Veřejná služba je jednou z aktivit pro klienty Úřadu práce České republiky. Jejím smyslem je vrátit dlouhodobě nezaměstnané do běžného života. Umožnit jim oživení pracovních a sociálních návyků, nebo jejich získání, a tím pádem jim usnadnit vstup na trh práce. Nejedná se o pracovněprávní vztah, ale o výkon činnosti, který je založen na dobrovolnosti. Nezahrnuje jen úklid ulic, v široké nabídce figuruje mimo jiné například výpomoc při organizování veřejných akcí.
Počet pozic nasmlouvaných pro výkon veřejné služby stále roste, celkem jich úřad eviduje přes 12 000. Nejvíce pak v Ústeckém (3 257), Moravskoslezském (1 741), Středočeském (1 475) a Jihomoravském (1 248) kraji. Dosud na veřejnou službu nastoupilo 4 133 klientů.
Úřad práce České republiky aktivně a opakovaně oslovuje subjekty a potenciální organizátory, kteří mohou veřejnou službu zabezpečit. Jde zejména o města, obce, ale také neziskové organizace, poskytovatele sociálních služeb, komunitní centra.
Činnosti, ve kterých může být veřejná služba organizována
Kromě zajištění udržování ulic a jiných veřejných prostranství, ochrany životního prostředí a zeleně, klienti mohou vykonávat aktivity během veřejnosti přístupných sportovních a kulturních akcí, zapojit se v rámci pomocných činností v oblasti poskytování sociální a zdravotní péče (ambulantní nebo terénní sociální služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením, sociální a poradenské služby obětem katastrof, závislým na návykových látkách, bezdomovcům a jiným sociálně slabým skupinám, dětem a mladistvým). Také lze věnovat svůj čas opuštěným a týraným zvířatům.
Jak a kde by měl nezaměstnaný veřejnou službu hledat? Kdo je mu v tomto nápomocen?
Veřejná služba je předně nabízena uchazečům o zaměstnání, kteří jsou zároveň osobami v hmotné nouzi. Pokud má klient zájem o výkon veřejné služby, měl by se obrátit na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce České republiky, kde je evidovaný a jsou mu vypláceny dávky hmotné nouze. Tamní zaměstnanci zjistí, jaké pozice jsou v konkrétním regionu dostupné a volné. V případě, že se klient rozhodne pro určitou činnost, pak s ním Úřad práce České republiky uzavře smlouvu o výkonu veřejné služby.
Dlouhodobě nezaměstnaní si mohou v rámci veřejné služby zvýšit příjem
Lidé, kteří jsou v evidenci Úřadu práce České republiky a pobírají dávky v hmotné nouzi déle než 6 měsíců, si mohou výkonem veřejné služby zvýšit částku existenčního minima na částku životního minima, jestliže ji vykonávají alespoň 20 hodin měsíčně. Pokud vykonávají veřejné služby 30 hodin v měsíci, bude částka na živobytí zvýšena o polovinu rozdílu mezi životním a existenčním minimem.
Kdo pobírá příspěvek na živobytí déle než půl roku a není aktivní, nebo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci, může mu být naopak částka na živobytí snížena na existenční minimum.
Toto opatření se netýká osob ze zákona z této povinnosti vyjmutých – tedy seniorů nad 68 let, invalidních ve druhém a třetím stupni, poživatelů starobního důchodu, klientů pobírajících příspěvek na péči ve II. až IV. stupni a také těch, kteří o ně pečují, osob dočasně práce neschopných, s nárokem na rodičovský příspěvek nebo nezaopatřených dětí. Pro osoby invalidní v prvním stupni je veřejná služba dostupná, pouze záleží na druhu činnosti nasmlouvané pozice.
Jak už bylo řečeno, veřejná služba je jen jedna z aktivit pro klienty Úřadu práce České republiky, která jim může pomoci v návratu do zaměstnání. V případě, že klient nemůže veřejnou službu vykonávat s ohledem na jeho zdravotní stav a v rámci pozic, které jsou k dispozici, nabídne mu úřad náhradní variantu, která zohledňuje tento fakt.
Zdroj:
Kateřina Sadílková, generální ředitelka Úřadu práce České republiky
Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce České republiky
www.mpsv.cz
Foto: pixabay