, život ohrožující zákeřnou infekcí. Nejen že jí lékaři museli amputovat obě nohy pod koleny a několik prstů na rukou – také jí zcela selhaly ledviny. Musela začít dojíždět na dialýzu: „Bylo to pro mě něco hrozného. Žijete jen polovinu týdne, protože jste třikrát týdně na dialýze, z čehož vám je pořád zle a další dny se z toho dostáváte.“ Nakonec to byl její tatínek, kdo jí pomohl se vrátit do života tím, že jí daroval svoji ledvinu: „Po odebrání ledviny jsem šel třetí den domů a za šest týdnů jsem fungoval úplně normálně. Kdo je zdravý a má někoho, kdo by ledvinu potřeboval – ať to určitě neřeší a jde do toho. Já na sobě necítím žádný rozdíl,“ vzkazuje otec.

Dědičnost také hraje roli

V neposlední řadě může k chronickému onemocnění ledvin a selhání jejich funkce dojít také vinou onemocnění, která se primárně vyskytnou právě v ledvinách. Ta mohou být také dědičná, jako tomu bylo v případě Jaromíra (64 let), jemuž bylo už v 21 letech diagnostikováno polycystické onemocnění ledvin. „Projevují se tvorbou cyst v ledvinné tkáni. Jejich počet se zvyšuje, takže postupně nahrazují zdravou ledvinnou tkáň a tím poškozují funkci ledvin,“ vysvětluje prof. Viklický. 

Jaromír přijal dar nového života v podobě zdravé ledviny od manželky Hany. Oba jsou dnes zdraví a Hana svého rozhodnutí nelituje: „Dál žiju aktivně a nezažívám po odebrání ledviny žádné komplikace. I když jsem v důchodu, stále působím jako učitelka na sklářské škole. Opravdu se není čeho bát. V IKEM je tým opravdových odborníků, a kdyby to nešlo, tak by to neudělali.“ Lenka, Tereza i Jaromír měli štěstí, že se pro ně našel žijící dárce ledviny. V Česku bylo v roce 2020 provedeno 443 transplantací ledvin. Pouze u 6% případů (28 pacientů) bylo možné transplantovat ledvinu od žijícího dárce. Může za to nízká informovanost o této možnosti a kvalitě života dárce po odběru orgánu. „Ledviny darované od žijícího dárce fungují déle, protože jsou kvalitnější než ledviny odebrané od zemřelého. Přesto je častější scénář využití ledviny od zemřelého dárce. Z celkového počtu 272 transplantací, které jsme v IKEM provedli v roce 2020, byla ledvina od žijícího dárce transplantována pouze 25 pacientům. Je tedy skvělé, když se mezi blízkými pacienta najde vhodný dárce a rozhodne se pro tento dar života,“ vysvětluje prof. Viklický.

Prevence? Životní styl a preventivní prohlídky 

Nejčastější rizikové faktory pro vznik ledvinného onemocnění je možné ovlivnit zdravým životním stylem. Tedy omezením konzumace alkoholu a tuků, nekouřením, pravidelným pohybem a příjmem tekutin. Je také potřeba se vyhnout nadužívání analgetik a antibiotik, udržovat si správnou hmotnost, dobře kontrolovat a léčit vysoký krevní tlak, cukrovku, srdečně-cévní onemocnění a choroby močového ústrojí. Hlavní prevencí onemocnění ledvin je tedy zdravý životní styl. Aby však bylo možné snížit riziko selhání ledvin v důsledku genetické dispozice, prodělané infekce či už existujícího chronického onemocnění, je nutné laboratorní vyšetření. „Základní vyšetření krve a moči není časově náročné a může zachránit i život. Prohlídku, jejíž součástí je orientační vyšetření moči, hradí pojišťovna každé dva roky. U pacientů s diabetem, hypertenzí či kardiovaskulárními komplikacemi je rozšířena o laboratorní vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace (eGFR) ve čtyřletých intervalech od 50. roku věku. Smyslem těchto opatření je včasný záchyt ledvinných onemocnění a předání pacientů do specializovaných nefrologických pracovišť, aby se zpomalila progrese těchto onemocnění a snížila nutnost zahájit dialyzační léčbu,“ vysvětluje dr. Rajnochová Bloudíčková.

Léčba patří do rukou nefrologa

Léčba chronického onemocnění ledvin závisí na jeho příčině i míře poškození ledvin a specifická terapie patří do rukou specialisty – nefrologa. Některá onemocnění nelze zcela vyléčit, je možné pouze zastavit a kontrolovat jejich aktivitu, např. u systémových chorob či glomerulonefritid (postižení ledvinných klubíček – glomerulů). Proto jsou důležité pravidelné kontroly u lékaře i po ukončení terapie. Zásadní pro osud pacienta je co nejdříve stanovit správnou diagnózu a zahájit odpovídající léčbu. Pokud dojde k nezvratnému selhání ledvin, je pacient odkázaný na dialýzu či transplantaci, proto je důležité nepodceňovat prevenci a varovné příznaky. Komplexní informace o prevenci a moderních možnostech léčby najdete na edukačním webu www.zdraveledviny.cz.

Zdroj: addicts.cz

Foto: Pixabay


Projekt Zdravé ledviny

Iniciátorem projektu je společnost Chiesi CZ s.r.o., pobočka italské rodinné farmaceutické společnosti Chiesi Farmaceutici S.p.A., Parma. S více než 80 lety zkušeností se společnost zaměřuje na výzkum, vývoj a prodej inovativních léčivých přípravků pro nemoci dýchacích cest, neonatologii, speciální péči včetně transplantologie, intenzivní péči, vzácná onemocnění a další terapeutické oblasti. „Považujeme podnikání za sílu pro dobro. Proto ve spolupráci s lékaři z IKEM u příležitosti Světového dne ledvin upozorňujeme na prevenci, včasný záchyt a léčbu onemocnění, které s ledvinami souvisí. Cílem je zvýšit povědomí o možnosti transplantace ledvin od žijících dárců. Projekt vyvrcholí v září umístěním screeningového stanu před OC Arkády v Praze, kde si zájemci budou moci nechat bezplatně otestovat ledvinné funkce,“ vysvětluje Ing. Jaroslav Vaníček, produktový manažer pro speciální péči Chiesi.

Picture of Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ