Nový web popadnidech.cz pomůže odhalit CHOPN. Kdo neví, proč kašle a je unavený, jen vyplní dotazník. Včasný záchyt nemoci je zásadní pro zachování dobré kvality života.

Kašel a potíže s dýcháním se v posledních dvou letech staly často diskutovaným tématem napříč společností. Pozornost k těmto průvodním znakům onemocnění plic sice přitáhl zejména covid, ale existují další velmi závažná onemocnění, která tyto příznaky provázejí a jimž není zpravidla věnováno tolik pozornosti. Například CHOPN (chronickou obstrukční plicní nemocí) trpí až 8 % české populace, ale jen 2,5 % o své nemoci ví.

Těm, kterým se špatně dýchá nebo stále kašlou a nejsou si jistí, jak ověřit, zda netrpí plicní nemocí, nevědí, kam se obrátit, pomůže nyní webová stránka popadnidech.cz. Za jejím vytvořením a provozováním stojí společnosti uLékaře.cz a Boehringer Ingelheim a do projektu jsou zapojeny desítky odborných lékařů z celé České republiky.

Jak to funguje? Zájemce pouze vyplní a odešle krátký online dotazník, který odhalí, zda se u něj objevují známky chronické obstrukční plicní nemoci neboli CHOPN. Pokud se tak stane, kontaktuje jej zdravotní sestra z poradny uLékaře.cz a podle jeho aktuálního stavu a místa pobytu mu zajistí vyšetření u nejbližšího specialisty. A to zcela zdarma

„Cílem tohoto projektu je podpořit včasný záchyt pacientů s chronickou obstrukční nemocí, kteří o své nemoci dosud nevědí. Takových lidí je u nás podle kvalifikovaného odhadu více než 600 tisíc,“ vysvětluje Lucie Moravcová, Medical Advisor ze společnosti Boehringer Ingelheim. „S touto nemocí se u nás aktivně léčí pouze zhruba 250 tisíc pacientů, tedy jen každý třetí nemocný. A my bychom do odborných ambulancí, kterých s námi spolupracují desítky, rádi přivedli další,“ doplňuje. Pokud totiž tato nemoc není odhalena včas, výrazně ovlivňuje kvalitu života člověka, který jí trpí, i jeho okolí.

Příčinou onemocnění chronickou obstrukční nemocí je v 70 % kouření nebo i pasivní vdechování kouře. K rozvoji nemoci přispívá prašné prostředí i znečištěné ovzduší a spíše minimálně pak dědičné předpoklady. Pacienti, kteří o svém onemocnění CHOPN nevědí, trpí zpravidla dušností, jež se zhoršuje především při fyzické námaze (ale může být přítomna i v klidu), často se u nich vyskytuje kašel, bývají unavení. Tyto příznaky by pro ně měly být alarmující a měly by je dovést třeba právě přes popadnidech.cz na speciální pneumologické vyšetření.

Pádným důvodem pro včasnou diagnózu a léčbu CHOPN je i fakt, že pacienti s CHOPN jsou proti zdravé populaci vystaveni až pětkrát vyššímu riziku rozvoje rakoviny plic. Vyššímu riziku jsou vystaveny ženy, jejichž plíce jsou křehčí. U žen, které kouří, se pravděpodobnost výskytu CHOPN extrémně zvyšuje.

V současné době nelze sice CHOPN zcela vyléčit, existuje však účinná léčba, která pomáhá průběh nemoci a její projevy zmírnit a zlepšuje kvalitu života pacienta. Prvním a nejdůležitějším krokem je včasná návštěva plicního lékaře.

Zdroj: helpnet.cz

Foto: Pixabay

Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!