Pakt zaměstnanosti Královéhradeckého kraje vyhlásil 1. dubna první ročník soutěže o ocenění „Společnost přátelská k zaměstnávání osob 55+“. Hlavním cílem je ocenit společnosti, jež kladou důraz na zaměstnávání osob ve vyšším věku, mají nastaven systém postupného odchodu do důchodu, případně zaměstnávají osoby v seniorském věku.
Soutěž je vyhlášena ve dvou kategoriích:
- malé a střední společnosti 0–249 zaměstnanců
- velké společnosti nad 250 a více zaměstnanců
Účastníky soutěže mohou být podnikatelské subjekty, veřejná a státní správa i neziskové organizace. Společnosti, které se do soutěže přihlásí, musí splnit dvě podmínky: existovat alespoň rok a mít sídlo společnosti nebo její pobočky na území Královéhradeckého kraje.
Zájemci se mohou přihlásit vyplněním soutěžního dotazníku do 31. května 2022, vítězové, jež určí pětičlenná hodnotící komise, budou vyhlášeni v září. Podrobnosti na webu Zaměstnaný region.
V kontextu věkové diverzity a mezigeneračního přístupu musí zaměstnavatelé čím dál častěji hledat možnosti, jak na tyto změny reagovat. Záměrem ocenění „Společnost přátelská k zaměstnávání osob 55+“ je upozornit na společnosti, které přihlížejí k zaměstnávání osob ve vyšším věku (55+ let), případně v seniorském věku. Přínosem soutěže je propagace příkladů dobré praxe a zviditelnění společností, jež dokážou pracovat s podporou pracovních schopností starší generace.
Královéhradecký kraj patří mezi nejstarší regiony v Česku. Průměrný věk obyvatel je výrazně nad celorepublikovým průměrem a podíl obyvatel 65+ je 22,4 % (nejvyšší v republice). Věková kategorie pracovníků 55+ je přitom na trhu práce důležitá. U řady zaměstnavatelů však stále přetrvávají předsudky při jejich zaměstnávání. V poslední době se zaběhla tendence, podle níž by klíčové pozice měli obsazovat především mladí, „perspektivní“ lidé a do určité míry dochází k diskriminaci osob ve středním a starším věku na pracovním trhu. Dnešní svět je v procesu neustálých změn, setkáváme se s novými situacemi, musíme držet krok se vznikajícími trendy a rychle se rozvíjející technikou. Mladí jsou flexibilní, snadno se učí a lépe se s těmito změnami vypořádají… Ale ve skutečnosti to tak není. Řada výzkumů ukazuje, že schopnost učit se s věkem neochabuje. Proces vzdělávání se sice zpomalí, rozdíl proti mladším však není zásadní. Bohužel se stále setkáváme s předsudky, že starší lidé se nic nového učit nechtějí, nebo se neučí dost rychle. Stejně neopodstatněné jsou obavy, že neumějí používat moderní technologie. Podle řady studií jsou však starší osoby a senioři přínosem pro firmu nejen z hlediska dlouholetých zkušeností a znalostí, ale je pro ně typická i vyšší míra loajality, spolehlivosti a zodpovědnosti vůči pracovním povinnostem.
Cílem soutěže je tedy představit, zviditelnit a ocenit firmy, jež zaměstnávají starší osoby, pracují s nimi, a mohou se tak stát dobrým příkladem pro ostatní. Ocenění může přinést konkurenční výhodu v podobě vyšší propagace společnosti a přispět i ke zlepšení pracovních vztahů, zejména na mezigenerační úrovni.
Zdroj: Krajský úřad Královéhradeckého kraje
Foto: Pixabay