Slavní s handicapem: Tereza Pergnerová

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

„Čágo belo šílenci! Touto větou vítala moderátorka Tereza Pergnerová diváky pořadu Eso na Nově v devadesátých letech. Od té doby uběhlo moře času, pořad skončil, moderátorka přerušila kariéru kvůli drogové závislosti, ale poté se na televizní obrazovky vrátila.

Narodila se 25. června 1974 v Praze do umělecké rodiny – jejím otcem byl Eduard Pergner, textař a scenárista, a matkou Jana Pergnerová, příležitostná herečka. Jako malá dívka byla stydlivá, přesto začala v dospívání studovat konzervatoř. Ta ji však nebavila a v roce 1991 z ní byla vyloučena. Poté se nějakou dobu živila jako servírka.

Na začátku devadesátých let moderovala v rádiu Golem, následně hitparádu MC1 v České televizi a poté, co v roce 1994 začala vysílat televize Nova, se stala moderátorkou tamější hitparády Eso.

„Nikdo jiný neměl tu bezprostřednost a schopnost diváky přes obrazovku zaujmout. Hosty, kteří přišli do studia nebo za kterými jsme přijeli třeba na koncert, dokázala přesvědčit, aby jí říkali věci, které by jinému asi neřekli. Neměla konkurenci,“ vypráví o ní Pavel Skála, televizní dramaturg v časopise Instinkt.

Tento pořad z ní udělal hvězdu, nicméně sláva si vybrala na moderátorce svou cenu – Pergnerová kvůli vysokému tempu začala brát drogy. Přátelé jejího staršího bratra ji přivedli k pervitinu a později přešla k heroinu. Z televize byla kvůli své závislosti propuštěna.

Na přelomu tisíciletí se v jejím životě odehrálo několik zásadních věcí. Nafotila pornografické snímky do časopisu Leo, za které byla některými odsuzována, nicméně si díky nim vydělala údajně 3 miliony korun. Narodil se jí také syn Samuel a zemřel jí otec. Provdala se za Dalibora Korejse, s kterým se ovšem zanedlouho rozvedla. Nastupila do odvykací léčebny a po návratu opět vyměnila televizní stanici. Vysílala se premiérová řada reality show VyVolení a Pergnerová se stala součástí moderátorského týmu.

V té době vysílala televize Nova konkurenční reality show Big Brother prakticky na stejném principu (několik lidí bylo uzavřeno spolu ve vile, každý týden docházelo k vyřazování, dokud nezbyl vítěz), nicméně vyšší sledovanosti dosáhli právě VyVolení.

Od té doby si zahrála v několika seriálech, konkrétně v Ordinaci v růžové zahradě nebo v Letišti. Začala žít s podnikatelem Jiřím Chlebečkem a páru se narodila dcera Nathalie.

Také se jí splnil dlouholetý sen – začala moderovat pořad Mise nový domov, která pomáhá lidem dostat se z nepřízně osudu.

Jak vysvětlila před rokem v rozhovoru pro Revue iDNES: „V roce 1999 jsem hrozně toužila dělat nějakou talk show o lidských osudech. Natočila jsem pilotní díl, ale tehdy se televizi nápad nelíbil a nechtěli do toho jít. Teď vlastně cítím, že přirozeně navazuju na tu mou myšlenku pomáhat, kterou jsem měla už jako mladá holka.“

Foto: David Sedlecký / CC BY-SA / Wikimedia Commons

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

QR Platba

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!