Profesor onkologie Fortunato Ciardiello sehrál významnou roli při výzkumu receptoru pro epidermální růstový faktor (tzv. EGFR) a jeho zavedení jako terapeutického cíle u kolorektálního a plicního karcinomu. Je také autorem více než 606 vědeckých publikací. V rozhovoru pro magazín Inspirante.cz upozorňuje na zvýšení výskytu kolorektálního karcinomu a významu včasné prevence, kterou značná většina populace podceňuje. „Přitom včasný záchyt kolorektálního karcinomu je podstatným faktorem ovlivňujícím průběh léčby i šanci na lepší prognózu pacientů,“ vysvětluje profesor Ciardiello.
Pane profesore, pokud bychom se společně ohlédli do minulosti, jak se za posledních deset let změnily možnosti medicíny v oblasti léčby kolorektálního karcinomu?
Rakovina tlustého střeva a konečníku se řadí mezi palčivé zdravotní problémy nejen evropské populace, ale i té světové. Bohužel, výskyt tohoto onemocnění v některých zemích i nadále stoupá. Poslední pandemické roky přispěly ke zhoršení situace tím, že některé screeningové programy byly částečně pozastaveny. Ale to je sekundární prevence, bohužel mnohdy zapomínáme na tu neméně podstatnou, primární! Primární prevence je klíčová pro zabránění výskytu kolorektálního karcinomu, protože je možné mu předejít, zdravým životním stylem můžeme snížit výskyt kolorektálního karcinomu až o třetinu. Prvním krokem je vyvarovat se kouření. A nemluvím jen o klasických cigaretách, ale i o nových formách kouření, nikdy neexistuje žádná záruka nulového rizika. Nejlepší prevencí je tedy NEKOUŘIT! V mnoha zemích přibývají kuřáci v mladé generaci, kde se zvyšuje i spotřeba alkoholu. A kombinace alkoholu a kouření představuje vážné riziko pro všechny druhy rakoviny, ale pro rakovinu konečníku a střev ještě výraznější. Druhým problémem je strava. Jsem Ital a mohu jednoznačně doporučit náš středomořský jídelníček, který zahrnuje konzumaci zeleniny a ovoce s nízkým podílem červeného a tučného masa, naopak se zaměřuje na ryby jako zdroj bílkovin, fazole a další zeleninu. Výživa hraje velmi významnou roli, stejně jako fyzická aktivita.
A sekundární prevence?
Stále více žen ví, že má chodit na preventivní programy kvůli rakovině prsu, děložního čípku. To se za poslední desetiletí výrazně zlepšilo. Bohužel, u prevence kolorektálního karcinomu tomu tak zatím úplně není. Přitom testy ze stolice jsou velmi efektivní, levné a snadné a mohou ušetřit řadu kolonoskopických vyšetření.
Ve kterých zemích je prevence na nejlepší úrovni?
Možnosti prevence v evropských státech je na velmi podobné úrovni. Druhou stránkou je však informovanost veřejnosti o možnostech preventivních programů a finanční nákladnost pro pacienta. Pro státy, jako moje země nebo vaše země, kde je systém veřejného zdravotnictví dobře organizovaný a stará se o zdraví občanů, bývá jednodušší zavést tyto programy. Také proto, že základní testy ze stolice mohou dělat rodinní nebo praktičtí lékaři, nemusíte do nemocnice, na specializované oddělení.
Týká se kolorektální karcinom nějaké věkové skupiny více?
Kolorektální karcinom je obvykle onemocněním lidí spíše v pokročilém věku, kolem 65 let. Riziko pak stoupá v ještě pozdějším věku, po sedmdesátce. Bohužel, především v posledních letech však vidíme, že se tato rakovina začíná stále častěji týkat i lidí po padesátce. Což souvisí s tím, o čem jsem v úvodu hovořil. Populace tloustne a špatná strava v kombinaci s kouřením a alkoholem jsou spouštěči rakoviny. Například v Itálii má nadváhu či obezitu asi třetina dětí. Každý člověk nejpozději v padesáti letech by měl přijít na preventivní vyšetření kolorektálního karcinomu, je to důležité a opakuji, nejprve stačí opravdu test ze stolice u praktického lékaře.
Pokud člověk chodí na prevenci a rakovina se zachytí na začátku, má šanci na vyléčení?
Dobrá věc na screeningu je, že rakovinné bujení zachytíme v zárodku. A pokud je pacient jinak v zásadě v dobrém zdravotním stavu, může se dnes vyléčit. V tom je neskutečná síla screeningu kolorektálního karcinomu. A pokud aplikujete screening plošně na cílovou populaci, jednoznačně snížíte úmrtnost na toto onemocnění, protože onemocnění zachytíte velmi brzy.
Prozradíte, proč jste si vybral právě tuto specializaci?
Když jsem byl ve čtvrtém ročníku lékařské fakulty, rozhodl jsem se stát onkologem. Promoval jsem v roce 1984. Měl jsem tedy velké štěstí, mohl jsem se podílet na tom, čemu se dnes říká onkologie precizní medicíny, která se volí na míru pro každého pacienta. Dnes známe molekulární charakteristiku jednotlivého nádoru a můžeme udělat maximum pro to, aby byla terapie přizpůsobena konkrétnímu pacientovi. Pokud hovoříme o kolorektálním karcinomu, měli jsme před 40 lety pouze jeden chemoterapeutický lék. Dnes máme biologickou léčbu a můžeme kvalitu života zlepšit i těm pacientům, kteří přijdou v pozdějším stadiu nemoci. A pacienty, u nichž nádor diagnostikujeme v počátku, dnes umíme i vyléčit. Ale pořád zdůrazňuji, prevence je nejdůležitější, zdravý životní styl a screening zachraňují životy!
V České republice funguje screeningový program již přes dvacet let, přesto patří kolorektální karcinom v Česku mezi nejčastější typy nádorových onemocnění. Každoročně je v tuzemsku diagnostikováno na osm tisíc nových případů a téměř čtyři tisíce lidí ročně na tuto nemoc umírají.
Prof. Fortunato Ciardiello, MD, Ph.D. působí v současnosti jako profesor onkologie, ředitel oddělení lékařské onkologie a děkan Lékařské a chirurgické fakulty University of Campania Luigi Vanvitelli v Neapoli. Už několik let je členem vědeckého výboru Associazione Italiana per la Ricerca sul Cancro (AIRC), vědeckého poradního sboru Lékařské univerzity ve Vídni v Rakousku a Vall D’ Hebron Institute of Oncology (VHIO) ve španělské Barceloně. Zároveň zastává funkci člena Rady ESMO (Evropské společnosti pro lékařskou onkologii), byl opakovaně v minulosti prezidentem ESMO.
Foto: ESMO (Evropská společnost pro lékařskou onkologii)
Přečtěte si také:
Každý třetí člověk v Česku onemocní rakovinou. Léčba je boj s časem
Potvrzeno. Lidé nevědí, na jaká preventivní vyšetření mají nárok