Na základě vládního návrhu byl schválen zákon o integračním sociálním podniku, který má umožnit efektivnější začleňování znevýhodněných osob do pracovního procesu. Zákon jasně definuje samotný pojem integrační sociální podnik a stanovuje jeho povinnosti, především vůči zaměstnancům. Nová legislativa nabyla účinnosti 1. ledna 2025, přičemž některá dílčí ustanovení mají nabýt účinnosti až 1. července 2025.
Definice integračního sociálního podniku
Integrační sociální podniky musí zaměstnávat nejméně 30 % osob se specifickými potřebami z celkového počtu svých zaměstnanců. Tyto subjekty jsou motivovány prostřednictvím příspěvku, který ocení úspěšnou pracovní integraci osob se specifickými potřebami na volném trhu práce.
Motivační příspěvek bude vyplácen po dobu až dvou let v ročních splátkách. Jeho výše se bude odvíjet od příjmu, kterého integrovaná osoba u nového zaměstnavatele dosáhne. Za kalendářní rok však musí činit minimálně 120 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.
Podporu od státu dostane jen takový subjekt, který bude dodržovat nastavená pravidla.
Příspěvek na náklady
“Kromě motivačního příspěvku zákon počítá také s příspěvkem na náklady spojené se zaměstnáváním osob se specifickými potřebami, který činí 1000 korun měsíčně a 2500 korun měsíčně pro nejvíce sociálně znevýhodněné osoby,“ uvedl ministr Marian Jurečka.
Příspěvek na náklady se poskytuje čtvrtletně zpětně na základě písemné žádosti.
Osoby se specifickými potřebami
Novela vyjmenovává situace, kdy jsou lidé označováni za osoby se specifickými potřebami.
Za osoby se specifickými potřebami jsou tak považováni například lidé:
- se zdravotním postižením
- bez domova
- po ukončení výkonu trestu odnětí svobody
- nacházející se do 10 let po skončení nařízené ústavní výchovy nebo uložené ochranné výchovy v diagnostickém ústavu či dětském domově
Dále pak lidé, kteří byli v posledních dvou letech v součtu alespoň 12 měsíců evidováni jako uchazeči o zaměstnání a zároveň patří do jedné z těchto kategorií:
- nedosáhli žádného nebo pouze základního vzdělání
- jsou dva roky po dokončení studia
- byl jim udělen azyl či doplňková ochrana
- je proti nim vedena exekuce
- dosáhli alespoň 60 let věku
Podpora zaměstnanců
Integrační sociální podnik bude poskytovat zaměstnancům podporu odpovídající jejich specifickým potřebám. Tato podpora spočívá zejména v pomoci se začleněním na volný trh práce i do společnosti formou poradenství či například pomoci se zbavením se závislostí nebo dluhů.
Výsledky studií
Z renomovaných studií vyplývá, že každá neaktivní osoba stojí stát ročně okolo 300 000 korun. Pokud se podaří tyto osoby zaktivizovat a přivést na trh práce, stát může ušetřit nemalé prostředky. Odhadované úspory rozpočtu jsou až 1,3 miliardy ročně.
První krok ke změnám
Zákon o integračním sociálním podniku je součástí širších změn v sociální politice. Cílem těchto opatření je vytvořit inkluzivnější a spravedlivější trh práce, který poskytne příležitosti všem občanům.
„Senátem schválený návrh zákona o integračním sociálním podniku je prvním krokem k legislativnímu ukotvení sociální ekonomiky a sociálního podnikání. Věřím, že se v budoucnu podaří na tuto práci navázat, vydefinovat další modely sociálních podniků a celý systém sociální ekonomiky podpořit dalšími nástroji,“ dodal ministr Marian Jurečka.
Zdroje
Zákon o integračním sociálním podniku, České sociální podnikání
Zákon č. 468/2024 Sb. Zákon o integračním sociálním podniku
Nový zákon o integračním sociálním podniku platí od 1. ledna 2025, Olomoucký kraj